Yrittäjäsanomat kertoo 04-2019;

Pienyrittäjät tekevät yleensä 300h työkuukausia ilman lomia. Ja puolet heistä tienaa alle 2000e/kk.
Voi vain miettiä, mitä pienyrittäjä ajattelee pitkän työpäivän aikana; "joku saa enemmän sossusta tekemättä muuta kuin valehtelua."

Suomi on sosiaalidiktatuuri, IHAN OIKEASTI !

https://issuu.com/yrittajat/docs/yrittajasanomat_4_2019?fr=sYzQwMjMwMDI0NA
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niin tuollaisessa olisi hyvä jos voisi jakaa sitä työtä osaaville muillekin sitten, varsinkin jos ei itse jaksa.

Tätähän ei hallitus tajua, pitäisi lähteä hirmuhallitjaksi ja poistaa kaikki ministerit ja kenraalit, teloittamalla vaan jotta saataisiin homma pyörimään...

Äänestä

Tulee olemaan pienyritysten lahti edessä tällä vaalikaudella. Keskusta kyllä tuli tehneeksi itsarin lähtiessään tähän hullutus hallitukseen.

Äänestä

Yrittäjien asioita ei kukaan aja. Heillä ei ole kunnon järjestöä, joka vaatisi heille kuuluvan osan. Myös yrittäjän työttömyysturva on ala-arvoinen ja melkein kaikki saavat vain takuueläkkeen, vaikka ovat maksaneet suuria summia tuloihinsa suhteutettuna eläkevakuutusmaksuja.

Suomen Yrittäjien edustajakin tv:ssä vain oli huolissaan maahanmuuttajista. Aivan kakkelijärjestö.

Äänestä

Elämän varrella olen ollut pienyrittäjä kaksikin kertaa.
On totta että mitkään normitunnit ei riitä, että yrittäjyys takaa toimeentulon.
Ekassa yrittäjyydessä jaksoin viitisen vuotta ja pistin sen nurin ja siirryin palkkatöihin.
Toisellakin kertaa sinnittelin mutta annoin hiipua. Lopetuksen hetkellä oli tilillä rahaa 17 centtiä mutta onneksi ei velkaa yhtään ja ennakkoverojakin olin maksanut sen verran, että sain palautuksia nelisen sataa seuraavana vuonna.
On tietty vapaus olla yrittäjä. Mutta on se orjuuttakin ja vankila. Toden totta, ei haaveitakaan normaaleista lomista saati vapaista viikonlopuista. Sitä vain uskoi hullusti, että tässä vaurastuu omavaraiseksi mutta turhia oli uskomukset.

Äänestä

Pienyrittäjä on pörssiyhtiöiden alihankkija tai pörssiketjun orja. Tavalla tai toisella pörssisijoittajat vievät rahat ja muka itsenäinen yrittäjä tekee työt. Ilman pörssiyhtiöitä et voi tehdä käytännössä yhtään mitään tai korkeintaan käydä marjassa kotitarpeiksi. Päättäjät ovat verovaroilla tuettujen pörssiyhtiöiden palkkalistoilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pienyrittäjät tekevät yleensä 300h työkuukausia ilman lomia. Ja puolet heistä tienaa alle 2000e/kk.
Voi vain miettiä, mitä pienyrittäjä ajattelee pitkän työpäivän aikana; "joku saa enemmän sossusta tekemättä muuta kuin valehtelua."

Suomi on sosiaalidiktatuuri, IHAN OIKEASTI !

https://issuu.com/yrittajat/docs/yrittajasanomat_4_2019?fr=sYzQwMjMwMDI0NA

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu