Tyrkytyspolitiikka

Miksi kaikki suomalaiset pakotetaan opettelemaan ruotsin kieltä ?
18<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Esitit hyvän ja klassisen kysymyksen, johon emme koskaan ole saanut pätevää vastausta.

Siis viralliselta taholta...

2Äänestä
  • Knappast får du "officiellt svar" på det här forumet.
    Försök vara realistisk.

    1Äänestä

Se on hyödyllistä. Vastustin ennen ruotsinopiskelua, mutta nyt olen siitä innoissani. Harmi, että koulussa ei tullut ruotsia juuri opiskeltua vakavasti.

1Äänestä
  • Sehän on sinulle ihana herääminen uuteen ihmeelliseen tulevaisuuteen .
    Kaikki suomalaiset eivät kuitenkaan ole saaneet samanlaista herätystä .
    Suomessa on uskonnonvapaus mutta ei kielivapautta .
    Ahvenanmaalaiset ovat ruotsinkielisiä ja he halusivat lopettaa SUOMENKIELEN se heille suotiin muitta mutkitta .
    Suomalaisille jotka ovat suomenkielisiä ja haluaisivat lopettaa PAKKORUOTSIN sitä heille ei missään nimessä suoda ?
    Milloin suomeen saadaan myös kielivapaus ?

    2Äänestä

Ruotsinkieli on suomessa aivan turha kieli.

1Äänestä

Varför inte ta kontakt med undervisningsministern,hon har säkert de nyaste rönen varför vi har obligatorisk finska och svenska i skolorna.

2Äänestä

Kannatan kansanäänestystä.

Äänestä
  • Varsågod+bara,+det+borde+ju+vara+lätt+när++74+%++av+Finlands+folk+vill+slopa+obligatorisk+skolsvenska.Det+blir+miljoner+som++understöder.

    2Äänestä

Miksi suomenkielisille ei anneta kielivapautta niinkuin ahvenanmaalaisille annettiin ?

1Äänestä
  • Inte har svenskspråkiga på fastlandet någon språkfrihet heller.
    Åland är enspråkigt svenskt och skall så förbli,det var villkoret när Finland inte gav Åland till Sverige.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Inte har svenskspråkiga på fastlandet någon språkfrihet heller.
    Åland är enspråkigt svenskt och skall så förbli,det var villkoret när Finland inte gav Åland till Sverige.

    Miksi kaikki suomalaiset pakotetaan opettelemaan ruotsin kieltä

    1Äänestä

  • Säg det? Kan det vara för att folk på fastlandet är så fästa vid finska att de inte vill gå in för enspråkigt svenskt?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi kaikki suomalaiset pakotetaan opettelemaan ruotsin kieltä

    Jotta teillä olisi vähintään yksi kieli jolla voi tehdä jotain muutakin kuin tunkea kaverin pyllyyn?

    2Äänestä

  • Peppu-Reino kirjoitti:

    Jotta teillä olisi vähintään yksi kieli jolla voi tehdä jotain muutakin kuin tunkea kaverin pyllyyn?

    Bättre folk-ylimielisyyttä ei selvemmin voisi ilmaista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Bättre folk-ylimielisyyttä ei selvemmin voisi ilmaista.

    Det lönar sig att upprepat ställa idiotiska frågor som man redan har svar på?

    Äänestä

Vieläkin kaipaan päteviä syitä pakkoruotsille .

Äänestä

Pakkoruotsityperyydelle ei ole olemassa minkäänlaisia järkeviä perusteita .
Inho lisääntyy pikkuhiljaa .

Äänestä
  • Miten fenno lisää inhoaan elämänpituisesta maksimitasosta? Melkoinen pyllistys odotettavissa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi kaikki suomalaiset pakotetaan opettelemaan ruotsin kieltä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu