Vaikka Jeesus on niin suuri, että koko maailmankaikkeus kaikkineen on luotu hänen kauttaan, on hän myös arkipöivän Jumala ja tulee mukaan aivan tavallisiin toimiin kun häntä pyydämme.
Ajan partani perinteisellä yksiteräisellä höylällä, ja jokainen joka on sellaista kokeillut tietää, että tämmöisellä höylällä saa erittäin helposti naamaan haavan jos tekee pienenkään virheliikun parranajossa.
Nyt tänään pyysin Jeesusta mukaan parranjoon, niin selvisin raakauksesta ilman haavoja; eli kannatti pyytää Jumala kaveriksi näinkin arkipäiväiseen asiaan!
Raamatun Jeesus vaikka hän on käsittämättömän suuri, jopa pitää siitä kun me vaivaamme häntä aivan arkipäiväisillä asioilla ja pyydämme hänen kaveriksi tuollaiseen.
Pois sellainen ajatus, että Jeesus olisi vain partasuu-ukko joka istuu Taivaassa ja ei välitä tavallisten ihmisten tavallisista askareista!
Voidaan myös sanoa, että Jeesus rakastaa tavallisia ihmisiä. No miksikä?
Koska hän loi heitä niin paljon!
JEESUS MUKAAN PARRANAJOON!
10
84
Vastaukset
- Anonyymi
Raamattu on vain yhden kansan legendaa ja satua. Mitään jumalia taikka jeesuksia ei ole oikeasti olemassa.
- Anonyymi
Olet toistanut tuon satoja kertoja, mutta teho näyttää vähäiseltä.
Jopa miikanaahum taitaa olla G4G.
- Anonyymi
Jopa urpo ateisti tai Herramme Jeesus pitäisi sitä ihmeenä ellei näin olis! pv pv
- Anonyymi
Jeesus ei ole Jumala.....älä tee uskoasi turhaksi tulkitsemalla raamattua väärin!!!!!
Jeesus voi laskeutua taivaasta koska tahaansa, mutta mitä sanoo vakuutusyhtiö jos nois Herra pompaa autojen päälle, itse loukkaantumatta..
- Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=Mmxj7f3uVRE&list=PLxdH4XPU7OZnR5XV-b1QmnM7yCwAlmOUd&index=5
kun tulee maanpäälle :) - Anonyymi
??????????????
- Anonyymi
Raamatussa kirjoitetaan: Tule lapsenomaiseksi, Ateistien tulisi suhtautua vaikkapa sitten ihan materialistisesti, vaikka taivaissa Jeesus on henki.
https://www.youtube.com/watch?v=dZ7oN1LWqMY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877