Orpon kaksinaamaisuus pöyristyttää

Edellisessä Sipilän hallituksessa valtiovarainministerinä ollessaan otti lisää velkaa 7 miljardia euroa ja leikkasi kansalta 4 miljardia ja kertoi hoitajamitoitus olisi pitänyt jättää säätämättä. Jakoi nuo 11 miljardia yrityksille. Nyt kun Rinteen hallitus tekee kaiken sen mikä on mahdollista tuon 0,7 mitoituksen aikaansaamiseksi niin onkin muka valetta. Tuo ei kyllä Kokoomuksen kannatusta nosta.
1157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei pidä unohtaa sisäministeri orvon maahan päästämiä 35000 sotilaskarkuria vuonna 2015.

Äänestä
  • Kyllä ne oli ennen kaikkea persujen päästämiä pakolaisia. Persuila se taitaa olla liian traumaattista muistella, joten yrittävät syyttää siitä muita, mutta persuilla oli silloin ulkoministerin salkku.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä ne oli ennen kaikkea persujen päästämiä pakolaisia. Persuila se taitaa olla liian traumaattista muistella, joten yrittävät syyttää siitä muita, mutta persuilla oli silloin ulkoministerin salkku.

    Etpähän ole kartalla eiköhän maahanmuuttoasiat kuulu sisäministerille ja orpohan taisi olla sisäministeri tuolloin.

    Äänestä

Ettekö muista?

Orpo venkoili vaalitentissään, eikä luvannut lisää vanhuksille hoitajia.
Yritysten voitot olivat pyhiä, ihmisyksilöllä ei ole ollut kokoomuksen arvomaailmassa sijaa.

Äänestä

Nähtävästi et käsittänyt edellisen hallituksen ohjelmasta muta kuin leikkaukset.
Silloin oli nimenomaan Kepu kahvoissa ja yritykset piti saada kilpailukykyiseen kuntoon.
Se, eli Suomen talouskasvu oli agendalla, ei köyhien auttaminen. Köyhiä autetaan sitten kun talous on kunnossa.
Nykyistä hallitusta joutaa kyllä arvostella, heillä kun ei ole mitään konkretiaa ohjelmassaan, lähinnä toiveiden tynnyri on vassuhallituksen ohjelma.

Äänestä
  • Kepu, kokoomus ja perussuomalaiset eivät koskaan välitä pienituloisista ihmisistä. Hallituksessa tarvitaan demareita.

    Edellinen Sipilän hallitus oili todella kova ja kylmä ja siirsi kaikki varat yrityksille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kepu, kokoomus ja perussuomalaiset eivät koskaan välitä pienituloisista ihmisistä. Hallituksessa tarvitaan demareita.

    Edellinen Sipilän hallitus oili todella kova ja kylmä ja siirsi kaikki varat yrityksille.

    Kun+puhutaan+maan+taloudesta,+niin+siinä+ei+ole+tulorajoilla++mitään+tekemistä.++Köyhiä+ei+kiinnosta+muu+kuin+se+miten+paljon+saavat+avustuksia.+++Silloin+kun+talous+vetää,+on+mahdollisuus+auttaa+myös+köyhiäkin,+ihmisiä+jotka+ei+tule+toimeen+itsellään.++Pääsääntöisesti+oletetaan+ihmisen+tulevan+omillaan+toimeen+ja+maksavan+verojakin,+niistä+sitten+autetaan+näitä+onnettomia.60%+pienituloisista+saa+enemmän+avustuksia,+mitä+maksavat+veroja.++Ikävä+kyllä+tässä+maassa+näitä+autettavia+alkaa+olla+jo+aika+paljon,+kehtaavat+aina+valittaa,+että+enemmän+pitäisi+saada.++Maailmassa+on+vielä+paljon+maita,+joissa+kuolevat+nälkään,+tai+hakevat+elantonsa+kaatopaikoilta,+koska+noissa+maissa+ei+ole+tällaista+systeemiä,+joissa+köyhätkin+pidetään+hengissä,+vaikka+eivät+tekisi+muuta+kuin+valittavat+kurjuuttaan.

    Äänestä

Tätä eivät lehdet Rinteen hallituksesta kerro:

Nyt heitä, joilla on vähiten, autetaan eniten.

Eläkkeitä, perusturvaa, lapsilisän yksinhuoltajakorotusta sekä opintotuen huoltajakorotusta nostetaan. Pieni- ja keskituloisten verotusta kevennetään.

Yksin aamuin ja illoin omasta lapsestaan ja päivisin muista huolehtivan lähihoitajan – todellisen arjen sankarin – käteen jää ensi vuonna yli 500 euroa enemmän.
Arjessaan sinnittelevän yksinhuoltaja-opiskelijan toimeentulo paranee sekin yli 500 eurolla.

Suomea uutterasti rakentaneet eläkkeensaajat ansaitsevat hekin parempaa vuosien leikkausten jälkeen. Pienimpiä eläkkeitä nostetaan ensi vuonna.

Ikänsä työssä ja kotona ahkeroineen eläkeläispariskunnan – toinen keskimääräisellä työeläkkeellä, toinen saa takuu- ja kansaneläkettä – ostovoima kasvaa pelkästään ensi vuonna enemmän kuin neljän viimeisen vuoden aikana yhteensä.

Äänestä

Arhinmäki+julisti,+että+vaikka+hoitajamitoitus+ei+toteudukaan+tällä+vaalikaudella,+niin+se+on+Rinteen+hallitus,+joka+tekee+budjetin+vuodelle+2023,+jolloin+0,7+pitäisi+toteutua.Ensiksi,+0,7+on+populistista+potaskaa.+Asiantuntijat+ovat+eri+mieltä+kokonaisuudesta+ja+sen+suositelluista+ratkaisuista.Toiseksi,+SDP:n+ja+Vasemmistoliiton+vaalilupaus+on+petetty.+Hoitajamitoitus+ei+toteudu+tällä+vaalikaudella.Kolmanneksi,+ei+ole+varmaa,+että+Rinteen+hallitus+tekee+vuoden+2023+budjetin.+Ei+ollenkaan+varmaa.+Enemmän+epävarmaa+kuin+varmaa.+Viime+gallupin+mukaan+71%+kansasta+on+sitä+mieltä,+että+Rinteen+hallituksen+työllisyys-+ja+talouspolitiikka+on+epäuskottavaa.+Uskooko+siihen+edes+demarit+ja+kommarit+itsekään?

Äänestä
  • Naurettavaa koko hoitajamitoitus, koska vaikka kuinka kirjataan 0,7 ylös, niin se ei tee kenestäkään hoitajaa, ja kyse on siitä, että hoitajia ei vain ole tarpeeksi.

    Äänestä

Vaikka+olisi+työllisyys+100%+ei+normikansalainen+niistä+hyödy+,+nää+ed.+hallituksen+sankarit+pitää+siitä+huolen+,+siellä+ne+vieläkin+silmiään+pyörittelee.+Onneksi+vene+kääntyy+,+tosin+hitaanlaisesti....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Edellisessä Sipilän hallituksessa valtiovarainministerinä ollessaan otti lisää velkaa 7 miljardia euroa ja leikkasi kansalta 4 miljardia ja kertoi hoitajamitoitus olisi pitänyt jättää säätämättä. Jakoi nuo 11 miljardia yrityksille. Nyt kun Rinteen hallitus tekee kaiken sen mikä on mahdollista tuon 0,7 mitoituksen aikaansaamiseksi niin onkin muka valetta. Tuo ei kyllä Kokoomuksen kannatusta nosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu