Mikä on VA kanta tällaisiin henkilöihin?
Sekulaarit, mutta ei ateistit
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Va-liiton tavoitteessa on kaksi puolta. Olemme valmiit yhteistyöhön poliittisen tavoitteemme eli uskonnonvapauden ja vakaumusten tasa-arvon osalta. Toisaalta va-liiton toinen puoli on uskonnoista vapaan maailmankuvan levittäminen.
Vapaa-ajattelijat on uskonnottomien edunvalvonta-, ihmisoikeus- ja kulttuurijärjestö. Uskonnottomia ovat ateistit, agnostikot, skeptikot ja uskontojen suhteen välinpitämäättömät ja uskontoihin väliä pitävät. Vapaa-ajattelijat eivät siis ole vain ateistien järjestö vaan uskonnottoimien yhteinen järjestö. Tiedepohjainen maailmankuva, rationaalisuus, kriittisyys ja humanismi ovat myönteisesti yhdistäviä tekijöitä.
Maallistuneet ihmiset ovat ihmiakunnan toivo, kun vapautuneet uskontojen kahleista.
Ei mikään. VA-liikkeellä on kantoja asioihin, ei henkilöihin.
Ainakin minusta kysymys tarkoittaa "otatteko jäseniksi tai tehdäänkö muuten yhteistyötä" tjsp.
Luit oikein. Ketjussa sainkin vastauksen kysymyksiini, kiitos!
On monelaisia maallistuneita, ja on monenlaisia uskonnottomia. On myös kirkon jäseninä olevia maallistuneita. Kaikki uskonnottomat voivat olla vapaa-ajattelijoita, liittyä jäseniksi, koska kyseessä on uskonnottomien edunvalvontajärjestö. Uskontokuntien jäseniä ei toivoteta jäseniksi ennen kuin eroavat uskontokunnastaan.
Onko kokoomususkovaiset tervetulleita vai pitääkö erota puolueesta?
Meillä on aika monta kokoomuslaistakin joukossa.
Uskonnollisiin yhdyskuntiin kuulumattomuus on toivottavaa. Ajatuksellinen uskonnottomuus ja sekulaarisuus suotavaa.