Keskusta, upeita ihmisiä

Anonyymi

Juha Mieto on eräs upeimmista ihmisistä Keskustan vakaissa joukoissa.
Poissa on hänestä kaikkinainen teeskentely, joka monelle on suorastaan tavaranmerkki, kuten esimerkiksi A Stubb´lla.

HUIPPUSOTILAS

33

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miedon rehti olemus näkyy erityisen kirkkaana nykyisten luihuilijoiden taustaa vasten.

      HUIPPUSOTILAS

    • Anonyymi

      Minä taas koen, että oli aivan pöyristyttävää, kun "täys mettäpökkö" valittiin eduskuntaan ja miksi valittiin? No, siksi kun kansalaiset tiesivät hänet hiitosaavutusten vuoksi. Nämä kehäraakit entiset urheilijat ja tv:stä tutut saa ääniä ihmisiltä jotka eivät käsitä politiikasta mitään, julkisuus ainoa meriitti.

      Juha Mieto on originelli maalaistollo ja kaiki kunnia sille, että on säilyttänyt terveen maalaisjärkensä eikä suostu kaikkiin nykyajan hömpötyksiin, mutta ei noin yksinkertainen ihminen osaa kansan asioita ajaa eikä mielestäni sovi eduskuntaan.
      Onni Miedolle, karrtuihan sitä eläkkeeseen hyvä lisä parlamentissa.

      • Anonyymi

        Mietaalle häviökin on aitoon pohojalaiseen tapaan voitto. Terve ja rehellinen ihminen myöntäisi hävinneensä ja lopettaisi esiintymästä jonain 'urheiluguruna'.


      • Anonyymi

        Sinä et AU ymmärrä asioita kovin laaja-alaisesti. Sen on Tsadi Sinulle tehnyt.

        HUIPPUSOTILAS


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mietaalle häviökin on aitoon pohojalaiseen tapaan voitto. Terve ja rehellinen ihminen myöntäisi hävinneensä ja lopettaisi esiintymästä jonain 'urheiluguruna'.

        Kukaan ei ollu kertonut että se yks laulaja on julkihomo "Ei mulle oo kukaa kertonu" siihen loppui neuvojen jakelu maakunta kepu lehdessä


    • Anonyymi

      Samanlainen luuseri kuin sinäkin Ossi. Luuseriudesta palkittiin ikuisella veronmaksajien maksamalla urheilijaeläkkeellä, vaikka saa jo valtavat määrät maataloustukea Kurikan maatilalleen.

      • Anonyymi

        Keskustelin tsadilaisista lauantaina ja hän totesi että siellä niemellä luuserit juuri tervehtivät toisiaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Keskustelin tsadilaisista lauantaina ja hän totesi että siellä niemellä luuserit juuri tervehtivät toisiaan.

        Puhelet siis yksiksesi sontaisessa bunkkerissasi majuri.


    • Anonyymi

      Mietaa on Mietaa. Oma persoonansa. Kilpahiihtäjänä oli huippua, ihailin häntä nuorukaisena. Ihimisenä muutoonkin mukava. Eduskunta oli hänelle väärä paikka. Siellä oli vain joukon jatkona. Ei tainnut montakaan puheenvuoroa käyttää.

      Seleväjärkinen hän kyllä on ja sanoo asiat suorahan. Eikä takerru kehenkään toiseen niin kuin sinä kapiin. Miksi kapi on sinulle niin merkittävä? Oli hän kai korkeampi sotilasarvoltaan kuin sinä, siviilissäkin kohtuullisesti menestynyt, mutta ei se ole vielä kovin paljon. Sinulle näkyy olevan. Mitä se sinusta kertoo? Kertoo varmaan totuuden. Voi sinua pikkuista!

      AU tietenkin

      • Anonyymi

        Sotilasarvostasi huolimatta olet AU itsekäs pölvästi. Et kuuntele etkä voi niin ollen myöskään ymmärtää muita.
        Ei esikunnissa edelleenkään harjaannuta ihan oikeisiin sotilaan töihin.

        HUIPPUSOTILAS


    • Anonyymi

      maahanmuutosta oli mikä kanta?

    • Anonyymi

      AisaOssi on pelkästään harjaantunut roskaviestien kirjoitteluun, mihinkään muuhun ei ossista ole.

      • Anonyymi

        Mites AU nostosi raukkamaisuudesta, jatseerasta yms, tänäkin aamuna?

        HUIPPUSOTILAS


    • Anonyymi

      AU on AisaOssi.

      • Anonyymi

        Omituista höpinää. Miksi?


    • Juha Mieto on sotilasarvoltaan kersantti. Ylennyksen kersantiksi Mieto sai hiihdettyään menestyksekkäästi Suomen ja Neuvostoliiton välisessä sotilasmaaottelussa.

      Luonnollisesti hän muiden keskustan ihmisten tavoin suoritti varusmiespalveluksensa Kainuun prikaatissa esimerkillisesti. Niitä aikoja Mieto muistelee tässä:

      https://www.iltalehti.fi/talviurheilu/a/caa530d2-9b70-4792-b84f-ef5b04674c42

    • Anonyymi

      Tuntematon sotilas on parhaita sotakirjoja, siitä ei kyllä maalaisliittokepulaista löydy.

      • Onhan siinä useitakin maanviljelijöitä ja maatalojen poikia. Miksi he eivät olisi olleet enimmäkseen maalaisliittolaisia sikäli kuin suurimmalta osin vasta parikymppisillä nuorilla miehillä ylipäätään jokin poliittinen kanta oli ennenkään.


      • Anonyymi
        Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Onhan siinä useitakin maanviljelijöitä ja maatalojen poikia. Miksi he eivät olisi olleet enimmäkseen maalaisliittolaisia sikäli kuin suurimmalta osin vasta parikymppisillä nuorilla miehillä ylipäätään jokin poliittinen kanta oli ennenkään.

        Siinä on myös tehdastyöläinen Yrjö Lahtinen, jonka tärkeimmät kommentit sensuroitiin muostaakseni vuoteen 2000 asti. Lahtinen on katkera myös Koskelan tapaisille maanomistajille, vaikka sensuroidussa pätkässäkään ei tule selvää vihaa pienmaa-aatelistoon kuuluvia tovereita kohtaan. Onhan se toisaalta Lahtisenkin tapaisissa. Kymenlaaksossa ennen sisällissotaa huoneet todella olivat yhtiön. Selluköpin saatua tienestit eli rahat huoneiden omaksi ostoon alkoi herrastelu ja puheet siitä miten pohojalaiselle rosvokaverille annettu maataloustuki turvaa huoltovarmuuden. Kunnon kommunismissa Suomessa työleireille lähtevät ensimmäisinä poromiehet, masnviljelijät, ahtaajat ja paperimiehet. Kartanon ja mersun sijaan palkkana on laihaa vesisoppaa. Työleirit rakennetaan Haanpään ja Päätalon kuvaamien 30-luvun metsätyömaiden mukaisiksi.


    • Anonyymi

      Lahtinen totesi sattuvasti. Kunnanpösö istuu kiikkustuolissa ja laskee viljantrokausrahoja. Siinä kiteytyy maalaisliittokepun toiminta yhdessä lauseessa.

      • Anonyymi

        Ja se olikin ainut hyvä kohta. Honkajokihan voivotteli siitä miten Stalin vei talonpojilta siemenperunatkin. Linna myi itsensä Suomen maanomistajille eli monelle lahtarillekin ihaillessaan etenkin hyödytöntä pienviljelyä satuilemalla sen kannattavuudesta ja jättämällä Kekkosen pyynnöstä pois Lahtisen raivokohtauksen. Lahtinenhan totesi tunnetusti sensuroidussa pätkässä, että 'Kaikee sitä kouhotetaaki kotoo, uskontoo ja isämaa. Kotoo mul ei ooo, huoneet on yhtiön. Kirkosta olen eronut aikoja sitten. Isänmaasta en omista tilkkuakaan'. Joel Lehtosen Rakastuneessa Rammassa sanotaan rehellisemmin käytännössä, että omaisuuden karttuessa kasvaa myös ihmisen julmuus. Kukkelmanhan yrittää Lahtisen tavoin hakea kostoa sosialismista, vaikka huomaa lopulta Lahtista selvemmin sosialismin olevan vain toisenlaisille herroille työkalu elää mukavata elämää.


    • Anonyymi

      Kerroppa pysty tarkemmin ketkä Tuntemattomassa on kepulaisia. Ei Koskela ainakaan kun hänen sukulaisiaan ammuttiin sisällisodan jälkeen.

      • Alikersantti Rokka, maanviljelijä Kannakselta.

        Sotamies Susi, Rokan naapuri Kannakselta ja maanviljelijä myös.

        Alikersantti Hietanen, joka Lahtisen kanssa kiistellessään toteaa "Kapitalistist mää en taas tiär sanno yhtikä. Jos meijä äijä kuale enne munt, nii mää saa yhreksä ja pual hehtari helveti huano maat. Semmonen kapitalisti mää ole. En mää sentän kovin pal luule nöyristelevän vaik tulisis mimmonen kapitalisti meijän pello syrjä. Mää kävele vaan käret taskus ja syljeskele helvetin pitki sylkki. Semmone mää ole".

        Sotamies Salo, joka uskoi, että "kolme viikkoa vaan kestää ja sitten päästähän heinähän".

        Nuo neljä siis ainakin olivat selvästi maataloista lähtöisin, saattaa olla mainintoja muistakin. Ainakin sellaisen mielikuvan saa helposti mm. kepusuomalaisista Mäkilästä ja Määtästä.


      • Anonyymi

        No kato kyllähän ne nyt Matti Lackmaninkin mukaan alko jämpteilee. Linna valehtelee luonnollisesti vihan olleen lantalassa väkevää vielä 1939. Kiviojan Vikin toteamus 'Tämä on yhtä juhlaa' antaa totuudenmukaisemman kuvan Lex Kallion jälkeisestä miljööstä. Oikeat Koskelan tapaiset myivät trokareille jatkosodassa hyvällä voitolla, tästä puhuu Akseli Koskelan esikuva Juho Syrjäkin. Tampereella käytännössä kaikki vastakkaisilla puolilla 1918 olleet vaativat Untamo Utriolta ja muilta kansanhuoltajilta Stalinin mallia vedoten Hitlerin esimerkkiin Ukrainassa. Stalinin malli tarkoitti sitä, että Koskela ja Yllö oltaisi hirtetty sabotööreinä Pentinkulman kirkonkylällä ja omaisuus kansallistettu kolhoosiksi jota hoitaisivat neuvostoliittolaiset sotavangit.


      • Anonyymi
        Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Alikersantti Rokka, maanviljelijä Kannakselta.

        Sotamies Susi, Rokan naapuri Kannakselta ja maanviljelijä myös.

        Alikersantti Hietanen, joka Lahtisen kanssa kiistellessään toteaa "Kapitalistist mää en taas tiär sanno yhtikä. Jos meijä äijä kuale enne munt, nii mää saa yhreksä ja pual hehtari helveti huano maat. Semmonen kapitalisti mää ole. En mää sentän kovin pal luule nöyristelevän vaik tulisis mimmonen kapitalisti meijän pello syrjä. Mää kävele vaan käret taskus ja syljeskele helvetin pitki sylkki. Semmone mää ole".

        Sotamies Salo, joka uskoi, että "kolme viikkoa vaan kestää ja sitten päästähän heinähän".

        Nuo neljä siis ainakin olivat selvästi maataloista lähtöisin, saattaa olla mainintoja muistakin. Ainakin sellaisen mielikuvan saa helposti mm. kepusuomalaisista Mäkilästä ja Määtästä.

        Todellisessa elämässä olisi Hietanen saanut sen aikaista maataloustukea, tienannut mustassa pörsissä paljon ja saanut ostaa valtion metsästä puuta pilkkahintaan. Ne on siellä Juho Syrjästä kertovassa teoksessa selitetty miten paljon rehupentteja autettiin valtion taholta vuoden 1918 jälkeen, vaikka satamatyöläiset pitivät pienillä palkoilla etelärannikolla koko maata pystyssä. Oliko jopa niinkin julmia tilanteita, että entinen edullisilla korottomilla lainoilla ja muilla valtiontuilla rikastunut entinen torppari pystyi ostamaan seksiä talvisodan jälkeen nälkää näkeviltä Tampereen työlåisnaisilta. Kaupunkien porvarit totesivat haluavansa käyttää alueensa työläisten tukemana alueen entisten punakaartilaisten poikia yhdessä omien poikiensa kanssa talonpoikia vastaan. Oli se kaunista miten suojeluskuntalainen ja entinen punikki totesivat maalaisliittolaisesta kansanhuoltoministeristä 1941, että elintarvikkeiden luovuttamisesta kieltäytyminen on sabotaasia ja kuolemalla rangaistavaa.


    • Anonyymi

      Pysty on pahasti väärässä, kepua ei ollut sodanaikaan olemassa.

      • Anonyymi

        unkarissa on MTK jalkapalloseura


    • Anonyymi

      Myös Kääriäinen on ihmisenä parasta A-ryhmää.
      Vääriä arvioita hänkin toki isoistakin asioista tekee, kuten nyt Thunberg´n toiminnasta.

    • Anonyymi

      AisaOssi tekee pelkästään vääriä arvioita. Osallistunut moniin vaaleihin, paha virhe. Ei ossia äänestä edes Hutikan miehet, tietävät että ossi on vähäjärkinen tollo.

      • Anonyymi

        Asia on AU niin, että esikunnissa luuhaamalla ei harjaannuta oikeaksi sotilaaksi.

        HUIPPUSOTILAS


    • Anonyymi

      Mitä mieltä raiskuu uutisista?

      voidetta peliin`?

      sipilän puolue

      • Anonyymi

        Tsadin kirkkainta viisautta.


    • Ilmeisesti Matti Nykäsen hyvä ystävä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5117
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      51
      4032
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2149
    4. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1785
    5. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1747
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1424
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      27
      1197
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1016
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      971
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      970
    Aihe