Helsinki muuttumassa aidosti kaksikieliseksi

"Helsingin asukkaista yli neljäsosa on vieraskielisiä 15 vuoden kuluttua – Pääkaupunki päätti parantaa englanninkielisiä palveluitaan"

"Helsinki perustelee tarvetta englannin kielen lisäämiseen elinvoimaisuudella.

Jotta Helsingin elinkeinoelämä pysyy elinvoimaisena, täytyy alueelle houkutella huomattava määrä lisää kansainvälistä osaamista ulkomailta."

"Kaupunki lisää englanninkielisiä palveluja kaikilla toimialoilla vuoteen 2021 mennessä. Tiedotteessaan(siirryt toiseen palveluun) kaupunki on listannut erinäisiä toimenpiteitä, joilla englanninkielisiä palveluita pyritään kohentamaan.

Esimerkiksi maahanmuuttajien palveluja parannetaan pilottina toimineen International House Helsinki toiminnan vakinaistamisella. Tähän yhteyteen on tulossa keskitetty englanninkielistä työllisyyteen, koulutukseen sekä asumiseen liittyvää neuvontaa.

Helsingin kaupunki kertoo myös pyrkivänsä vaikuttamaan valtioon, jotta ylioppilastutkinto voitaisiin tulevaisuudessa suorittaa englannin kielellä.

Jatkossa terveysasemille voi tehdä ajanvarauksen myös englanniksi. Lisäksi kulttuuri ja vapaa-ajan toimiala lisää englanninkielistä toimintaa erityisesti nuorille ja lapsille."

https://yle.fi/uutiset/3-11000265?utm_source=twitter-share&utm_medium=social

Eli kohta pakkoruotsin voi välttää kirjoittamalla ylioppilaaksi englanniksi 😂

11

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä. Jos Suomi on aidosti kaksikielinen, niin se on sitä vain englannin suhteen.

      • Kul och se på TV då en hjärnskadad svensk jänta på 16 bast klår fennona 6 - 0 i engelska. Fenno kan ponera och simulera. Faktum återstår, fenno kan inte ens finska.


      • Peppu-Reino kirjoitti:

        Kul och se på TV då en hjärnskadad svensk jänta på 16 bast klår fennona 6 - 0 i engelska. Fenno kan ponera och simulera. Faktum återstår, fenno kan inte ens finska.

        Onneksi opiskelin englannin hyvin niin pärjään loistavasti kaikkialla maailmalla. Jos olisin tehnyt saman ruotsille niin saisin tilattua kahvin Tukholmassa ja muutamassa muussa kaupungissa Ruotsissa.


      • Sven-Håkan kirjoitti:

        Onneksi opiskelin englannin hyvin niin pärjään loistavasti kaikkialla maailmalla. Jos olisin tehnyt saman ruotsille niin saisin tilattua kahvin Tukholmassa ja muutamassa muussa kaupungissa Ruotsissa.

        Skojigt med fabler som motsätter sig självt redan i första meningen.


      • Peppu-Reino kirjoitti:

        Skojigt med fabler som motsätter sig självt redan i första meningen.

        Kan jag har en kaffe med mjölk?

        Kiitos palvelijani 😂


    • Anonyymi

      Kyllä elävä todellisuus ajaa keinotekoisen kielisysteemimme ohi. Lopulta ns. kaksikielisyys jää kuolleeksi sanaksi.

      Tosin pakkoruotsi ja pakkovirkaruotsi pitää lopettaa ennen kuin niiden haittavaikutus poistuu. Mikä on se pääongelma.

      • Anonyymi

        Ala elää todellisuudessa, niin tajuat että kielitaito on aina valttia. Mitä enemmän kielitaitoa, sen parempi.


    • Anonyymi

      Naurattaa tuo rkp-reiskan katkeruus...heheheheee.

      • Själv blir man mera road av att fenno inte begriper vad den just läste.


    • Anonyymi

      Stadissa alkaa saamaan parempaa palvelua irakin, turkin ja somalin kielellä kahvia tilatessaan kuin ruotsin kielellä. Suomenruottalaisten olisi pakko-opiskeltava näitä kieliä kun eivät kerran suomea tahdo ymmärtää.

      • Anonyymi

        Surut häviää hesastakin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe