Sertifioidusta sähköstä tietoa osoitteista
https://www.fingrid.fi/palvelut/alkuperatakuun-sertifikaatti/
"Fingrid Oyj vastaa Suomessa sähköisen alkuperätakuurekisterin palvelusta. Fingrid Oyj on eriyttänyt tämän tehtävän täysin omistamalleen tytäryhtiölle Finextra Oy:lle. Rekisterinpito on viranomaistehtävä, jota valvoo Energiavirasto. Finextran alkuperätakuurekisteri otettiin käyttöön 1.1.2015."
https://www.motiva.fi/ratkaisut/ohjauskeinot/vihreat_sertifikaatit
https://energiavirasto.fi/sahkon-alkupera
https://yle.fi/uutiset/3-5112188
http://smartenergytransition.fi/fi/sahkomarkkinavisio-kuluttajalahtoinen-sertifikaattimarkkina/
On joukko muitakin sertifioidusta sähköstä kertovia sivustoja, mutta noilsta saa rautaisen aloituspakkauksen aiheen tietämykselle.
Sähkön sertifikaatti (mm. "Vihreä sähkö")
4
180
Vastaukset
- Anonyymi
Minulla on Täysydin-sähkösopimus. Joka säällä varmaa, CO2-vapaata sertifioitua ydinsähköä.
Ilmeisesti et ole tietoinen näistä Loviisan ydinvoimalan tapahtumista, joita läytää helposti googlehaulla:
loviisan ydinvoimala helle
Alla tuo sama linkkinä, mutta enimmäkseen ne ei toimi )jos mukana ääkkösiä tai muita erikoismerkkejä). Jos linkki katkeaa, maalaa se kokonaam ja kopioi selaimesi osoitekenttään, jollloin sen pitäisi toimia. Linkki toimi ainakin koneessani.
https://www.google.com/search?source=hp&ei=FZOYXejBMO3ErgT0zrGwBw&q=loviisan ydinvoimala helle&oq=loviisan ydinvoimala helle&gs_l=psy-ab.3...3674.21385..23676...8.0..0.105.2051.30j2......0....1..gws-wiz.......0i131j0j0i22i30j33i160.HlLqIknzTNY&ved=0ahUKEwiooN3SlYXlAhVtoosKHXRnDHYQ4dUDCAU&uact=5
Tulipa taas mieleen yx jännä juttu: jos Suomessa suurella alueella sähköt katkeaa tuulisähkön ostajilta yhtää aikaa, se voi johtua yhden tai useamman ysinvoimalan putoamisesta sähköverkostaa.
Kova sähkön hinta tänään - jopa lähes 20c/kWh
https://www.nordpoolgroup.com/Market-data1/Dayahead/Area-Prices/FI/Hourly/?view=table
Tuo siis tuntihintana. Keskiarvo lähess 8c/kWh- Anonyymi
Samaan aikaan kun tukkussähkön hinta olisi tuullivoimatukiaisten suuruusluokkaa tuulivoiman tuotanto on lähes olematonta. Tauluun voi hakea päivät 26.9-27.9.2019.
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinat/kulutus-ja-tuotanto/tuulivoiman-tuotanto/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892