Huono-osaisuus

Anonyymi

Nyt on kyllä pakko avatua. Aamu-tv:ssä esiteltiin kolmen lapsen yksinhuoltaja joka tienaa nettona yli 1400 euroa ja saa tonnin tuet siihen päälle eikä meinaa pärjätä! Kyllä täytyy sanoa että olisin todella tyytyväinen jos saisin noin PALJON tuloja.

2400 eurolla jos ei kolmea kakaraa ja itseä elätä on syytä katsoa itteänsä peiliin!

Mahtaa olla iso vuokra ja kakaroilla kalliit harrastukset jos ei pärjää, niin ja velkoja päälle. Niistähän ei taidettu mainita mitään.

On kokonaisia perheitä joiden tulot jää alle jopa 2000 euron!

3

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt kommentoi tuota artikkelia, mutta yleisesti ottaen ns. huono-osaisuutta. Monesti tähän liittyy päihteet ja tupakka. Pienituloiset käyttävät alkoholia ja tupakkaa useammin, kuin esim. keskiluokkaiset.

      Nämä väärät toimintatavat aiheuttavat lopulta huono-osaisuuden, eletään aina kädestä suuhun, kenties velaksi. Turvaa tuovat omaisuuserät jätetään kokonaan hankkimatta.

    • Anonyymi

      Huomioitava sekin että kasvuikäiset syövät enemmän kuin aikuiset.
      Kädestä suuhun, ei tosiaan, säästän ainakin muutaman kympin.
      Helpottaa se hänelläkin taloudellinen tilanne kun lapset muuttavat pois.

      • Anonyymi

        Melko varmasti alkaa vaan vituttaa kun elatusmaksut, asumistuki ja lapsilisät loppuvat. Niillä on kuitenkin rahoitettu pääosin omia menoja eikä lasten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2382
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe