Mikä meni pieleen?

Anonyymi

Seinäjoen vapaaseurakunta otti liian suuren riskin ja joutui etsimään pelastajaa taloudellisten ylivoimaisten vaikeuksien edessä.

Suomen Vapaakirkko tuli pelastajaksi ja osti päiväkoti Suvikellon tilat ja samalla siirtyi myös päiväkodin tuotot Suomen Vapaakirkolle. Suomen Vapaakirkko otti siis lainaa, jotta Seinäjoen vapaaseurakunta pystyi maksamaan sitten osan liian suurista lainoista pois. Seurakunta ei olisi siis pystynyt maksamaan korkoja ja kuluja!

Missä laskelmat menivät pieleen?

2

436

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, edellinen pastori oli varsinainen visionääri. Joka näki ja näkee asioista vain ne hyvät puolet ja maalailee asiat niin, että velatkin tuntuvat saatavilta. Ainahan näitä taivaanrannan maalareita on maailmassa piisannut, hengellisessäkin kentässä. Taidetaan muuten Seinäjoen Hellareissa erään vionääri pastorin povaamaa ennätyssuurta kolehtia laskea, kun ei ole sen loppusummaa julkistettu , vielä (youtube).

      • Anonyymi

        Totuus on tekevä teidät vapaiksi..kirkkokunnat/vanhimmistot eivät tahdo kertoa jäsenilleen todellista tietoa seurakunnan varojen käytöstä. Sanan ja etenkin raamatun opetus on lähes olematonta nykyseurakunnissa. Miksi sjoella on vapaasrkssa nainen vanhemmiston puheenjohtaja? Mitä raamattu opettaa vanhemmiston asettamisesta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2542
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1832
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1240
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1018
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      976
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      874
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      101
      852
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      791
    Aihe