enää mistään !!!!!! SItten minnekään ei edes mennä !!!!!
Jää työttömäks niin et saa lainaakaan
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sama pätee rahalaitoksiinkin, ei mistään niin tyhmää edes löydy.
Saa kelasta toimeentulotukea 514 euroa , asumistukea 279 euroa.
Ei oo tosi,toiset daa pelkän työttömyyspäivärahan ja se on pieni.494€..jotkut vetää tonneja,epätasaarvo,osta tosta 494 €,ruoka ,maksa laskut.Löysässä hirressä roikkuminen,toi tukiviidakko on melkein sama ko teet pienipalkkaista työtä..eli noi tyypit ei ota mitää työtä vastaan ,kun ei kannata mennä töihin.Töitä ei vaan kaikille,kaikkialla ole.Perheitä ei kyl kande perustella tänne maahan
Miten niin työtön ei saa lainaa? Pankista saa lainaa työtönkin vakuuksia vastaan ja historiallisen pienellä korolla vielä kaiken lisäksi! Vaatii henkilökohtaisen käynnin pankissa ja pitää olla järkevä kohde lainarahalle.
Työtön ei saa mistään mitään vakuudetonta "ellos" tai jotain "suomilimiitti" lainaa edes korkealla korolla.
Miten muuten luulet työttömien perustavan yrityksiä ja aloittavan yrittäjinä, jos he eivät saisi lainaa pankista työttöminä. Moni työtön rakentaa tai remontoi omaa taloaankin pankin lainarahalla. Ontuu nuo sinun juttusi täällä.
työttömänäollut
Työttömyyskorvaus ei anna lainaa minkäänlaisilla takuuksilla eikä vakuuksilla, samaa tyhmää haukuntaa. Kyllä ne lainat on otettu työssä ollessa.
Kyllä työtön saa pankista lainaa, jos on vakuudet ja järkevä kohde sille lainarahalle. Minä rakensin omakotitalon työttömänä ollessani ja sain siihen rakentamiseen pankista lainan. Ei ollut kovin vaikeaa edes saada sitä lainaa, piti vain toimittaa pankille rakennustöiden edistymisesta todistus valmiusasteesta, todistuksen kirjoitti rakennustarkastaja. Tuolla rakennustarkastajan todistuksella valmisuasteeta sai nostaa lainaa pankista.
Useampi kaveri rakensi myös työttömänä ollessaan omakotitalon. Työttömät hankkivat myös sijoitusasuntoja lainarahalla, kyllä sekin onnistuu, koska asunto käy lainan vakuudeksi ja vuokratuloilla lyhennetään lainaa. Monet opiskelijat ja työttömät käyttävät velkavipua sijoitusasuntojen hankkimiseen.
työttömänäollut
Mihin työtön lainaa tarvitsee???Ravintola iltoihin vai ulkomaanmatkoihin?Jos et ole pankin mielestä tai yhteiskunnan mielestä hyvä velanmaksaja et todellakaan tarvitse lainaa.Ei täällä työssä olevatkaan useimmat voi käydä ikinä ravintolassa saati ulkomaan matkoilla kun kaikki menee elämiseen.Sossupummikin saa bruttona tonnin käteen vuokrat ja muut.Miettikää paljon 700€ vuokraan työssä oleva joutuu tienaanmaan?Noin 1000€ brutto.Eli asunto toimeentulo vähintään 2000€ bruttona jotta saa edes saman kuin sossusta.Silloinkin menee miinukselle jos omaa autoa käytät työmatkoihin eli oikeastaan vain 3000€ bruttona saava saa käteen saman verran kuin sossupummi.
Kyllä TES palkalla pitää tulla toimeen! Pitääkö muka yrittäjän alkaa kaiken muun maksamisen lisäksi maksamaan työntekijälle jotain oleskelu korvausta voi vittu! Palkkaa saa työpanokseen nähden jolla työnantaja tienaa ja saa yrityksen pyörimään EI MUUTA sitten voitte mennä kaatikselle keräämään tölkkejä mutta yrittäjä ja etenkin arvoyrittäjä ei yhteiskunnan selkärankana voi, jos ei työntekijä tahdo tehdä tulosta, enää olla kynittävänä! Saksa maksakoot ideoistaan, Suomi ei käytännöstään.
"Silloinkin menee miinukselle jos omaa autoa käytät työmatkoihin eli oikeastaan vain 3000€ bruttona saava saa käteen saman verran kuin sossupummi."
Työssä käyvä saa vähentää verotuksessa oman auton käytön tai saa muuten kilometrikorvauksen. Meidänkin perheessä kumpikin käyttää samaa autoa työmatkoihin, saadaan vähentää verotuksessa kilometrit ja vaimon työajoista autolla työnantaja maksaa erikseen vielä kilometrikorvauksen. Tosin molempia ai saa samoista työajoista. Lisäksi minä saan luottamustehtävistä erikseen matkakorvaukset valtion matkustussäännön mukaan.
...vaan vielä ihmettelyysi, että mihin työtön tarvitsee lainaa, niin työtön voi hankkia vaikka metsäpalstan tai sijoitusasunnon, niihin saa kyllä työttömänäkin lainaa. Kyllä työttömällä voi olla ihan järkeviä kohteita lainarahalle ja niihin saa kyllä lainaa pankista.
Älä hemmetissä ota velkaa! Etenkään työttömänä, mutta ei muutenkaan.
Ei työttömät ole syyllisiä yleensä työttömyyteensä,monilta työt lähti alta ja uudet hommat vei virolais puolalais ym.
Aina voi etsiä uuden työpaikan tai kouluttautua uuteen työhön. Minultakin on suhdanteet vienneet työt useamman kerran tässä elämän aikana, joten olen vaihtanut rohkeasti alaa ja lähtenyt muuhun työhön. Aina on ollut töitä, ellen ole ollut vapaaehtoisesti työttömänä näiden alanvaihtojen välillä. Minulle on opetettu: "Ellet voi systeemiä muuttaa, siihen on sopeuduttava."
Ja tuo on tekosyitä, että puolalaiset tai virolaiset vie jotain töitä. Minäkin olen vuorostani ollut töissä Virossa ja kaveri oli Puolassa töissä kolme kuukautta. Yhdet kaverukset oli töissä Venäjällä peräti 7 vuotta! Kyllä töitä tekeville aina riittää!!!!!
Totahan se on,entä jos sairastuu jää tyhjän päälle...ihan sama asia..kela kyykyttää!
Ja nuo velkaspedet yrittävät kyykyttää, samaan liemeen missä he juurikin ovat. Tälläsenä aikana se ei kannata mitenkään.
Ei tarvi olla jäänyt työttömäksi saa tiettyjä sairauksia ja huomaat,että ne reissut on tehty loppuaika on sitten kotona nyhjäämistä.