Huono-osaisuus

Anonyymi

Nyt on kyllä pakko avatua. Aamu-tv:ssä esiteltiin kolmen lapsen yksinhuoltaja joka tienaa nettona yli 1400 euroa ja saa tonnin tuet siihen päälle eikä meinaa pärjätä! Kyllä täytyy sanoa että olisin todella tyytyväinen jos saisin noin PALJON tuloja.

2400 eurolla jos ei kolmea kakaraa ja itseä elätä on syytä katsoa itteänsä peiliin!

Mahtaa olla iso vuokra ja kakaroilla kalliit harrastukset jos ei pärjää, niin ja velkoja päälle. Niistähän ei taidettu mainita mitään.

On kokonaisia perheitä joiden tulot jää alle jopa 2000 euron!

3

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt kommentoi tuota artikkelia, mutta yleisesti ottaen ns. huono-osaisuutta. Monesti tähän liittyy päihteet ja tupakka. Pienituloiset käyttävät alkoholia ja tupakkaa useammin, kuin esim. keskiluokkaiset.

      Nämä väärät toimintatavat aiheuttavat lopulta huono-osaisuuden, eletään aina kädestä suuhun, kenties velaksi. Turvaa tuovat omaisuuserät jätetään kokonaan hankkimatta.

    • Anonyymi

      Huomioitava sekin että kasvuikäiset syövät enemmän kuin aikuiset.
      Kädestä suuhun, ei tosiaan, säästän ainakin muutaman kympin.
      Helpottaa se hänelläkin taloudellinen tilanne kun lapset muuttavat pois.

      • Anonyymi

        Melko varmasti alkaa vaan vituttaa kun elatusmaksut, asumistuki ja lapsilisät loppuvat. Niillä on kuitenkin rahoitettu pääosin omia menoja eikä lasten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2428
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1746
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1449
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1447
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe