Päijät-Hämeen terveyspalvelut heikkenee

Anonyymi

Tervehdys Iitti!

Soten myötä Päijät-Hämeen hyvinvointipalvelut ovat kuralla.... Mitä sitten tapahtuu jos Kausalan ja Nastolan TK:t lopetetaan?

Mitä meille jää, kun siirto tulee Päijät-Hämeeseen? Veikkaisin, että ei mitään muuta kuin kauppa ja kaksi anniskeluravintolaa. Olen vakaasti harkinnut muuttoa Kouvolaan. Siellä käyn jo töissäkin.

5

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa kattoo kuka oikeesti ajaa iitin asiaa. On aito iittiä ja demareita, joita kiinnostaa korruptio ja oma takamus, ja toiset tekee hommat ja saa kurat niskaan. Kyllä se Iitti pysyy itsenäisenä mut tarvii hitokseen työtä että palvelut pysyy...eiköhän Lahti-fantasiat rapistu myös vuolenkosken diktaattorilla, tai niillä iitin päättäjillä ketä asuu lahessa

    • Anonyymi

      Se on Iitillä alkanut maksun aika ja sitä jatkuu niin kauan kuin kunnanrajat on purettu. Sitä saa nyt mitä Päijät-Hämeestä on tilattu.

    • Anonyymi

      Iitin ambulanssin yöpäivystys loppuu. Ambulanssi tulevaisuudessa Iittiin Nastolasta tai Kouvolan sanomien mukaan Kouvolasta. Sitä saa mitä tilaa... Iittiläiset huutaneet ääneen, että Lahdessa olo on niin paljon parempaa. Kouvolan päättäjät nyt rajat kiinni. Miksi Kymenlaakso olisi taas maksajana ja ambulanssit ajavat mukamas Kouvolasta Päijät-Hämeeseen? Tuo on pois mm. kouvolalaisilta jos jollain jää ambulanssi saamatta sen takia, että se on Päijät-Hämeessä tarjoamassa palveluitaan. Olkoon Iitti tyytyväinen, isäntä Päijät-Hämeen palveluihin, mutta pysykääs kuulkaas pois Kouvolasta kuin Kouvolan rahapussilta ja palveluista. Eikö?

      • Anonyymi

        Kouvolan rahapussille on turha mennä, se on jo tyhjä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kouvolan rahapussille on turha mennä, se on jo tyhjä.

        Juuri näin. Miksi sitten Päijät-Hämeeseen pitäisi antaa siitä vähästä mitä Kouvolassa on? Iitti on tiensä valinnut. Minun suuri veikkaus on, että Iitissä palvelut heikkenee maakunnan vaihdoksen myötä muutenkin kuin vaan ambulanssi yöpäivystyksen osalta. Ne ovat pitkiä minuutteja odottaa Lahdesta apua.

        Todella harmittavaa, että Kymiring kisat peruuntuivat. Ens vuonna Kouvolan liike-elämä kukoistaa, kun kisat ajetaan ja radan reunat täyttyy turismista. Iitissä kukoistaa vain pakokaasun tappamat horsmat tienposkissa. Osana Kouvolaa olisi Iitti varmasti päässy nauttimaan ostovoiman tuomista rahoista. Nyt voisin kuvitella, että Lahdesta ei paljoa rahaa heru? Vai olenko ihan väärässä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      286
      2963
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1751
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      61
      1283
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1213
    Aihe