Mikä on nykyinen tilanne. Muutama vuosi sitten muutama uskova sanoi olevansa Joosefin lapsia. Onko suomalaiset yksi kadonnut heimo. Muutama Hell mies pitää isä linjansa kuuluvan kafonneidii. Heimoihin.
Kymmenen kadonnutta heimoa ja Suomi
Anonyymi
16422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Lue kuuntele tästä ja tee omat johtopäätökset
https://www.youtube.com/watch?v=CGEPGzk-_Mw
https://www.youtube.com/watch?v=Z8Fz2hsRQ0g
Nuo olivat jo 2014 äänitetyt jutut - eikö ole uusimpaa tietoa?
Suomalaiset tuskin ovat yksi kadonneista Israelin heimoista, sillä kielemme ei muistuta mitään seemiläistä kieltä, emmekä geneettisesti ole missään läheisessä kytköksessä heihin.
Kadonneet heimot tai osa niistä vietiin n. 700 ekr Assyrialaisten toimesta orjuuteen ja he luultavasti vähitellen sekoittuivat muiden kansojen joukkoon ja menettivät sekä kielelliset että geneettiset erityispiirteensä. Osa heistä sekoittui jäljelle jääneisiin heimoihin ja lähialueen asukkaisiin. Siis toisin sanoen heimot lakkasivat osittain olemasta mitään tiettyä kansaa tai ainakaan heimoa. Kadonneet heimot ovat siten oikeasti kadonneet, koska sellaisia ei ole enää olemassa.
Ympäri maailmaa levinneiden juutalaisten joukossa saattaa olla kymmenestä kadonneesta heimoista joitain, jotka olisivat onnistuneet pitämään tavoistaan kiinni vuosisatojen ja tuhansien ajan, mutta heitä ei voisi erottaa juutalaisista eli Juudaan heimosta mitenkään.
Suomalaisten geeniperimä todistaa, että me olemme sekasotku idästä, lännestä ja etelästä tulleista maahanmuuttajista. Raamatullisen erityisyyden fantasiat ovat vain huonosta itsetunnosta nousevaa narsismia.
Mannerheimikin sanoi suomalaisia sotilaita "Isaskarin pojat".
Se oli huulenheittoa. Teidän huuhaa-uskontonne perustuu kaikissa kohdin pinnallisiin heittoihin, vailla mitään perusteellisempaa raamatullisuutta tai totuutta. Teiltä valhetta tulee ihan luonnostaan.
Suomalaiset eivät ole kotoisin Israelista vaan olemme Euroopan vanhin kansa. Mikäli täällä asuu juutalaisia (israelilaisia), silloin he eivät ole suomalaisia, vaan Suomessa asuvia israelilaisia.
Hämäläiset, savolaiset, karjalaiset, kainuulaiset eivät ole israelilaisia. Eivät ole Isaskaria nähneetkään, sillä Isaskar syntyi monta tuhatta vuotta myöhemmin kuin me suomalaiset, pohjoisen alkuperäiskansa.
Onhan tuo tietenkin yksi suomalaisvastainen agenda, kieltää ja mitätöidä suomalaisuus. Noinhan etenkin ruotsalaiset Suomessa ovat aina tehneet: halveksien vähätelleet meitä.
Kansakoulussa 1960 luvun lopussa ja 1970 luvun alussa opettaja opetti Suomen kansan historiaa. Hän kertoi, että suomalaiset ovat tulleet tänne Suomeen Turkista. Turkkiin he olivat vaeltaneet ETELÄSTÄ! Hän ei kertonut mistä etelästä he olivat tulleet Turkkiin. Mutta kun katsoo karttaa ja tuntee Israelin historiaa, asia selviää.
Tultuani uskoon 1990 luvun alussa noin kolmekymppisenä, täytyin Pyhällä Hengellä ja aloin lukea Raamattua. Luin Jeesuksen Sanat ja lähetyskäskyn "Minulla on myös muita lampaita, jotka eivät ole tästä lammastarhasta. Myös niitä tulee minun johdattaa" (tuoda tänne). "Aina maan ääriin asti" ja VT:stä: "Ne, jotka lähtivät pohjoiseen maahan, saavat minun Henkeni lepäämään Pohjoisessa maassa". Sekä Sanoja: Mene ja julista nämä sanat pohjoiseen päin: Palaja, luppiovaimo Israel!" ja "Niin totta kuin Herra elää, hän, joka johdatti israelilaiset pohjoisesta maasta, ja kaikista muista maista." "Minä pelastan sinut kaukaisesta maasta ja sinun jälkeläisesi vankeutensa maasta." Katso minä tuon heidät pohjoisesta maasta, kokoan heidät MAAN PERIMMÄISILTÄ ÄÄRILTÄ. ... Itkien he tulevat.
Näitä Sanoja lukiessa minulle tuli aina ajatus: "TÄSSÄ PUHUTAAN SUOMESTA JA SUOMALAISISTA". Mutta en silloin voinut ottaa vastaan ja ymmärtää tätä asiaa. Ajattelin JA JÄRKEILIN ASIAA, että suomalaiset ovat suomalaisia ja israelilaiset ovat israelilaisia ja näiden kahden kansan välimatka on niin suuri etteivät suomalaiset voi mitenkään olla israelilaisia.
Tästä herää minulle itselleni aiheellinen kysymys: "KUKA MINULLE VÄITTI SUOMALAISTEN OLEVAN ISRAELILAISIA? Ei sitä kukaan ihminen sanonut minulle. Sain nämä ajatukset Raamatun äärellä lukiessani Sanaa. Nyt vasta viime vuosina olen huomannut monien Raamatun tutkijoiden tulleen tähän päättelyyn heidän TUTKITTUA SANAA.
Joitakin vuosia sitten olin käymässä Suomessa. Ostin ruokakaupasta useita suomalaisia levyjä. Kuuntelin autossa tätä seuraavaa laulua. Siinä lauletaan Antrea -nimisestä kaupungista ja suomalaisista. Andreas oli Jeesuksen apostoli, joka toi evankeliumin Venäjän kautta Suomeen. Antrean vaakunassa on Andreaksen risti. Kertokaa te viisaat MIKSI???
Arvatkaapa oliko minulla siunattu automatka kuunnellessani tätä laulua? Kuunnelkaapas tämä ajatellen tätä Suomen kansan Israelilaista taustaa vasten. https://www.youtube.com/watch?v=QgfAkv3yneM
Suomalaiset eivät ole Turkista. Joko opettaja oli epäpätevä, tai sinä muistat väärin.
Minä en muista väärin. Opettaja sanoi, että suomalaiset ovat vaeltaneet Turkkiin etelästä. eivät siis ole turkkilaisia, ja Turista jatkoivat sitten pohjoiseen ja tulivat Venäjälle, josta siirtyivät alueelle, joka nyt tunnetaan Suomena. Kuuntele Antti Langen puheet aiheesta. Todella mielenkiintoista asiaa ja pitää yhtä sen kanssa mitä minä olen kokenut ja mitä Raamattu kertoo.
Mitään heimoja ei tullut Suomen suuntaan.
Jos olisi tullut, niin täälläkin oltaisiin aiemmin kuultu niitä arabien kieliä.
Espanjaan kyllä levisi Raamatun juutalaisten jälkeläisiä ja palestiinaan ja muihin lähinaapureihin, jossa kääntyivät muslimeiksi.
Raamatun juutalaisten jälkeläiset heittelevät nyt kiviä palestiinasta Israeliin.
Antisemitistinen+aloitus.+Kadehditaan+juutalaisia+ja+pyritään+varastamaan+itselle+se+osa,+joka+heille+kuuluu.
Suomalaiset+ovat+asuttaneet+Itämeren+rantaympäristöä+jo+10+000+vuotta,+eli+jo+4000+vuotta+ennen+maailman+luomista.
Mikäli+jossakin+suomalaisessa+on+myös+juutalaisverta+(kuten+itsessäni),+juontaa+se+esim.+siitä,+että+ihan+aito,+Venäjältä+kävellyt,+juutalainen+kauppamies+tai+antikvaaristen+kirjojen+myyjä,+on+poikennut+itäsuomalaisen+piian+luhdin+ylisillä+ja+tästä+syntynyt+esim.+poikalapsi,+jolla+alkuperäiskantaväestöstä+poikkeava+nenän+muoto.+Antikvaari+itse+jatkanut+matkaansa.+Äiti+kuitenkin+ollut+mitä+sivein+luterilainen+neito.+Tähän+siis+perustuu+monien,+Suomen+kantaväestön+joissain+suvuissa+mahd.+piilevä+"juutalaisveri".+Omien+kantavanhempieni+rakkaustarinaa+ja+sen+laatua+en+tarkemmin+tunne.
Erikseen+ovat+tietenkin+Israelin+kibbutzimatkojen+matkatuliaiset,+joiden+isä+saattaa+olla+kuka+tahansa,+yhtähyvin+palestiinalainen,+mutta+on+kauniimpaa+väittää+tummakutrinen+pienokainen+"juutalaiseksi".+Tiedän+tällaisenkin+tapauksen,+jossa+äiti+useasta+eri+miehestä+valitsi+"juutalaisimman"+ja+jota+on+väittänyt+lapsensa+isäksi.+Ehkä+onkin.
Raamatun+juutalaiset+olivat+realisteja+ja+siksi+juutalaiseksi+tunnustetaankin+varmuudella+juutalaisesta+äidistä+syntynyt+lapsi.+Isä+kun+tunnetusti+voi+olla+kuka+tahansa.+Suomessa+kuulemma+peräti+30%+luulee+isäkseen+väärää+miestä.
"juutalaiseksi tunnustetaankin varmuudella juutalaisesta äidistä syntynyt lapsi"
Tuo on pelkkä myytti.
Raamatun juutalaiset olivat arabeja ja puhuivat arabien kieliäkin (aramea ja heprea).
Heidän lähimmät jälkeläisensä asuvat edelleenkin sillä alueella ja ovat Israelilaisten vihaamia arabi-muslimeja.
Nykyiset juutalaiset ovat enemmän käännynnäisiä Euroopan kansoista.
No joo. Kai juutalaisilla jonkinlaiset kriteerinsä on, mutta nykyäänhän juutalaisuus on ollut enemmänkin uskonto ja kulttuuri kuin se aito, alkuperäinen etninen joukko, joka poistui Israelista v. 70 jaa.
Siis kaikki juutalaisethan eivät hylänneet isänmaataan, vaan jäivät sinne. Käsittääkseni etenkin Jaffan kaupungin ympäristö on ollut sitä vanhinta juutalaisasutusta. läpi eri miehittäjien.
Se, että kerroin omaavani myös juutalaisverta, ei siis takaa sitä, että välttämättä polveutuisin itse isä Aabrahamista. Kantaisä saattanut hyvinkin olla joku Turkin kasaari-käännynnäinen. Mutta jossain hamassa kaukaisuudessa on epäilemättä ollut esiäiti, päässään sapatti-pitsiliina, sytytellen kynttilöitään, oli hänen etnisyytensä sitten ollut mikä.
Kyseessä elokuva. En ole koskaan kuullut juutalaisten laulavan tässä tilanteessa yhtään mitään. Ehkä jotkut laulavatkin:
https://www.youtube.com/watch?v=LnaZqHy2ZHE
🕯🕯 ✡
Olemmeko Aatamin jälkeläisiä kun Kai lähti vieraille maille etsimään vaimoa jos vaimo oli Neandertalainen koska muita ihmisapinoita ei ollut
Aatami ja Eeva ovat ehkä israelilaisten kantavanhemmat, eivät ensimmäiset ihmiset, tämähän ilmenee jo luomiskertomuksessa, joka on ristiriitainen.
Totuus on että esim. suomalaiset asuttivat Itämeren ympäristöä jo kauan ennen "Aatamia ja "Eevaa".
Syntiinlankeemus on liitetty heihin, mutta eiköhän tuo tapahtunut jo kauan ennen heitä. Tai, mikäli tapahtuma liittyy heihin, kyseessä oli heidän tottelemattomuutensa. Ne ympärillä olevat muut kansat olivat kyllä langenneet jo kauan ennen heitä.
Mä en usko koko kymmenen kadonneeseen heimoon. Olen sitä mieltä, että Vanhan testamentin pakkosiirtolaisuudesta tuli takaisin kaikki kaksitoista sukukuntaa. Osa oli sotkeutunut muihin kansoihin ja osan sukuluetteloita ei löytynyt (Nehemia). Olen sitä mieltä, että Jeesuksen aikaan, Israelin alueella asui ja eli kaikki kaksitoista sukukuntaa. Vasta Roomalaisten Jerusalemin hävitys ja muut kapinat hävitti Juutalaiset pakanoiden sekaan, mistä Jeesus mainitsi evankeliumeissa. 🕍