"Valtaosa EU-maista pitää Suomen johdolla ydinvoimaa "vihreänä", mutta parlamentti on aivan toista mieltä"
https://yle.fi/uutiset/3-10961855
Ydinvoima on maailman ylivoimaisesti vaarallisin kaupallisen energian tuotantomuoto, joka myös tuottaa satoja tuhansia vuosia vaikuttavaa maailman vaarallisinta jätettä, Ei sellaista voi millään ilveellä sanoa "vihreäksi energiaksi".
Tästä on nyt kysymys;
"Uusien ydinvoimaloiden ja ydinvoimaa omistavien yritysten rahoitus voi vaikeutua EU:ssa.
Näin saattaa käydä, mikäli EU:n parlamentti ja komission tekninen asiantuntijaryhmä saavat tahtonsa läpi merkittävän lakipaketin valmistelussa.
Paketti tunnetaan nimellä kestävän rahoituksen suunnitelma. Tavoitteena on laatia pankkien ja rahoituslaitosten käyttöön eräänlainen ekomerkki.
Sen avulla sijoittajat voisivat erottaa nykyistä helpommin ilmaston kannalta hyvät ja huonot investointikohteet toisistaan."
Sen verran olen pessimistenen, että en usko tuon vaikuttavan paljonkaan. Ydinpuuhamiehet osaavat asiansa, mutta sille, että "ydinvoima on vihreä valhe", he eivät voi mitään.
Ydinvoima on vihreä valhe
0
121
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4501975- 1531280
- 941183
- 711163
- 1141147
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku1801048- 100783
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.54729- 45711
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57674
