Khl taso paljastui pienes kaukalos

Anonyymi

Katsoin tuon Dynamo-Jokerit pelin, joka pelattiin nhl-kaukalossa, 26m leveässä siis. Peli näytti aika lailla samalta, miltä AHL pelit näyttää. Iso ero on siihen, mitä esim viime yönä Toronto-Ottawa peli oli.

Pienessä kaukalossa tuo KHL taso paljastuu oikein hyvin. Eikä tarvi hirveästi ihmetellä, miksi khl pelaajat eivät pelaa nhl:ssä, taso ei yksinkertaisesti suurimmalla osalla riitä sinne.

Siinä missä oikea nhl-ottelu tarjoaa nopeutta, taitoa ja huippusuorituksia. Niin khl-ottelu pienessä kaukalossa vain korostaa puutteita, peli on puuromaista puurtamista, harhasyöttöjä, huonoja ja hitaita ratkaisuja, jne. Sen sijaan nhl-ottelussa syötöt napsuu kohdilleen, vaikka vauhti ja fysiikka on kolme napsua kovempaa.

Sanoisin, että khl on tasoltaan aivan samaa mitä sm-liiga tai ruotsin tai sveitsin liigat. Erot on hiuksenhienoja. Ahl on myös suunnilleen samantasoinen. Nhl on kaikkiin nähden aivan eri tasolla, kaikessa.

Nhl:n ero Khl:ään yms liigoihin, on sama jos vertaa NBA:n eroa esim Suomen korisliigaan. Ero on niin julma.

8

2453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tasoero ei ole mikään suuri uutinen. Eroa on tosin myös peluutuksessa - KHL:ssä puolustetaan viisikkona hyvin tarkasti. Pienempiin kaukaloihin sirtymisen ajatuksena on ollut pelin nopeuttaminen joten vasta kauden edetessä nähdään paremmin millaiseksi KHL:n peli niissä muodostuu. Parhaimpien joukkueiden pelejä ei voi silti verrata sm-liigaan. Kyllä tasoero on selvä.

      Suomalaiselta jääkiekkouutisoinnilta kaipaisi enemmän analyysejä liigojen taustalla vaikuttavista taloudellisista kehityskuluista. KHL:ään vaikuttaa pitkällä aikavälillä koko Euraasian alueen talouskehitys:

      <<<Talous ei kasva nopeimmin englanninkielisissä maissa, vaan siellä missä puhutaan esimerkiksi kiinaa, arabiaa, urdua, farsia ja indonesiaa.>>>

      https://yle.fi/uutiset/3-10837275

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      NHL kiekkoilu vaikuttaa nopeammalta kun siellä on poistettu tarkemmin/paremmin kiekollisen pelaajan häirintä mailalla, luisteluvauhtia korostetaan muun pelaamisen kustannuksella. Minusta fyysisyys on aikalailla kitketty viime vuosina taklauksien osalta.
      Ei se NHL mikään onnela ole, heikoimmat NHL-joukkueet olisivat tiukoilla KHL:ssä varsinkin isommassa kaukalossa.
      Kyllä ne liigat tällä hetkellä ovat aika selvät "paremmuudessa", NHL ykkönen, KHL sitten. Seuraavana tulevat SHL ja NLA, ehkä AHL riippuen kaukalon koosta. AHL:ssäkin melkoiset erot joukkueissa.
      Sitten keskikastia DEL, Extra ja kotoinen liiga. DEL varmaan nousee keskikastista jos rahaa panostetaan yhtälailla kuin tähän asti.

    • Anonyymi

      KHL on kovempi sarja kuin NHL. Myös KHL maksaa pelaajilleen parempia palkkoja kuin NHL joten se kiinnostaa pelaajia enemmän ja sinne pääseminen on vaikeampaa.
      Jokereilla myös kasassa nhl tason joukkue. Esimerkiksi Niclas Jenssen valitsi Vancouver canucsin sijasta joukkueekseen Jokerit.
      Tämä hyvänä esimerkkinä siitä kumpi sarja pelaajia enemmän kiinnostaa.
      Myös NHLssä pelataan hyvää jääkiekkoa.

      • Anonyymi

        Ei KHL ole NHL:ää kovempi sarja, enemmän taitokiekkoa siellä kyllä on, mutta se johtuu isommasta kaukalosta, jossa on tilaa. KHL peli muuttuu ylös - alas lätkään, kunhan kaukalot kapenevat tuohon 26 metriin, loppuu se sivuttaistila. Isossa kaukalosaa TSKA, SKA ja jopa Jokerit voisi pärjätä NHL jengille, kun on aikaa ja tilaa siirtää kiekkoa, jota täällä on totuttu tekemään. NHL kaukalossa ei palaa.


    • Anonyymi

      Mikä taso paljastui? Voiskos kyse olla siitä, että toiset on pelanneet koko ikänsä isossa kaukalossa ja toiset pienessä....neropatit.

      • Anonyymi

        Just näin. Toivottavasti ei tätä eurooppalaista jääkiekkoa tuhota. NHL on pitkään ollut etsimässä itseään, miten saadaan tilaa ja tilanteita kaukaloon. Jatkoaika 3 pelaajalla jne. Nämä kapeata kaukaloa ihailevat hölmöt täällä sitten haluavat samanlaista puuroa kuin NHL on pahimmillaan.


    • Anonyymi

      "hiuksenhieno" höpöhöpö. se ero on valtava-(Liiga vs KHL). Ollaan MM-kisoissa nähty esim kuinka eurooppalaisilla pelaajilla voitetaan NHL tähdet pudotuspeleissä tai finaalissa, koska ne pelaa ammatikseen pienessä kaukalossa ja eurooppalaiset ovat siihen tottuneet, joten se tasottaa taitotaso eroja.
      varmaan tiesit miten pien-prosentti sinne NHL:ään edes pääsee joten aika ihmeellinen kommentti et " ei ole ihme ettei khl-pelaajat pärjää nhl:ssä". Eihän pohjoisamerikkalaisistakaan pelaa kuin pieni ja lahjakkain osa sielä, niin mikähän se "punainen lanka" oli tähän juttuun?
      en itse seuraa khl:ää kuin satunnaisesti, mutta tiedän että on se kovin pohjois-amerikan ulkopuolinen sarja. ps: euroseurajoukkuekiekko onm muutebnkin niin tylsää vrt pinenekaukalon peliin ettei mua pahemmin nappaa, kuin mm-kisat eurokiekossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe