Nyt on kyllä pakko avatua. Aamu-tv:ssä esiteltiin kolmen lapsen yksinhuoltaja joka tienaa nettona yli 1400 euroa ja saa tonnin tuet siihen päälle eikä meinaa pärjätä! Kyllä täytyy sanoa että olisin todella tyytyväinen jos saisin noin PALJON tuloja.
2400 eurolla jos ei kolmea kakaraa ja itseä elätä on syytä katsoa itteänsä peiliin!
Mahtaa olla iso vuokra ja kakaroilla kalliit harrastukset jos ei pärjää, niin ja velkoja päälle. Niistähän ei taidettu mainita mitään.
On kokonaisia perheitä joiden tulot jää alle jopa 2000 euron!
Huono-osaisuus
3
148
Vastaukset
- Anonyymi
En nyt kommentoi tuota artikkelia, mutta yleisesti ottaen ns. huono-osaisuutta. Monesti tähän liittyy päihteet ja tupakka. Pienituloiset käyttävät alkoholia ja tupakkaa useammin, kuin esim. keskiluokkaiset.
Nämä väärät toimintatavat aiheuttavat lopulta huono-osaisuuden, eletään aina kädestä suuhun, kenties velaksi. Turvaa tuovat omaisuuserät jätetään kokonaan hankkimatta. - Anonyymi
Huomioitava sekin että kasvuikäiset syövät enemmän kuin aikuiset.
Kädestä suuhun, ei tosiaan, säästän ainakin muutaman kympin.
Helpottaa se hänelläkin taloudellinen tilanne kun lapset muuttavat pois.- Anonyymi
Melko varmasti alkaa vaan vituttaa kun elatusmaksut, asumistuki ja lapsilisät loppuvat. Niillä on kuitenkin rahoitettu pääosin omia menoja eikä lasten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-185828Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite845442- 1253464
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin933422- 1211201
- 571147
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301072- 45873
- 38869
- 24831