salasana sivulle

dat

Minulla on html-sivu, jossa on php:llä tehdyt osat painikkeiden takana. Kuinka saisin salasanan (avaimen) sivulle? Joko koko html-sivulle tai kaikkiin painikkeisiin erikseen. Olisiko jollain takataskussa lähdettä, jossa voisin asiaa opiskella? Kiitoksia.

4

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -------

      Tässä on sulle todella yksinkertanen juttu. Johon mennään näin xx.com/salaisuuksia.php?s=salis. Juu turvallisuus ei hyvä, kun osoiterivillä näkee salasanan.



      Tähän sitten vain ihan normaalia html koodia, joka näkyy salasanan arvanneelle.

      • montenegro

        Voihan tuosta tehdä turvallisemman, käyttämällä $_POST:ia, jolloin salasanaa ei näy osoiterivillä. Tosin ei sekään mikään hyvä systeemi ole, sillä selväkielisenä se salasana tuossakin siirretään, ellei käytä https-protokollaa.
        Mutta parempi ratkaisu tosiaan olisi tuo Apachen .htaccess


      • -------
        montenegro kirjoitti:

        Voihan tuosta tehdä turvallisemman, käyttämällä $_POST:ia, jolloin salasanaa ei näy osoiterivillä. Tosin ei sekään mikään hyvä systeemi ole, sillä selväkielisenä se salasana tuossakin siirretään, ellei käytä https-protokollaa.
        Mutta parempi ratkaisu tosiaan olisi tuo Apachen .htaccess

        Enpä nyt tiedä paljonko turvallisuus siitä paranee jos GETin sijasta käyttää POSTia, ehkä hitusen, koska salasana näkyy sivun koodissakin yhä selväkielisenä. Sekä POSTia käyttäessä tulee erinäisiä ongelmia, kuten ei voi käyttää perinteisiä linkkejä jne..., tosin tässä kyse oli painikkeista.

        Paljon turvallisemman tosta mun esimerkistä saisi, kun heittäisi salasanan md5:n kautta sessioon, ja kuljettaisi linkkien perässä session tunnisteita.

        .htaccess ratkaisu on tosiaan turvallisempa, ellei tiedä mitä tekee, ja se onkin moneen paikkaan parempa kuin tämmöset scripti kyhäelmät. Tosin .htaccess juttua ei saa kovin helpolla istumaan sivuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      119
      7043
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      116
      4811
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      62
      4064
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      14
      3404
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      693
      2134
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      243
      1520
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1388
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1378
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      53
      1326
    10. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1002
    Aihe