Suomen itsenäistrymi

Ilman pitkää Ruotsin vallan aikaa Suomelle ei olisi annettu autonomiaa Venäjän yhteydessä ja ilman autonomiaa Suomi ei olisi itsenäistynyt Venäjästä.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Suomalaiset lahjottiin autonomialla pysymään irti Ruotsista.

Venäjä ei halunnut synnyttää itsenäistä Suomea mutta suomalaiset pitivät itseään länsimaalaisina pitkän Ruotsin vallan ajan perintönä ja halusivat irti Venäjästä,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ilman pitkää Ruotsin vallan aikaa Suomelle ei olisi annettu autonomiaa Venäjän yhteydessä ja ilman autonomiaa Suomi ei olisi itsenäistynyt Venäjästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu