Pallo on pyöreä

Miksi Grönlanti näyttää niin suurelta vaikkei se ole kuin vähän isompi kuin Saudi-Arabia. Jos haluatte vertailla mittasuhteita noilla mailla niin Suomi on vähän pienempi kuin Jemen ja vähän isompi kuin Oman.

Maan litteys ei vaikuta tähän, mutta vanhat kartantekijät valehtelivat ja vääristelivät maidein kokoja varasinkin siinä vanhassa perinteisessä kartta- pallossa, jota vieläkin käytetään kuvaamaan maan pallomaisuutta.
683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Karttapallossa ne maiden koot on oikein ja kaikissa litteissä kartoissa ne vääristyy väärän kokoisiksi. Ei ole olemassa kaksiulotteista karttaa, joka näyttäisi ne oikein.

Voit tällä työkalulla testailla maiden kokoa verrattuna toisiinsa: https://thetruesize.com/

Ohjelma osaa siis siirtää valitsemaasi maata karttaprojektion sisällä vääristäen sitä samalla tavalla kun sen alapuolella olevaa aluetta on vääristetty ja sillä saa maiden todellisen koon verrattuna toisiin maihin, mutta todellinen tieto niiden muodosta ja koosta saadaan ainoastaan pyöreästä karttapallosta.

1Äänestä
  • Miksköhän luin täällä tunteja Markin turhanpäiväinen nippelitietoa minkä kaikki tiesin jo. Varmasti siksi että en pääse töihin aamulla ja Narkki kuvittelee olevansa muhun verrattuna näin ollen jotain

    Äänestä

Höpsis. Tuo ei todista paskan vertaa. Etenkään ku kartat on ihmisten tekemiä ja pallokuvat kuva manipulaatioita.
Joku hyvä uskoinen lammas uskoo vielä pyöreään maahan !

Äänestä

https://thetruesize.com/#?borders=1~!MTc1OTg1MzY.MTI4NTMwNw*MzYwMDAwMDA(MA

Kyllä tossa kuvassa vääristyy Gröönlanti verrattuna Saudi-Arabiaan jotka molemmat on noin 2 000 000 km2. Kuka selittää?

Äänestä
  • Kai tolla Grönlannin suurentamisella pyritään peittämään jotain, en mä tiedä.
    Ei se kuitenkaan ole kuin 2-3 x suurempi kuin piskuinen Madagaskar.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kai tolla Grönlannin suurentamisella pyritään peittämään jotain, en mä tiedä.
    Ei se kuitenkaan ole kuin 2-3 x suurempi kuin piskuinen Madagaskar.

    Ei pyritä. Kaikki 2D-kartat vääristävät jotenkin ja tuossa kartassa vääristymät johtuvat niin kutsutusta sylinteriprojektiosta. Eli alueet jotka ovat pohjoisessa ja etelässä vääristyvät eniten. Voit koittaa viedä vaikka sen Grönlannin etelään tuolla nettisivuohjelmalla ja huomata, että siitä tulee myös siellä jättimäinen.

    Koitan selittää esimerkkien avulla:

    Ymmärrät varmastikin miten videoprojektori toimii suurinpiirtein?

    Vanhainaikainen diaprojektori on varmaan vielä parempi esimerkki. Eli valo tulee läpinäkyvän kalvon läpi ja siinä kalvossa oleva kuva projisoidaan seinälle. Kuva ei vääristy, sillä läpinäkyvä pallo on tasainen ja seinäkin on tasainen, kuva ainoastaan suurenee. Ainoastaan jos seinä on projektoriin nähden vinossa, niin kuvaan tulee vääristymiä, eli projisoidaan väärässä kulmassa. (Tai jos linssi aiheuttaa vääristymiä, mut ei mennä nyt näihin)

    No, ajatellaan, että se projektori onkin pallon muotoinen. Lamppu on pallon sisällä ja diakalvo on se itse pallo. Seinä mihin kuva projisoidaan, on kääritty töttöröksi pallon ympärille. Saat kyllä hienon kuvan, mutta koska töttörö ei ole saman muotoinen kun itse diakalvo, niin kuva vääristyy kohti etelänapaa ja pohjoisnapaa. Päiväntasaajan kohdalla on vähiten vääristymää.

    Paperin ei ole pakko olla töttörön muotoinen, mutta tuo on mielestäni kaikkein helpoin tapa ymmärtää asia. Koska olen 3d-graafikko, minulla on keinoja näyttää tämä visuaalisesti ja sattumalta olen jo tämän kerran tehnyt, niin voin käyttää aiemmin tekemääni tiedostoa.

    Tässä tämä, toivottavasti selventävä video :)

    https://streamable.com/4xx03

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi Grönlanti näyttää niin suurelta vaikkei se ole kuin vähän isompi kuin Saudi-Arabia. Jos haluatte vertailla mittasuhteita noilla mailla niin Suomi on vähän pienempi kuin Jemen ja vähän isompi kuin Oman.

Maan litteys ei vaikuta tähän, mutta vanhat kartantekijät valehtelivat ja vääristelivät maidein kokoja varasinkin siinä vanhassa perinteisessä kartta- pallossa, jota vieläkin käytetään kuvaamaan maan pallomaisuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu