Miksi ilmastomuutos huolestuttaa

Ilmasto on jatkuvassa muutoksessa. Näin on ollut aina. Ilmasto muuttuu ja kaikki tutkijat ovat tutkimuksissaan tulleet samaan lopputulokseen. Ilmasto muuttuu oikeasti ja tässä ei ole mitään epäselvää.

Hölmöin idea on se että jotkut kuvittelee että me pystyisimme pysäyttämään tämän muutoksen ja ovat jopa valmiita maksamaan tästä, mitä vaan. JÄRJEETÖÖNTÄÄ

Meidän pitää vaan varautua ja sopeutua uusiin tuleviin sääilmiöihin.
Suomelle ilmaston lämpiäminen on vain positiivien asia.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuoreen ilmastoraportin tiedot vaativat toimia Suomelta – Ministeri Mikkonen: ”Voimme johtaa esimerkillä”
”Todennetut maailmanlaajuiset muutokset merissä sekä jää- ja lumiolosuhteissa koskevat suoraan myös Suomea”, toteaa Ilmatieteen laitoksen pääjohtaja Juhani Damski Ilmatieteen laitoksen ja ympäristöministeriön tiedotteessa.
Merenpinta nousee parhaillaan yli kaksi kertaa nopeammin kuin edellisellä vuosisadalla, kertoo tänään julkaistu ilmastopaneeli IPCC:n erikoisraportti.
Nousu vain kiihtyy jäätiköiden sulaessa Grönlannissa ja Etelämantereella.

Ministeri Mikkonen voisi kertoa, mitä oikeasti voimme saada aikaiseksi?
Voimmeko nähdä jollakin mittarilla muutoksen?
Voimmeko jollain mittarilla havaita että muutosta parempaan on jo tapahtunut?

Kannattaako suomi ajaa alas, vaikka emme pysty ilmastomuutokselle yhtään mitään?

Äänestä

Sinine Tulevaisuus, hoitaa ilmastomuutoksen.Kaikki ovat kortistosa ,hakemassa pestiä.

Äänestä

Maailma "tarvitsee" joidenkin mielestä aina "yhteisen peikon" jota pelätä.
Oli entinen Neuvostoliitto, jota pelätessä voitiin kerätä rahaa ja varustella sotakalustoa koko maailman kansan yhteisellä "siunauksella".

Sitten piti hokea "terrorismi" "terrorismi" "terrorismi", ja taas oli lupa koko maailman siunauksella mennä varastamaan toisilta öljyä ja rahaa.

Nyt ei ole muuta keksitty kuin "ilmastonmuutos" "ilmastonmuutos" "ilmastonmuutos".

Joku älypää on pitänyt ajatusta kovinkin hyvänä ja helppona asiana myydä yksinkertaisille ihmismehiläisille, jotka kerääntyvät kuin muurahaiset ympärille kun vanhaa tinakattilaa vähän rämistellään.

"Ilmastonmuutos" huijaus on eliitille mukava, mutta köyhälle kansalle lisää kurjuutta aiheuttavaa paskapuhetta.

Ilmasto muuttuu luonnollista kiertokulkuaan, eikä mitään poikkeavaa ole tapahtumassa.

Vain tyhmät kohkaavat ilmastonmuutoksesta, joka tosiasiallisesti on vain "ilmastonmuutosta".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ilmasto on jatkuvassa muutoksessa. Näin on ollut aina. Ilmasto muuttuu ja kaikki tutkijat ovat tutkimuksissaan tulleet samaan lopputulokseen. Ilmasto muuttuu oikeasti ja tässä ei ole mitään epäselvää.

Hölmöin idea on se että jotkut kuvittelee että me pystyisimme pysäyttämään tämän muutoksen ja ovat jopa valmiita maksamaan tästä, mitä vaan. JÄRJEETÖÖNTÄÄ

Meidän pitää vaan varautua ja sopeutua uusiin tuleviin sääilmiöihin.
Suomelle ilmaston lämpiäminen on vain positiivien asia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu