Miksi Jumala ei voi vastata rukouksiin.......

Anonyymi

Koska Jumala on henki eikä hengellä ole korvia eikä kuulemiseen tarvittavaa rakennetta. Joten Jumala ei voi myöskään nähdä, koska hengellä ei ole silmiä, eikä näkemiseen tarvittavaa rakennetta. Jumala ei voi myöskään koskettaa, koska Jumalalla ei ole käsiä. Jumala ei voi myöskään parantaa, koska näkymätön henki ei voi liikuttaa millään tavoin tai saada aikaan solutasolla paranemisprosessia.

Esimerkiksi reikäiseen hampaaseen tai lohjenneeseen hampaaseen ei voi kasvaa uutta luuainesta, koska hampaat eivät voi luonnollisten kasvuedellytystensä perusteella tehdä niin. Hampaat kasvavat vain tiettyinä ikäkausina ja kasvuhormonien ja muiden kasvutekijöiden vaikutuksesta. Ja hampaan kasvu on myös aika hidas prosessi.

Ihmiset voivat vaikuttaa vain hyvää mieltä ja hyvää oloa tuomalla psykosomaattisiin sairauksiin joiden perimmäinen syy on mielessä. Joten uskovan mielentila yhdistettynä uskoon ja hyvänolonkokemuksiin voi tuoda näennäishelpotusta sellaisiin vaivoihin joiden perusta on mielenrakenteissa.

8

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sulla on väärin päin tämä ajatus. Henki ei ole olematon vaan nimenomaan oleva. Henki ei ole kyvytön vaan nimenomaan omnipotentti. Todellisuudessa Henki on se joka luo todellisuuden. Ja Henki on kaikkialla, myös sinussa itsessäsi.

      Jos uskot lihaa, materiaa, olet joko tietämätön Hengestä tai kiistät Hengen. Ja silloin juuri sinä itse olet se, joka luo mutta ei tiedä luomastaan.

      Tietämätön on altis pahalle.

      Ja paha tietenkin luo pahaa. Vain Hyvä luo hyvää.

      • Anonyymi

        Yhteishengellä voi olla melkoisia vaikutuksia. Jumala on siis kuin joukkueen maskotti.


    • Anonyymi

      > Koska Jumala on henki eikä hengellä ole korvia eikä kuulemiseen tarvittavaa rakennetta. Joten Jumala ei voi myöskään nähdä, koska hengellä ei ole silmiä, eikä näkemiseen tarvittavaa rakennetta. Jumala ei voi myöskään koskettaa, koska Jumalalla ei ole käsiä.

      Jumala voi käyttää minun käsiäni ja korviani. Mutta, et selvästi tunne ja tiedä mitä henki tarkoittaa.

    • Anonyymi

      Muuten totta, mutta pieni tarkennus.
      Jos hampaan juuret jää niin ne voi vielä tehdä uuden hampaan.

    • Anonyymi

      Mitä sinä korvilla tai käsillä tai aivoillakaan teet, jos sinulta puuttuu henki?

      • Anonyymi

        Minulla ei ole henkeä, koska henki on teidän valheenne.


    • Anonyymi

      Useimmin ei edes muista aiheitaan. Useimmin tulee tehtyä ihan itse. Joten aivan lyhyellä pinnalla ei voi odottaa vastausta heti. Uskonnollisilla on omat vastauksensa.

      • Anonyymi

        Rukoilet ja vastaus tulee 15v kuluttua, montako kertaa heität nopalla, jotta saat ykkösen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2098
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1226
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      978
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      832
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe