Mistä kuulisit mielelläsi alustuksen vapaa-ajattelijoiden baari-illassa?
(Mietin että alustaisin alustusaihetta enemmän, mutta ehkä ensin kysyn vain näin avoimesti.)
(Mietin että alustaisin alustusaihetta enemmän, mutta ehkä ensin kysyn vain näin avoimesti.)
Vastaukset 26
Vanhimmat
Hyvä kysymys. Yksi hyvä aihe voisi olla vapaa-ajattelijayhdistysten lakkauttaminen turhana. Veloista mahdollisesti jäljelle jääneet varat voisi ohjata vaikkapa uuteen olutseuraan, koska se tuntuu olevan enää ainoa kiinnostusta herättävä asia vaparipiireissä.
Kunhan nyt ensin saavutetaan tavoitteemme. Toki homman päätepiste onkin nimenomaan järjestön lakkauttaminen tarpeettomana.
Onko muuten alkoholi sinulle ongelma, tai ollut aikaisemmin? Tuntuu tuo olut olevan sinulle jotenkin vaikea aihe.
Vaikkapa siitä että miltä tuntuu kun saa kuoleman jälkeen nähdä miten suuri ja korjaamaton ja iankaikkinen vahinko tuli eläessä tehtyä.
Niin sanottu kuolemanjälkeinen elämä olisi varmaan mielenkiintoinen aihe, vaikkakin vähän vaikea. Ja kun siitä ei ole mitään todisteita, koko alustus taitaisi olla sellainen lyhyestä virsi kaunis: ei todisteita kuoleman jälkeisestä elämästä. Seuraava aihe...
Varmasti samanlainen ajatus tulee mieleen antivaparille, kun pääsee hiilihankomiehen porukkaan valheidensa pohjalta.
Vajarisontaa taas tässäkin aloituksessa. Ikävää, mutta minä poistun, sikäli sääli että joku oikeasti heitti hyvän keskustelualun, mistä joku vajari ei taas tykännyt ja päätt lopettaa keskustelun pikaisesti. Niin kuin aina.
Tuo mitään sontaa ole. Kristittynä vapaa-ajattelua vastustava saattaa yllättäen ollakin Shaitanin joukoissa, koska hän on vahvojen puolella heikkoja vastaan toisin kuin Jeesus. Jos kristitty lyö lyöjäänsä ja vihaa vihollistaan, niin hänellä on todellinen syy huolestua.
Avaa toki toinen ketju, jossa kerrot niitä hyviä ideoita baari-iltojen aiheeksi.
Kirjoittele toki jatkossa suljetulla alueella jos et pidä saamistasi vastauksista.
Mun mielestä olisi aika mielenkiintoista tehdä kierros että jokainen saisi kertoa vuorollaan miksi istuu baarissa.
Esittelykierroksia ei ole harrastettu, enkä oikein tiedä... Ehkä kuitenkin marraskuun illassa, ts. vuosikokouksen jatkoilla, sitä voisi harkitakin.
Joo, hyvä ehdotus. Samalla jokainen voisi kertoa taustastaan alkoholinkäyttäjänä ja tunnustaa "olen ...." kukin tietenkin tunnustaisi sitä, mitä haluaa. :D
Helsingin vapareilla on "kansanedustajakierros", kun kansanedustajien paneeliaie siirtyi ensi vuoteen. Lokakuussa Pia Lohikoski ja marraskuussa Kimmo Kiljunen. Kolmas maanantai. Lohikoski on juuri nimitetty Opetushallituksen halllintoneuvostoon.
Veikkaan että Tampereelle torstaiksi on kansanedustajia paljon vaikeampi saada kuin maanantaiksi Helsinkiin. Hyvä idea pääkaupungissa, mutta Tampereella ehkä ex-kansanedustaja voisi kertoa miten vaikuttaa lainsäädäntöön.
Miten tehdään vallankumous digiaikana?
Pitääkö olla Facebook-sivut ja kuka pitää yllä vihapuhetta? Vapaa-ajattelija-aktiivit ovat jääneet ajasta, koska muut pitävät parempia (pahempia) vihapuhekampanjoita. Kohta kukaan ei huomaa edes vapareita?
Nostan tätä. Vähän olen miettinyt mm. "Miten tiedettä tehdään?" tai "Mistä me tiedämme?" -aiheista juttua, esim. historiasta ja lääketieteestä. Ideana siis se, miten toimii koneisto joka tuottaa tietoa.
Helsingissä on sekä muita tilaisuuksia että kuukausittaisia VAbaareja (Dublinerissa). Ideoita ja toiveita otetaan kumpaankin tilaisuustyyppiin.
Miten+olisi+joku+kehityspsykologi?
Joku,+joka+selittäisi,+kuinka,+esim.+uskonnollinen+kasvatus,+defacto+rajoittaa+lapsen/nuoren+kykyä/mahdollisuuksia+muodostaa+kuva+maailmasta+perustuen+tietoon+ja+ihmiskunnan+parhaaseen+ymmärykseen.
Ja+tuo+tietenkin+siihen+perustuen,+että+yli+95%+niistä,+jotka+aikuisina+uskovat,+uskovat+enemmän+tai+vähemmän+niin+kuin+heidät+on+kasvatettu+uskomaan.
Ei huono idea! Hmm... meillähän on ainakin kolme psykologia tai psykiatria jäseninäkin.
Helsingissä on ollut kahden puolueen kansanedustaja vieraina. Jatkuuko sarja muiden puolueiden edustajilla?
Tosin eivät kai mitenkään erityisesti puolueidensa edustajiksi kutsuttuna? Tampereella on Tiina Elovaara (sin.) tulossa, mutta varsinaisesti asia ei ole hänen puolueeseensa liittyvä.
Tietoa eri maiden tilanteesta konkreettisesti.
Tampereen listaa: http://vapaa-ajattelijat.fi/tamperewp/2019/12/28/kevaan-2020-baari-illat/
Tämä alle seuraava ei ole baari-ilta, mutta aihe voisi sopia myös baari-iltaan, jos ei ole jo ollut viime aikoina.
Uskonnottomana koulumaailmassa
- elämänkatsomustiedon opetus ja uskonnottomien oikeudet koulun tilaisuuksissa
Yleisötilaisuus Lahden kaupunginkirjaston auditoriossa keskiviikkona 8.1.2020 klo 18.00 - 20.00
- Miten katsomuksenvapaus toteutuu koulussani?
- Olenko opettajana velvoitettu osallistumaan uskonnollisiin tilaisuuksiin työpaikallani?
- Kuinka ilmoitan lapseni et-opetukseen?
Nämä ja monet muut kysymykset saattavat askarruttaa koulutaivaltaan aloittavan lapsen vanhempia, opintojaan jatkavaa nuorta tai koulujen työntekijöitä. Lainsäädäntö aiheen tiimoilta on selvä, mutta sen toteutuminen voi vaihdella kouluittain.
Tilaisuudessa tutustumme tähän lainsäädäntöön ja käymme läpi uskonnottomien oikeuksia koulumaailmassa.
Aiheesta puhumassa Vapaa-ajattelijain Liitto ry:n pääsihteeri Esa Ylikoski. Lämpimästi tervetuloa!
Lahden vapaa-ajattelijat ry
Myös Helsingin seudun vapaa-ajattelijat toivoovat aihe-ehdotuksia syksyn 2020 VAbaareihin.
Nyt ideaa kehiin, syksyllä hedelmät poimitaan. Viljelyä.