Trumpin viimeinen ristiretki

Virkasyytetutkinnan keskelle joutunut Trump on ahdistettu nurkkaan. Twitterissä julkaissut selittelyt eivät enää auta. Suomen trumpistit takeltelee hermostuneesti sanoissaan.
5350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 53

Vanhimmat

Kyllä kristityt tulevat jälleen kerran hänen avukseen ja pelastavat pälkähästä.

Onhan hän sentään Jumalan valitsem, vastustaa aborttia ja julisti Jerusalemin Israelin pääkaupungiksi

Äänestä
  • Trump on täydellisen nykykristityn kuva.

    Äänestä

Just. En ole trumpisti eli hänen varsinainen kannattajansa. Silti sanon, että kysehän on ainoastaan medioiden valinnoista: keiden syntejä he tuovat esiin ja niillä repostelevat. Ja keiden eivät.

Koska tiedämme mediamme medioiksi, joilla on tietty poliittinen agenda, kutsutaan sitä vaikkapa heidän itsensä nimeämän mukaisesti "demokratiaksi" ja heitä itseään "demokraateiksi" (🤭), nämä demokraatit siis oman demokratiansa määritelmän mukaisesti tuovat julki vain heidän syntejään ja rikoksiaan, jotka uskovat toisenlaiseen demokratiaan, esim. sellaiseen, jollaisena demokratia vielä esim. viime vuosisadalla määriteltiin.

Medioidemme uusdemokratian mukaisesti näiden "demokraattien" omia rikoksia ei setvitä medioissa. Esim. taannoinen itsemurhan (?) tehnyt juutalainen demokraatti (?), joka paljon tykkäsi lapsista, hänen spekulointinsa jätettiin tyystin, sillä lähikaveripiiristä tuntui tupsahtavan pintaan ainakin todistettavia demokraatteja, presidenttiehdokkaita ja jopa monarkisteja, joiden tekemiset eivät päivänvaloa siedä. Juutalainen haudattiin hissukseen ja uusdemokratia painoi loput asiasta villaisella.

Vihervasemmistolla, kuten tukemallaan islamilla, on aivan oma käsityksensä lasten oikeuksista.

Vastapuoleltaan he ovat löytäneet kaksi syntistä, jotka karrikoidusti ovat presidentit Trump ja Putin. Molemmat edustavat näkyvästi kristinuskoa: Trump herätyskristillisyyttä, Putin ortodoksista kirkkoa. Poliittisesti (jo kristinuskonkin mukaisesti) nämä edustavat rauhantahtoista demokratiaa ja tämähän ei käy vallankumous-demokraateille jotka tahtovat verta ja kyyneleitä ja jos ei tätä muutoin synny, kutsuvat maapallon toiselta kulmalta sekaamme samankaltaiset, muita ajatuksia suvaitsemattomat demokraatit, kuin itsekin ovat. Uusdemokraatinen vakka löytää kantensa.

Nii. Siis tästä syystä Trump on nyt nk. tapetilla. Kommunistinen maailma niin tahtoisi sotaa, mutta mitä nuo kaksi kristittyä perkelettä tekevät? "Rauhaa, rauhaa vaan, pusi, pusi!" On se ahdistavaa. Valhemediat naputtavat vihakirjoituksiaan ja pyrkivät luomaan negatiivisia mielikuvia rauhankohtaamisista.

Nyt tarvitaan Viaton Vihanenkeli, joka uusmuotoisesti jakaa ihmiset hyviksiin ja pahiksiin. He, jotka sotivat meidän puolellamme ja ne, jotka eivät sotaa haluaisi. Sillä "työstä ja taistelusta on syntyvä solidaarisuus!" Ilman taistelua, sotaa ja maailman uusjakoa, valkoisten joukkomurhaa ja maan ja väestönvaihtoa, ei synny aito demokratia.

https://samnytt.se/rapartist-fran-lund-uppmanar-till-mord-pa-vita-skjut-dem/

Ja Trump ja Putin ovat niin v*maisia, että yrittävät estää tämän uusjaon edes omissa maissaan! Maissa, jossa Kansa on äänestänyt presidenttiä, joka puolustaisi Omaa Kansaansa, sen maahan tunkeutuvia, laastariotsaisia, mutta todellisuudessa väkivaltaisia vihollisia vastaan.

Äänestä
  • "Molemmat edustavat näkyvästi kristinuskoa: Trump herätyskristillisyyttä, Putin ortodoksista kirkkoa."

    Tuota niin, en nyt sinänsä olisi ihan samaa mieltä, vaikka olisin kuinka objektiivinen tahansa. Jälkimmäisestä on vaikea sanoa yhtään mitään, että mikä on aitoa.
    Ensin mainitusta varmaan kukaan järkevä ihminen ei sanoisi tuollaista että hän on herätyskristillinen. Oikeasti? Monta kertaa naimisissa, lapsia monen naisen kanssa, maksaa p-tähdelle rahaa hiljaisuudesta, kuuluisa videonauha naisten kourimisesta...

    Kyseisen herran poliittisia kantoja voi fanittaa, mutta siis vaan tuo, että onko hän nyt oikeasti herätyskristillinen? Hedelmistään puut tunnetaan, eikö niin. Kuinka monta avioliittoa pitää jättää taakseen ja kuinka montaa p-staraa pitää hoidella, ennen kuin "herätyskristilliset" pystyy irtisanoutumaan siitä? Voi olla muita hyviä puolia ja järkeviä kantoja poliittisesti, mutta että "herätyskristitty"?

    T:llä oli ihan järkeviä ideoita: laittoman maahanmuuton estäminen, Kiinan kauppapolitiikkaa vastaan taistelu, Nato kumppaneiden pitäisi maksaa enemmän yms. Mutta että häntä oikeasti pitää jotenkin herätyksellisenä? Oikeasti, älä puhu valhetta.

    Kristityn eettiset kysymykseti, eikö ne enää merkitse mitään, kun vaan "oikea puoli on vallassa?". B. Clinton meni melkein viralta syrjähypyn takia, mutta nykyään ne ei näytä merkitsevän mitään, jos kaikki asiat on muuten suhteellisen ok ja on oikea vero/maahanmuuttopolitiikka, niin kaiken muun voi vaan katsoa ohi. Joten eikö voisi sanoa, että myös poliittinen uskonnollisuus on yhtä kyyninen aate kuin kaikki muutkin. Nyt sitä juuri testataan taas jälleen sadannen kerran uudestaan, että missä menee rajat.

    Äänestä

Olisi mahtavaa jos yksi suurimmista toiveistani toteutuisi ja Valkoisen taloon eteen ajaisi amerikkalaiseen tapaan 50-100 poliisiautoa valot vilkkuen ja hampaisiin asti aseistautuneet poliisit tekisivät rynnäkön Valkoisen talon ovaali huoneeseen aseet esillä ja lausuisivat sanat: "Olette pidätetty Trump, kaikki mitä sanote voidaan käyttää... "

Sitten CNN ja CBS ja mitä niitä onkaan näyttivät suorassa tv-lähetyksessä miten rimpuilevaa Trumpia viedään käsirautoihin kytkettynä.

Valitettavasti niin kauan kuin republikaanit seisovat hänen takanaan niin haave tuskin toteutuu.

1Äänestä
  • "Molemmat edustavat näkyvästi kristinuskoa: Trump herätyskristillisyyttä, Putin ortodoksista kirkkoa."

    Jos Trumpia ja Putinia voidaan pitää uskontosuuntiensa edustajina, niin kyllä minun kannattaa hakea arkkipiispan paikkaa. Olen luterilaisena paljon nuhteettomampi kuin sotaa käyvät ja valehtelevat Trump ja Putin.

    1Äänestä


  • Trumpin pidätysunelma ei toteudu senkään vuoksi, että virassa olevaa presidenttiä ei voi laittaa syytteeseen. Presidentin viraltapano (impeachment) ei ole juridinen, vaan poliittinen toimenpide. Se voi tietenkin poikia syytteitä, jotka nostetaan kun presidentti ei ole enää virassa. Ja vaikka viraltapano ei onnistuisikaan, niin kuulemisten aikana tulee julkisuuteen tietoa, joka vaikuttaa äänestäjiin seuraavissa vaaleissa. Trumpin peruskannattajathan eivät riitä nostamaan häntä presidentiksi. Ja ns. liikkuvat äänestäjät ovat avainasemassa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Molemmat edustavat näkyvästi kristinuskoa: Trump herätyskristillisyyttä, Putin ortodoksista kirkkoa."

    Jos Trumpia ja Putinia voidaan pitää uskontosuuntiensa edustajina, niin kyllä minun kannattaa hakea arkkipiispan paikkaa. Olen luterilaisena paljon nuhteettomampi kuin sotaa käyvät ja valehtelevat Trump ja Putin.

    Ei luterilainen piispanvirka vaadi kristillistä uskoa, sen enempää kuin teologista tutkintoakaan. Esimerkkinä Hgin aiempi piispa Askola, joka ei osannut sanoa mitään kristillistä eikä hänellä ollut kovin korkeaa teologista koulutustakaan.

    Riittää, että on arvoiltaan viherpunikki ja osaa Raamatun sijasta siteerata runoja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Täältä löytyy joitain videoita. Katsokaa ne NYT, ennenkuin NWO sensuuri poistaa ne ja ehkä jopa koko veli Nathanaelinkin keskuudestamme:
    https://www.youtube.com/playlist?list=PLHlcuKhTrlkXP3BSY5NGPTe79ZWR_5S_b

    Heh. NWO poisti edellä olevan viestini "utopiana" vaikka jo seuraava viestini faktoin todistaa sen / heidän tekonsa todeksi.

    Soroksen jengi ei tykkää, kun tieto heidän laaja-alaisesta vihatyöstään leviää uhreille pitkin nettiä, ihmisiltä ihmisille.

    En koskaan kirjoita yksin, joitain omia luulojani, vaan ne perustuvat esim. muualla netissä käytyihin ja käytäviin vakavammin otettavien poliittisten foorumien vuosia jatkuneisiin keskusteluihin ja maailmanpolitiikan tilanneseurantaan ja jotka, keskustelijat edustavat, monet aika lailla korkeampaa älyä kuin S24.

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    Heh. NWO poisti edellä olevan viestini "utopiana" vaikka jo seuraava viestini faktoin todistaa sen / heidän tekonsa todeksi.

    Soroksen jengi ei tykkää, kun tieto heidän laaja-alaisesta vihatyöstään leviää uhreille pitkin nettiä, ihmisiltä ihmisille.

    En koskaan kirjoita yksin, joitain omia luulojani, vaan ne perustuvat esim. muualla netissä käytyihin ja käytäviin vakavammin otettavien poliittisten foorumien vuosia jatkuneisiin keskusteluihin ja maailmanpolitiikan tilanneseurantaan ja jotka, keskustelijat edustavat, monet aika lailla korkeampaa älyä kuin S24.

    Kun katsoo ketkä Sorokselle päivät pitkät raivoavat, on helppo päätellä että Ykä on ihan hyvä mies.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Trumpin pidätysunelma ei toteudu senkään vuoksi, että virassa olevaa presidenttiä ei voi laittaa syytteeseen. Presidentin viraltapano (impeachment) ei ole juridinen, vaan poliittinen toimenpide. Se voi tietenkin poikia syytteitä, jotka nostetaan kun presidentti ei ole enää virassa. Ja vaikka viraltapano ei onnistuisikaan, niin kuulemisten aikana tulee julkisuuteen tietoa, joka vaikuttaa äänestäjiin seuraavissa vaaleissa. Trumpin peruskannattajathan eivät riitä nostamaan häntä presidentiksi. Ja ns. liikkuvat äänestäjät ovat avainasemassa.

    Niinpä, varsinaiset "käräjät" tulee vasta myöhemmin jos tulevat. Sen takia ymmärrän, että miksi se viraltapanoyritys pitää tehdä ehkä puolen vuoden sisään. Jos vastustava puolue ei tee mitään tässä tilanteessa, niin miten ne voi muka innostaa ketään ns. epävarmoja äänestäjiä ensi syksynä? Jos mitään ei tapahdu, niin nykyinen pressa ottaa nihkeän voiton niin kuin edellisäkin kerralla. Jos ei iske täysillä vastaan, niin ei voi voittaa.

    Senaatti ja edustajainhuone menee niin kuin ennenkin, ja se on tavallaan ihan ok. Mutta kyllä ne saisi valita presidentin suoralla kansanäänestyksellä. Tuo on ihan oma mielipiteeni sen vuoksi, että jos haluaa antaa niin paljon valtaa yhdelle ihmiselle, niin sillä ihmisellä pitäisi olla oikeasti kansan enemmistön mandaatti. Onneksi niin käy nyt, että ne tasavertaiset hallinnon muut tasot harkitsee presidentin hyllyttämistä. Koska demokratia toimii

    Äänestä

Eikö täällä ole poliittisia aloitteita varten omaa osastoa?

Äänestä
  • Äärioikeistokristillisyys ja salaliittoteoriat ovat ilmeisesti nykyään osa helluntaikarismaattisuutta.

    Äänestä

Isä meidän rukouksessa rukoillaan "Tulkoon Sinun valtakuntasi". Sitähän kaikki Jumalan lapset odottavat ja rukoilevat. Mutta tänä aikana, jota elämme, Trump on oikea mies Israelin tukijana. Elämme demokratiassa, emmekä vielä Jeesuksen hallitsemassa kuningaskunnassa. Kunnioittakaamme siis kansan valitsemaa Trumpia. Suomen kansa ei häntä valinnut, joten mitä me muutenkaan olemme siihen sanomaan.

Äänestä
  • Trumpi edustaa herätyshelluntaulsisuutta. Erityisesti korostuvat hänen PERHEARvonsa. Niissä hän on paras.o

    Äänestä


  • Kansaivälinen politiikka kiinnostaa myös suomalaisia, koska se vaikuttaa loppupeleissä Suomeen. Ja jos ei kiinnosta, ei avaa ketjua. Eivät muakaan kiinnosta saarnamiesten ja naisten haukkumisketjut yms. typeryydet.

    Äänestä

  • >Kunnioittakaamme siis kansan valitsemaa Trumpia.

    Kansa tosin valitsi Hillaryn, mutta vaalijärjestelmä Trumpin.

    Äänestä

Bill Clinton oli allekirjoittanut sopimuksen USAn ja Ukrainan välillä, että maat tekevät yhteistyötä rikollisuuden tutkimisessa. Trump noudatti lakia. Mutta kovat on mainoskampanjat häntä vastaan.

Äänestä
  • Ukrainan muuten "omistaa" ja sitä hallitsee, ei Ukrainan oma kansa eli ukrainalaiset, vaan Maailman Valuuttarahasto, IMF, joiden johdossa ovat, arvatkaa, ketkä! Ukraina siis toimii kaikessa näiden hyväksi.

    Tästä taas pääsemme nk. Ukrainan sotaan ja Krimin palautukseen Venäjälle. Krim'hän on alunperin Venäjän aluetta ja sen asukkaat Venäjän ortodokseja. Ukrainalainen NL:n aiempi johtaja Nikita Hrutshev, ilman duuman laillista päätöstä antoi Krimin niemimaan Ukrainalle, jossa sen venäläisväestö on etenkin siitä lähtien kokenut suoranaisia julmuuksia.

    Tuossa joitain vuosia sitten, ennen kuuluisia Krimin vaaleja, (jota vasemmisto-valhemediat kutsuvat "Krimin miehitykseksi") ja jonka kautta se palautui Venäjälle, USA ja Israel suunnittelivat Sevastopolin laivastotukikohtaa, USA:n ja NATOn uudeksi, Venäjän vastaisen sodan tukikohdaksi. Kuten jo tiedämme, kristitty Venäjä on aina ollut kuin tikku juutalaisten silmässä, alkaen vaikkapa Venäjän vallankumouksesta. Sen kunniaksi:

    In ale gasn!
    https://www.youtube.com/watch?v=1ft9iuZu0AI

    "Pikku Nikolain ja mamen" kävikin sittemmin uhatun mukaisen huonosti.

    Ukrainan sodassa on siis todellisuudessa kyse juutalaisomisteisen IMF:n vastainen sota kristittyä Venäjää vastaan, käyttäen tässä hyväkseen Ukrainan ateistista natsihallitusta. Ukrainassa on aina ollut vahva juutalaisasutus muutoinkin. Mm. Israelin ent. pääministeri, juutalainen ateisti Golda Meir oli alkuaan Kiovan juutalaisia. Ukrainan ja Israelin ystävyys on jo tätäkin kautta ymmärrettävä. Myös aiemmassa Venäjän vallankumouksessa juutalaiset käyttivät hyväkseen Venäjän ateisteja. Nyt tossun alla ovat Ukrainan, kristinuskon vastaiset ateistit.

    Juutalaiset voisivat jo jättää Euroopan kansat rauhaan, heillehän on YK:ssa osoitettu oma maa. Mutta tämähän ei näille antikristityille millään sovi.

    En minä heitä vihaa. Mutta selvää on, että he mitä suurimmin vihaavat kristittyjä ja aikovat meidät kansa, kansalta hävittää: sekoittaa Afrikan mustiin, tarkkaanottaen ja orjuuttaa. Sillä juutalaisuus on kaiken tämän nk. maahanmuutoilmiön, jos Ukrainan sodankin taustalla.

    Onhan netti puolillaan heidän omia vihavideoitaan aiheesta!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ukrainan muuten "omistaa" ja sitä hallitsee, ei Ukrainan oma kansa eli ukrainalaiset, vaan Maailman Valuuttarahasto, IMF, joiden johdossa ovat, arvatkaa, ketkä! Ukraina siis toimii kaikessa näiden hyväksi.

    Tästä taas pääsemme nk. Ukrainan sotaan ja Krimin palautukseen Venäjälle. Krim'hän on alunperin Venäjän aluetta ja sen asukkaat Venäjän ortodokseja. Ukrainalainen NL:n aiempi johtaja Nikita Hrutshev, ilman duuman laillista päätöstä antoi Krimin niemimaan Ukrainalle, jossa sen venäläisväestö on etenkin siitä lähtien kokenut suoranaisia julmuuksia.

    Tuossa joitain vuosia sitten, ennen kuuluisia Krimin vaaleja, (jota vasemmisto-valhemediat kutsuvat "Krimin miehitykseksi") ja jonka kautta se palautui Venäjälle, USA ja Israel suunnittelivat Sevastopolin laivastotukikohtaa, USA:n ja NATOn uudeksi, Venäjän vastaisen sodan tukikohdaksi. Kuten jo tiedämme, kristitty Venäjä on aina ollut kuin tikku juutalaisten silmässä, alkaen vaikkapa Venäjän vallankumouksesta. Sen kunniaksi:

    In ale gasn!
    https://www.youtube.com/watch?v=1ft9iuZu0AI

    "Pikku Nikolain ja mamen" kävikin sittemmin uhatun mukaisen huonosti.

    Ukrainan sodassa on siis todellisuudessa kyse juutalaisomisteisen IMF:n vastainen sota kristittyä Venäjää vastaan, käyttäen tässä hyväkseen Ukrainan ateistista natsihallitusta. Ukrainassa on aina ollut vahva juutalaisasutus muutoinkin. Mm. Israelin ent. pääministeri, juutalainen ateisti Golda Meir oli alkuaan Kiovan juutalaisia. Ukrainan ja Israelin ystävyys on jo tätäkin kautta ymmärrettävä. Myös aiemmassa Venäjän vallankumouksessa juutalaiset käyttivät hyväkseen Venäjän ateisteja. Nyt tossun alla ovat Ukrainan, kristinuskon vastaiset ateistit.

    Juutalaiset voisivat jo jättää Euroopan kansat rauhaan, heillehän on YK:ssa osoitettu oma maa. Mutta tämähän ei näille antikristityille millään sovi.

    En minä heitä vihaa. Mutta selvää on, että he mitä suurimmin vihaavat kristittyjä ja aikovat meidät kansa, kansalta hävittää: sekoittaa Afrikan mustiin, tarkkaanottaen ja orjuuttaa. Sillä juutalaisuus on kaiken tämän nk. maahanmuutoilmiön, jos Ukrainan sodankin taustalla.

    Onhan netti puolillaan heidän omia vihavideoitaan aiheesta!

    Ja miksi Ukraina on velkaa Maailman valuuttarahastolle? Siksi, että Ukrainan viralta pantu presidentti Janukovich kavalsi kavereineen valtion kassan ja pakeni Putinin suojiin. Maailman valuuttarahasto joutui siis lainaamaan Ukrainan valtiolle rahaa, jotta valtio ei mene kokonaan konkurssiin.

    Juttusi ovat muilta osin puhdasta ja väärentämätöntä potaskaa. Kuulut hyödyllisiin idiootteihin, jotka on valjastettu hämärtämään totuutta salaliittoteorioilla. Eikä siinä mitään uutta. Jotkut siihen ikivanhaan ansaan aina lankeavat.

    1Äänestä

  • Johan vitsin murjasit. Kansainvälisiä rikoksia tutkii ko. sopimuksen puitteissa FBI, jolla tutkijoita USA:n suurlähetystöissä. Luultavasti myös Ukrainassa. Ei suinkaan Trumpin yksityinen lakimies, joka ei edes ole valtion palveluksessa.

    Kolme Ukrainan syyttäjää on tutkinut yritystä, jonka hallituksessa Bidenin poika oli. Ja kolme syyttäjää on todennut, ettei korruptioepäily liity Bideniin tai hänen isäänsä. Ainoa epäilty on ollut yrityksen omistaja. Yksi syyttäjä sai potkut, koska ei tutkinut korruptioepäilyjä kyllin tehokkaasti. Isä Bideniä on syytetty siitäkin.

    Tosiasiassa syyttäjän erottamista vaativat EU, USA, Kanada ja puoli maailmaa. Miksi maailma puuttuu Ukrainan asioihin? No siksi, että Ukraina on korruption vuoksi konkurssissa ja elää kansainvälisellä rahoituksella. Sillä on tietyt ehdot.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja miksi Ukraina on velkaa Maailman valuuttarahastolle? Siksi, että Ukrainan viralta pantu presidentti Janukovich kavalsi kavereineen valtion kassan ja pakeni Putinin suojiin. Maailman valuuttarahasto joutui siis lainaamaan Ukrainan valtiolle rahaa, jotta valtio ei mene kokonaan konkurssiin.

    Juttusi ovat muilta osin puhdasta ja väärentämätöntä potaskaa. Kuulut hyödyllisiin idiootteihin, jotka on valjastettu hämärtämään totuutta salaliittoteorioilla. Eikä siinä mitään uutta. Jotkut siihen ikivanhaan ansaan aina lankeavat.

    "Siksi, että Ukrainan viralta pantu presidentti Janukovich kavalsi kavereineen valtion kassan ja pakeni Putinin suojiin."

    Kyllä luulis tänäpäivänä olevan toodella helppoa jäljittää nuo rahat ja palauttaa oikealle omistajalle.

    "Maailman valuuttarahasto joutui siis lainaamaan"

    He he onko olemassa joku kansaivälinen laki joka pakoittaa lainaamaan?
    Valuuttarahaston hemmot tyhjensi kassan ja esiintyy nyt "auttajina" muutoin kyllä rahat "varat" olis helppo palauttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Johan vitsin murjasit. Kansainvälisiä rikoksia tutkii ko. sopimuksen puitteissa FBI, jolla tutkijoita USA:n suurlähetystöissä. Luultavasti myös Ukrainassa. Ei suinkaan Trumpin yksityinen lakimies, joka ei edes ole valtion palveluksessa.

    Kolme Ukrainan syyttäjää on tutkinut yritystä, jonka hallituksessa Bidenin poika oli. Ja kolme syyttäjää on todennut, ettei korruptioepäily liity Bideniin tai hänen isäänsä. Ainoa epäilty on ollut yrityksen omistaja. Yksi syyttäjä sai potkut, koska ei tutkinut korruptioepäilyjä kyllin tehokkaasti. Isä Bideniä on syytetty siitäkin.

    Tosiasiassa syyttäjän erottamista vaativat EU, USA, Kanada ja puoli maailmaa. Miksi maailma puuttuu Ukrainan asioihin? No siksi, että Ukraina on korruption vuoksi konkurssissa ja elää kansainvälisellä rahoituksella. Sillä on tietyt ehdot.

    Hyvä pointti. Pitäisi varmaan osata tulkita perustuslakia sen osalta, että saako USAn pressa pyytää toisen maan pressaa ottamaan selvää jostain asiasta. Osaatko vastata siihen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Siksi, että Ukrainan viralta pantu presidentti Janukovich kavalsi kavereineen valtion kassan ja pakeni Putinin suojiin."

    Kyllä luulis tänäpäivänä olevan toodella helppoa jäljittää nuo rahat ja palauttaa oikealle omistajalle.

    "Maailman valuuttarahasto joutui siis lainaamaan"

    He he onko olemassa joku kansaivälinen laki joka pakoittaa lainaamaan?
    Valuuttarahaston hemmot tyhjensi kassan ja esiintyy nyt "auttajina" muutoin kyllä rahat "varat" olis helppo palauttaa.

    Elät fantasiamaailmassa.

    Varat on mahdollista palauttaa vain, jos ne viedään valtioon ja pankkiin, joka noudattaa kansainvälisiä lakeja. Janukovich pakeni rahoineen kaverinsa Putinin luo Venäjälle. Luuletko, että se oli sattumaa? Luuletko Putinin, joka valtasi Krimin, palauttavan Ukrainan valtion rahat? Aikuisen oikeesti!! Maat ovat käytännössä sodassa, sillä Putin varustaa edelleen Itä-Ukrainan separatisteja.

    IMF:n oli pakko lainata Ukrainalle rahaa. Jos EU:n naapurivaltion olisi annettu romahtaa, niin epävakaus olisi siirtynyt Eurooppaan. Vähintäänkin ukrainalaisten pakolaisten kansainvaelluksen muodossa, niitähän on siellä vaan 45.5 miljoonaa. Se olisi ollut sulaa hulluutta. Valtioiden ei voi antaa romahtaa, koska seuraukset sekä maailmantaloudelle että lähialueiden vakaudelle ovat kohtalokkaat.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Elät fantasiamaailmassa.

    Varat on mahdollista palauttaa vain, jos ne viedään valtioon ja pankkiin, joka noudattaa kansainvälisiä lakeja. Janukovich pakeni rahoineen kaverinsa Putinin luo Venäjälle. Luuletko, että se oli sattumaa? Luuletko Putinin, joka valtasi Krimin, palauttavan Ukrainan valtion rahat? Aikuisen oikeesti!! Maat ovat käytännössä sodassa, sillä Putin varustaa edelleen Itä-Ukrainan separatisteja.

    IMF:n oli pakko lainata Ukrainalle rahaa. Jos EU:n naapurivaltion olisi annettu romahtaa, niin epävakaus olisi siirtynyt Eurooppaan. Vähintäänkin ukrainalaisten pakolaisten kansainvaelluksen muodossa, niitähän on siellä vaan 45.5 miljoonaa. Se olisi ollut sulaa hulluutta. Valtioiden ei voi antaa romahtaa, koska seuraukset sekä maailmantaloudelle että lähialueiden vakaudelle ovat kohtalokkaat.

    "Varat on mahdollista palauttaa vain, jos ne viedään valtioon ja pankkiin,"

    Kottikärrylläkö ne muka rahat siirsi "venäjälle"?
    Kyllä JOKAINEN tilisiirto minkä tahansa maan osalta voidaan tutkia taaksepäin.

