Huono-osaisuus

Anonyymi

Nyt on kyllä pakko avatua. Aamu-tv:ssä esiteltiin kolmen lapsen yksinhuoltaja joka tienaa nettona yli 1400 euroa ja saa tonnin tuet siihen päälle eikä meinaa pärjätä! Kyllä täytyy sanoa että olisin todella tyytyväinen jos saisin noin PALJON tuloja.

2400 eurolla jos ei kolmea kakaraa ja itseä elätä on syytä katsoa itteänsä peiliin!

Mahtaa olla iso vuokra ja kakaroilla kalliit harrastukset jos ei pärjää, niin ja velkoja päälle. Niistähän ei taidettu mainita mitään.

On kokonaisia perheitä joiden tulot jää alle jopa 2000 euron!

3

168

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt kommentoi tuota artikkelia, mutta yleisesti ottaen ns. huono-osaisuutta. Monesti tähän liittyy päihteet ja tupakka. Pienituloiset käyttävät alkoholia ja tupakkaa useammin, kuin esim. keskiluokkaiset.

      Nämä väärät toimintatavat aiheuttavat lopulta huono-osaisuuden, eletään aina kädestä suuhun, kenties velaksi. Turvaa tuovat omaisuuserät jätetään kokonaan hankkimatta.

    • Anonyymi

      Huomioitava sekin että kasvuikäiset syövät enemmän kuin aikuiset.
      Kädestä suuhun, ei tosiaan, säästän ainakin muutaman kympin.
      Helpottaa se hänelläkin taloudellinen tilanne kun lapset muuttavat pois.

      • Anonyymi

        Melko varmasti alkaa vaan vituttaa kun elatusmaksut, asumistuki ja lapsilisät loppuvat. Niillä on kuitenkin rahoitettu pääosin omia menoja eikä lasten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      98
      3094
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2516
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      50
      1321
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      304
      1042
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      901
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      871
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      52
      693
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      669
    Aihe