risujenpolttokielto

Anonyymi

Eikö olisi aika lopettaa mökkiläisten ja omakotiasukkaiden perinnäinen tapa polttaa etenkin keväisin tontilta keräämänsä oksat, risut ja edellisen kesän kuivuneet perennat AVOIMESSA NUOTIOSSA, JOKA USEIN KASVAA LÄHES KOKON MITTOIHIN.
Voi sitä noen ja pienhiukkasten määrää, mikä siitä jopa yli kilometrin päähän kulkeutuu. Voi sitä hiilidioksidipurkausta, joka olisi voitu välttää kompostoimalla. Voi sitä naapurien ja ohikulkijoiden silmiä ärsyttävän savun määrää. Jos jotakin poltettavaa olisi ollutkin, paikallinen lämpölaitos olisi sen käynyt noutamassa ja polttanut niin, ettei tule savuongelmia, ei pienhiukkashaittoja ja lämpö jää hyödyksi!

Vaatikaa tätä ympäri maan!

8

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kompostointi on hidasta palamista. Siitä muodostuu hiilidioksinia ihan siinä kuin näkyvässä palamisessakin.

    • Anonyymi

      Tikuilla kirjoittaminen on huutamista, joten kannatta ottaa rauhallisesti. Maailmassa on suurempiakin ongelmia, kuten verotus joka aiheuttaa puun polttoa ja kaiken muun skeidan maapallolla.

    • Kyllä risuja kannattaa polttaa. Häviävät nopeammin savuna ilmaan.

    • Anonyymi

      samoilla syillä voisi kieltää haittamaahanmuutonkin.
      poltettavasta puustahan tulee päästöjä vain sen verran mitä se on ennen kaatamista ilmasta itseensä säilönyt

    • Anonyymi

      Kyllä moiselle toiminnalle pitäisi määrätä tuntuvat sakot tai ainakin verottaa. Sillähän maailma pelastuu.

      • Anonyymi

        Juu, lentovero on hyvä esimerkki tästä. Korotetaan lipun hintaa, niin maailma pelastuu.

        Ai mutta lentokone saastuttaa silti yhtä paljon vaikka lipun hintaa nostettiin. Jokin ei nyt oikein täsmää. Missä vika?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, lentovero on hyvä esimerkki tästä. Korotetaan lipun hintaa, niin maailma pelastuu.

        Ai mutta lentokone saastuttaa silti yhtä paljon vaikka lipun hintaa nostettiin. Jokin ei nyt oikein täsmää. Missä vika?

        Haitallisin keksintö on päästökauppa, siinä on kaikkien aikojen neronleimaus.


    • Anonyymi

      Maapallolla on vain yksinkertaisesti liikaa porukkaa. Tästä kaikki johtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      117
      3613
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3129
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      135
      2680
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2213
    5. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      2092
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      203
      2060
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      1995
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1850
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1831
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1824
    Aihe