    Ei suomen eduskunta voi väittää että eduskunnan takaa löytyi "säkissä" tuhansia miljaardeja ruplia puntia euroja ja jenejä
    Raha ei voi vahingossa kadota ja ilmestyä sitten taas jossakin uudelleen...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Varat on mahdollista palauttaa vain, jos ne viedään valtioon ja pankkiin,"

    Kottikärrylläkö ne muka rahat siirsi "venäjälle"?
    Kyllä JOKAINEN tilisiirto minkä tahansa maan osalta voidaan tutkia taaksepäin.

    Ei suomen eduskunta voi väittää että eduskunnan takaa löytyi "säkissä" tuhansia miljaardeja ruplia puntia euroja ja jenejä
    Raha ei voi vahingossa kadota ja ilmestyä sitten taas jossakin uudelleen...

    "Ukrainan valtionvarojen kavaltaminen: neuvosto jatkoi EU:n sanktioita vuodella

    Neuvosto jatkoi 6. maaliskuuta 2020 saakka niiden 12 henkilön varojen jäädyttämistä, joiden katsotaan olevan vastuussa Ukrainan valtionvarojen kavaltamisesta tai virka-aseman väärinkäytöstä ja siten vahingon aiheuttamisesta Ukrainan valtionvaroille."

    Rahat makaa "jäädytettynä tilillä"? Puuttuu vain päätös niiden siirtämisestä "oikealle omistajalle"? Päätös tietenkin hankala koska? niin monella länsijohtajallakin "saatavia" noista varoista? B:joku muu syy tekee asiasta hankalan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hyvä pointti. Pitäisi varmaan osata tulkita perustuslakia sen osalta, että saako USAn pressa pyytää toisen maan pressaa ottamaan selvää jostain asiasta. Osaatko vastata siihen?

    Pressa voi tietenkin kysyä sellaisen asian perään, joka on jo pantu laillisisia kanavia pitkin vireille. Mutta tässähän ei ollut kyse siitä.

    Vaan Trump pysäytti ensin kongressin Ukrainalle myöntämän aseavun. Hänen esikuntansa ryhtyi valmistelemaan puhelua presidentti Zelenskyn kanssa, jonka ehtona oli keskustelu Bideneista. Ukraina myöntyi tähän, koska aseilla oli kiire.. Ja kun Ukrainan presidentti Zelensky otti puhelussa luvatut aseet esille, niin Trump pyysi häneltä kummisedän tavoin palvelusta Bidenien taustojen tutkimisessa. Eli sitoi aseet tähän palvelukseen.

    Em. on vallan väärinkäyttöä ja demokratian halveksimista. Sen lisäksi USA:n vaalilaki kieltää rahoituksen tai muun edun vastaanottamisen ulkomailta vaalien yhteydessä. Muu etu voi olla esim. vastustajaa koskevaa negatiivista tietoa. Ukrainahan yritti v 2016 tarjota Trumpin avustajaan Manafortiin liittyvää tietoa demokraateille, mutta nämä tekivät siitä heti ilmoituksen FBI:lle. Demokraatit eivät käyttäneet koskaan tietoa. Mutta FBI laittoi Manafortin vaalien jälkeen syytteeseen. Istuu nyt tuomiota.

    Joe Bidenin poika liittyy Ukrainaan siten, että hänet kutsuttiin vallankumouksen jälkeen paikallisen kaasuyhtiön hallitukseen. Hänellä oli USA:sta kokemusta hallitustyöskentelystä. Kaasuyhtiön hallitukseen valittiin useita kansainvälisiä edustajia, koska paikallisiin ei korruption vuoksi luotettu. Yrityksen omistaja halusi osoittaa avoimmuutta. Häntä tutkittiin vallankumouksen jälkeen korruptiosta, mutta hän sai myöhemmin vapauttavan päätöksen.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Ukrainan valtionvarojen kavaltaminen: neuvosto jatkoi EU:n sanktioita vuodella

    Neuvosto jatkoi 6. maaliskuuta 2020 saakka niiden 12 henkilön varojen jäädyttämistä, joiden katsotaan olevan vastuussa Ukrainan valtionvarojen kavaltamisesta tai virka-aseman väärinkäytöstä ja siten vahingon aiheuttamisesta Ukrainan valtionvaroille."

    Rahat makaa "jäädytettynä tilillä"? Puuttuu vain päätös niiden siirtämisestä "oikealle omistajalle"? Päätös tietenkin hankala koska? niin monella länsijohtajallakin "saatavia" noista varoista? B:joku muu syy tekee asiasta hankalan?

    "Rahat makaa "jäädytettynä tilillä"? Puuttuu vain päätös niiden siirtämisestä "oikealle omistajalle"?

    Jäädytettynä olevien varojen vapauttaminen vaatii yleensä oikeudenkäynnin. Nuo 12 pitäisi saada tuomittua korruptiosta, valtion varojen kavaltamisesta. Todennäköisin ongelma on, että ainakin osa näistä tyypeistä on paennut maasta.

    EU liittyy asiaan, koska sillä on Ukrainan kanssa kumppanuussopimus. Sen toimeenpanoon liittyy tiukkoja yhteiskunnallisiin uudistuksiin liittyviä ehtoja. Esim. juuri korruption kitkemiseen. EU ei ole kärkkymässä Ukrainalta rahaa. Ukraina saa päinvastoin EU:lta apua sekä lainojen että kehitysyhteistyön muodossa, koska lähialueiden vakaus on myös EU:n intresseissä

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Johan vitsin murjasit. Kansainvälisiä rikoksia tutkii ko. sopimuksen puitteissa FBI, jolla tutkijoita USA:n suurlähetystöissä. Luultavasti myös Ukrainassa. Ei suinkaan Trumpin yksityinen lakimies, joka ei edes ole valtion palveluksessa.

    Kolme Ukrainan syyttäjää on tutkinut yritystä, jonka hallituksessa Bidenin poika oli. Ja kolme syyttäjää on todennut, ettei korruptioepäily liity Bideniin tai hänen isäänsä. Ainoa epäilty on ollut yrityksen omistaja. Yksi syyttäjä sai potkut, koska ei tutkinut korruptioepäilyjä kyllin tehokkaasti. Isä Bideniä on syytetty siitäkin.

    Tosiasiassa syyttäjän erottamista vaativat EU, USA, Kanada ja puoli maailmaa. Miksi maailma puuttuu Ukrainan asioihin? No siksi, että Ukraina on korruption vuoksi konkurssissa ja elää kansainvälisellä rahoituksella. Sillä on tietyt ehdot.

    Tuota noin en tiiä kuka oot mutta itte sä vitsit murjaisit.
    Barr'in Trump delegoi asiasta keskutelemaan ensisijaisesti.
    Sehän on hänen duuninsa. Se että hänen oma lakimiehensä on mukana lienee ihan okei kun ajattelee mitä kaikkea Trumpin pään menoksi on jo yritetty.
    Voit lukea itse tästä.

    https://www.whitehouse.gov/wp-content/uploads/2019/09/Unclassified09.2019.pdf

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Varat on mahdollista palauttaa vain, jos ne viedään valtioon ja pankkiin,"

    Kottikärrylläkö ne muka rahat siirsi "venäjälle"?
    Kyllä JOKAINEN tilisiirto minkä tahansa maan osalta voidaan tutkia taaksepäin.

    Ei suomen eduskunta voi väittää että eduskunnan takaa löytyi "säkissä" tuhansia miljaardeja ruplia puntia euroja ja jenejä
    Raha ei voi vahingossa kadota ja ilmestyä sitten taas jossakin uudelleen...

    Venäjältä ja entisistä Nliiton valtioista on kadonnut valtavasti rahaa, jonka olinpaikkaa ei pystytä selvittämään. Maailmassa on edelleen veroparatiiseja, joissa rikoksella hankittuja varoja peitellään, niiden alkuperä häivytetään ja lopulta saadaan näyttämään lailliselta. Joskus raha kulkee tosiaan - jos ei kottikärryssä - niin matkalaukuissa.

    Mitä tulee rahanpesuun Venäjällä, niin valtio, järjestäytynyt rikollisuus ja turvallisuuspalvelut toimivat saumattomassa yhteistyössä. Rahaa pestään esim. turvallisuuspalveluiden operaatioissa. Ja länteen paenneet oligarkit kertovat myös huomattavan suurista suojelurahoista.

    Vaikka rahanpesua vastaan maailmassa taistellaan, niin siitä ovat jääneet kiinni myös useat länsimaiset pankit.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäjältä ja entisistä Nliiton valtioista on kadonnut valtavasti rahaa, jonka olinpaikkaa ei pystytä selvittämään. Maailmassa on edelleen veroparatiiseja, joissa rikoksella hankittuja varoja peitellään, niiden alkuperä häivytetään ja lopulta saadaan näyttämään lailliselta. Joskus raha kulkee tosiaan - jos ei kottikärryssä - niin matkalaukuissa.

    Mitä tulee rahanpesuun Venäjällä, niin valtio, järjestäytynyt rikollisuus ja turvallisuuspalvelut toimivat saumattomassa yhteistyössä. Rahaa pestään esim. turvallisuuspalveluiden operaatioissa. Ja länteen paenneet oligarkit kertovat myös huomattavan suurista suojelurahoista.

    Vaikka rahanpesua vastaan maailmassa taistellaan, niin siitä ovat jääneet kiinni myös useat länsimaiset pankit.

    He! ei venäjän valtion tarvi rikoksiin sortua halutessaan rahaa (ruplia) sehän voi painattaa niitä niinpaljon kuin haluaa? ja täysin laillisesti?

    Periaatteessa jos venäjä haluaa niin se voi sallia "rahapajalleen" laillisen oikeuden painaa myös €uroja jolloin sillä on käytössään rajaton määrä myös €uroja?

    Suomikin voisi alkaa valmistamaan euroja? Siis käyttäisi tietotaito ja koneet sylkis joka päivä ulos satoja miljardeja euroja vai kuinka?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ukrainan muuten "omistaa" ja sitä hallitsee, ei Ukrainan oma kansa eli ukrainalaiset, vaan Maailman Valuuttarahasto, IMF, joiden johdossa ovat, arvatkaa, ketkä! Ukraina siis toimii kaikessa näiden hyväksi.

    Tästä taas pääsemme nk. Ukrainan sotaan ja Krimin palautukseen Venäjälle. Krim'hän on alunperin Venäjän aluetta ja sen asukkaat Venäjän ortodokseja. Ukrainalainen NL:n aiempi johtaja Nikita Hrutshev, ilman duuman laillista päätöstä antoi Krimin niemimaan Ukrainalle, jossa sen venäläisväestö on etenkin siitä lähtien kokenut suoranaisia julmuuksia.

    Tuossa joitain vuosia sitten, ennen kuuluisia Krimin vaaleja, (jota vasemmisto-valhemediat kutsuvat "Krimin miehitykseksi") ja jonka kautta se palautui Venäjälle, USA ja Israel suunnittelivat Sevastopolin laivastotukikohtaa, USA:n ja NATOn uudeksi, Venäjän vastaisen sodan tukikohdaksi. Kuten jo tiedämme, kristitty Venäjä on aina ollut kuin tikku juutalaisten silmässä, alkaen vaikkapa Venäjän vallankumouksesta. Sen kunniaksi:

    In ale gasn!
    https://www.youtube.com/watch?v=1ft9iuZu0AI

    "Pikku Nikolain ja mamen" kävikin sittemmin uhatun mukaisen huonosti.

    Ukrainan sodassa on siis todellisuudessa kyse juutalaisomisteisen IMF:n vastainen sota kristittyä Venäjää vastaan, käyttäen tässä hyväkseen Ukrainan ateistista natsihallitusta. Ukrainassa on aina ollut vahva juutalaisasutus muutoinkin. Mm. Israelin ent. pääministeri, juutalainen ateisti Golda Meir oli alkuaan Kiovan juutalaisia. Ukrainan ja Israelin ystävyys on jo tätäkin kautta ymmärrettävä. Myös aiemmassa Venäjän vallankumouksessa juutalaiset käyttivät hyväkseen Venäjän ateisteja. Nyt tossun alla ovat Ukrainan, kristinuskon vastaiset ateistit.

    Juutalaiset voisivat jo jättää Euroopan kansat rauhaan, heillehän on YK:ssa osoitettu oma maa. Mutta tämähän ei näille antikristityille millään sovi.

    En minä heitä vihaa. Mutta selvää on, että he mitä suurimmin vihaavat kristittyjä ja aikovat meidät kansa, kansalta hävittää: sekoittaa Afrikan mustiin, tarkkaanottaen ja orjuuttaa. Sillä juutalaisuus on kaiken tämän nk. maahanmuutoilmiön, jos Ukrainan sodankin taustalla.

    Onhan netti puolillaan heidän omia vihavideoitaan aiheesta!

    >Ukrainalainen NL:n aiempi johtaja Nikita Hrutshev, ilman duuman laillista päätöstä antoi Krimin niemimaan Ukrainalle

    Varmasti, koska Neuvostoliitossa ei ollut mitään duumaa.😃

    Että näin luotettavaa tietoa sieltä antisemiitti-Anonyymin tuutista pukataan. 😏

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuota noin en tiiä kuka oot mutta itte sä vitsit murjaisit.
    Barr'in Trump delegoi asiasta keskutelemaan ensisijaisesti.
    Sehän on hänen duuninsa. Se että hänen oma lakimiehensä on mukana lienee ihan okei kun ajattelee mitä kaikkea Trumpin pään menoksi on jo yritetty.
    Voit lukea itse tästä.

    https://www.whitehouse.gov/wp-content/uploads/2019/09/Unclassified09.2019.pdf

    Luit huonosti. Trump puhuu puhelun kirjauksessa sekä oikeusministeri Barrista että asianajajastaan Rudy Giulianista ja kehottaa ukrainalaisia olemaan heidän kanssa yhteydessä.

    Barr kuitenkin sanoo, ettei koskaan saanut kyseistä toimeksiantoa, eikä hänellä ole ollut mitään yhteyksiä Ukrainaan. Ja todennäköisesti kiittää Luojaansa, ettei Trump upottanut häntä tähän likakaivoon.

    Rudy Giuliani on sen sijaan vahvistanut omalla naamallaan mediassa tavanneensa Ukrainan syyttäjän asiaan liittyen. Ja Ukrainan syyttäjä vahvistaa myös tavanneensa Giulianin. USA:n Ukrainan lähettiläs järjesti Valkoisen talon pyynnöstä Giulianin tapaamisen, minkä vuoksi hän on tänään kongressin kuultavana.

    Trump lähetti vanhan kaverinsa Nykistä, jolla ei ole valtiossa mitään asemaa, hakemaan vaalikampanjan tueksi likaa Bidenista. Vaikka kolme syyttäjää on sanonut, ettei sellaista löydy. Ei ihme, että paperi piilotettiin erittäin salaiseen serveriin. Eikä sekään ole ihme, että joidenkin omatunto alkoi kolkuttamaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    He! ei venäjän valtion tarvi rikoksiin sortua halutessaan rahaa (ruplia) sehän voi painattaa niitä niinpaljon kuin haluaa? ja täysin laillisesti?

    Periaatteessa jos venäjä haluaa niin se voi sallia "rahapajalleen" laillisen oikeuden painaa myös €uroja jolloin sillä on käytössään rajaton määrä myös €uroja?

    Suomikin voisi alkaa valmistamaan euroja? Siis käyttäisi tietotaito ja koneet sylkis joka päivä ulos satoja miljardeja euroja vai kuinka?

    Kehotatko rahanväärennykseen, Ano?

    Äänestä

Trumpin kannattajilla on aseet

Äänestä
  • Trumpin kannattajilla on aseet, mutta ei vain heillä. Ja valtiolta löytyy vieläkin isompia aseita.

    Äänestä

Hassu ajatus Trumpista ristiretkellä. Eihän hän ole edes uskova. Käyttää vain tietynlaisia kristittyjä hyväkseen. Tai siis on maksanut kampanjaväelleen siitä. Mikäs siinä. Vaikka oranssinaama tyhmältä näyttäisikin, niin eihän hän ole tyhmä siinä, että jallittaa niitä tiettyjä kristittyjä, vaan ne tietyt kristityt ovat tyhmiä, kun lähtevät siihen mukaan.

1Äänestä

AOC osasi kertoa että Trump on uhannut tän salaisen ilmiantajan henkeä.

1Äänestä

Höh. Mitään ei ole tapahtunut. Trump vaan jutteli puhelimessa. Pitäis kai jotain tapahtua ekaksi Vai oonks mä vaan niin hölmö, etten näe tai ole tietoinen mitä on tapahtunut ja missä.....???

Äänestä
  • Et ole hölmö, korkeintaan sokea. Ehkä kannattaisi tutustua ensin Watergate-skandaalin tapahtumiin ja seurauksiin. Trumpin toiminta on kuin suoraan tuosta oikeuden oppikirjasta.

    1Äänestä


  • Tietämättömyyden siunaus on se, ettei ymmärrä mistä puhutaan:). Vieraalta valtiolta avun pyytäminen poliittisen vastustajan kukistamiseksi on USA:ssa laitonta. Moraalittomuudesta nyt puhumattakaan. Ja näin Trump teki. Lisäksi hän kytki kongressin Ukrainalle myöntämän aseavun pyytämäänsä palvelukseen. Se taas on korruptiota ja toimivallan ylittämistä.

    Trump tosiaan totesi ilmiantajasta puhuessaan "mehän tiedämme mitä tällaisille vakoilijoille ennen tehtiin". Kyllä tiedämme. Ennen vakoilijat teloitettiin. Mutta nykyään USA:n valtiolla on ilmiantajalaki, joka mahdollistaa väärinkäytöksiin puuttumisen nimettömänä laillisesti. Ettei tarvitse vuotaa salaisia tietoja laittomasti medialle.

    Ilmianto tehdään oman viraston sisäiselle tarkastajalle. Joka tutkii sen aiheellisuuden ja välittää sen edelleen oikeusministeriölle ja kongressille. Kongressi valvoo toimien laillisuutta myös presidentin osalta. Trumpia koskeva ilmianto koettiin niin tärkeäksi, että se laukaisi viraltapanomenettelyn.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tietämättömyyden siunaus on se, ettei ymmärrä mistä puhutaan:). Vieraalta valtiolta avun pyytäminen poliittisen vastustajan kukistamiseksi on USA:ssa laitonta. Moraalittomuudesta nyt puhumattakaan. Ja näin Trump teki. Lisäksi hän kytki kongressin Ukrainalle myöntämän aseavun pyytämäänsä palvelukseen. Se taas on korruptiota ja toimivallan ylittämistä.

    Trump tosiaan totesi ilmiantajasta puhuessaan "mehän tiedämme mitä tällaisille vakoilijoille ennen tehtiin". Kyllä tiedämme. Ennen vakoilijat teloitettiin. Mutta nykyään USA:n valtiolla on ilmiantajalaki, joka mahdollistaa väärinkäytöksiin puuttumisen nimettömänä laillisesti. Ettei tarvitse vuotaa salaisia tietoja laittomasti medialle.

    Ilmianto tehdään oman viraston sisäiselle tarkastajalle. Joka tutkii sen aiheellisuuden ja välittää sen edelleen oikeusministeriölle ja kongressille. Kongressi valvoo toimien laillisuutta myös presidentin osalta. Trumpia koskeva ilmianto koettiin niin tärkeäksi, että se laukaisi viraltapanomenettelyn.

    Jos on laitonta niin mikä ongelma tuossa sitten on?
    Kyllä jokainen täysipäinen amerikkalainen hyväksyy pienen laittomuudenkin jos sillä paljastetaan RIKOLLINEN josta muutoin saattaisi tulla presidentti?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos on laitonta niin mikä ongelma tuossa sitten on?
    Kyllä jokainen täysipäinen amerikkalainen hyväksyy pienen laittomuudenkin jos sillä paljastetaan RIKOLLINEN josta muutoin saattaisi tulla presidentti?

    EI OLE RIKOSTA. Ukrainalaiseen kaasuhtiöön kohdistunut korruptioepäily oli ajalta, jolloin Hunter Biden ei vielä ollut sen hallituksessa, eikä edes Ukrainassa. Joten hän ei edes voi olla mihinkään syypää. Yhtiön omistajakin todettiin syyttömäksi, Bidenistä nyt puhumattakaan. Trump on huono lukemaan, mutta jonkun on täytynyt näyttää hänelle ne kolme syyttäjän lausuntoa, joissa em. todetaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos on laitonta niin mikä ongelma tuossa sitten on?
    Kyllä jokainen täysipäinen amerikkalainen hyväksyy pienen laittomuudenkin jos sillä paljastetaan RIKOLLINEN josta muutoin saattaisi tulla presidentti?

    "sillä paljastetaan RIKOLLINEN josta muutoin saattaisi tulla presidentti?"

    Ukrainalaisessa yrityksessä työskennellyt Hunter Biden ei ole presidenttiehdokkaana. Hänen isänsä Joe Biden on. Joe Biden on taas käynyt Ukrainassa vain valtion virallisissa asioissa varapresidenttinä. Näillä vierailuilla ei kuules oikein ehdi syyllistyä rikoksiin, kun kuljetaan poliisisaattuessa ja joku on koko ajan kyljessä kiinni.:)

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "sillä paljastetaan RIKOLLINEN josta muutoin saattaisi tulla presidentti?"

    Ukrainalaisessa yrityksessä työskennellyt Hunter Biden ei ole presidenttiehdokkaana. Hänen isänsä Joe Biden on. Joe Biden on taas käynyt Ukrainassa vain valtion virallisissa asioissa varapresidenttinä. Näillä vierailuilla ei kuules oikein ehdi syyllistyä rikoksiin, kun kuljetaan poliisisaattuessa ja joku on koko ajan kyljessä kiinni.:)

    Millä edellytyksillä vähämielinen narkkari poika valittiin -kaasuyhtiön hallitukseen?

    "Vuonna 2014 Hunter aloitti työt suuressa kaasuyhtiössä, jota epäiltiin rahanpesusta. Tapausta tutki Ukrainan yleinen syyttäjä Viktor Šokin, jonka on myöhemmin epäilty itsekin olleen osa korruptiokoneistoa

    Varapresidenttinä toiminut Joe Biden kertoi Ukrainan-vierailullaan vuonna 2016, ettei Ukrainalle luvattuja lainatakuita heru, jos korruptio jatkaa rehottamistaan. "

    Samantien huomattiin että ei Ukrainassa mitään korruptiota ole ja kaikista epäilyistäkin luovuttiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Millä edellytyksillä vähämielinen narkkari poika valittiin -kaasuyhtiön hallitukseen?

    "Vuonna 2014 Hunter aloitti työt suuressa kaasuyhtiössä, jota epäiltiin rahanpesusta. Tapausta tutki Ukrainan yleinen syyttäjä Viktor Šokin, jonka on myöhemmin epäilty itsekin olleen osa korruptiokoneistoa

    Varapresidenttinä toiminut Joe Biden kertoi Ukrainan-vierailullaan vuonna 2016, ettei Ukrainalle luvattuja lainatakuita heru, jos korruptio jatkaa rehottamistaan. "

    Samantien huomattiin että ei Ukrainassa mitään korruptiota ole ja kaikista epäilyistäkin luovuttiin.

    Vähämieliseksi narkkariksi peräti kaksi yliopistollista tutkintoa suorittanut Hunter Biden on menestynyt varsin hyvin lobbarina ja konsulttina. Hallitustyöskentelyyn hänet pätevöittää kokemus USA:n rautatieyhtiö Amtrakin hallituksen jäsenyydestä.

    Vallankumouksen jälkeen virassa ollut syyttäjä sai potkut länsimaiden yhteisestä vaatimuksesta, koska hänen tutkimuksensa eivät edenneet. Sen jälkeen korruptiota on tutkittu ja siihen syyllistyneitä myös tuomittu. Ukrainan mediasta löytyy tietoa siitäkin.
    Ukrainalla vain sattuu olemaan muitakin haasteita. Kuten Venäjän rahoittama sisällissota Itä-Ukrainan separistien kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vähämieliseksi narkkariksi peräti kaksi yliopistollista tutkintoa suorittanut Hunter Biden on menestynyt varsin hyvin lobbarina ja konsulttina. Hallitustyöskentelyyn hänet pätevöittää kokemus USA:n rautatieyhtiö Amtrakin hallituksen jäsenyydestä.

    Vallankumouksen jälkeen virassa ollut syyttäjä sai potkut länsimaiden yhteisestä vaatimuksesta, koska hänen tutkimuksensa eivät edenneet. Sen jälkeen korruptiota on tutkittu ja siihen syyllistyneitä myös tuomittu. Ukrainan mediasta löytyy tietoa siitäkin.
    Ukrainalla vain sattuu olemaan muitakin haasteita. Kuten Venäjän rahoittama sisällissota Itä-Ukrainan separistien kanssa.

    Ymmärrän vielä sen, että Trump yrittä liata Bidenia. Mutta hänen perheensä pitäisi jättää rauhaan. Hunter Bidenin huume-episodi tapahtui sen jälkeen kun hänen veljensä oli kuollut syöpään. Sitä ennen hän oli menettänyt äitinsä ja siskonsa auto-onnettomuudessa. Ei hän ole ensimmäinen, joka hakee kivunlievitystä alkoholista tai huumeista.

    Olen itse huumekielteinen. Mutta tiedän, ettei viihdekäyttö välttämättä tarkoita deekiksellä oloa. Tunsin New Yorkissa nuoria syyttäjiä, jotka toimivat tämän samaisen Hunter Bidenia mustamaalaavan Rudy Giulianin alaisena. He sniffasivat kokaiinia perjantaisin ja tutkivat mafiosoja viikolla. Ei heistä addiktia tullut. Pitkän lakimiesuran ovat tehneet. Giulianin kannattaisi oikeastaan pitää pienempää suuta, ei hän puhtoinen pulmunen ole itsekään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vähämieliseksi narkkariksi peräti kaksi yliopistollista tutkintoa suorittanut Hunter Biden on menestynyt varsin hyvin lobbarina ja konsulttina. Hallitustyöskentelyyn hänet pätevöittää kokemus USA:n rautatieyhtiö Amtrakin hallituksen jäsenyydestä.

    Vallankumouksen jälkeen virassa ollut syyttäjä sai potkut länsimaiden yhteisestä vaatimuksesta, koska hänen tutkimuksensa eivät edenneet. Sen jälkeen korruptiota on tutkittu ja siihen syyllistyneitä myös tuomittu. Ukrainan mediasta löytyy tietoa siitäkin.
    Ukrainalla vain sattuu olemaan muitakin haasteita. Kuten Venäjän rahoittama sisällissota Itä-Ukrainan separistien kanssa.

    "peräti kaksi yliopistollista tutkintoa suorittanut"

    Hyvä tietysti myös tutkia koulut/opettajat ilmeisesti lahjottu eli korruptiossa poika mukana jo pienestä pitäen. Opettajat olisi syytä viedä Guantamoon ja kaivaa niistä totuus esiin.
    Ja mikäli mitään ei löydy niin hyvähän se että ollaan tarkkana.

    Äänestä

Trumpista ei ole jumalaksi, räksyttää tapansa mukaan kuin rakkikoira. Presidenttinä hän on voimaton.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Virkasyytetutkinnan keskelle joutunut Trump on ahdistettu nurkkaan. Twitterissä julkaissut selittelyt eivät enää auta. Suomen trumpistit takeltelee hermostuneesti sanoissaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu