Ostin kalliin kirjan kirjakaupasta . Huomasin kotona, että se on painoviallinen. Kirjakauppa lupasi toimittaa ehjän postissa. Kirjakauppa vaatii että viallinen kirja on palautettava sinne. Kirjakauppa on sen verran kaukana, että matkat eläkeläishinnoin maksaa saman verran kuin kirja. Kyllä minä lähtisin vaikka huomenna tuomaan jos kirjakauppa maksaa matkat. Voinko vaatia kirjakauppaa maksamaan matkat. Pienellä eläkkeellä ei ole varaa turhaan matkustella.
Viallinen tuote
9
140
Vastaukset
- Anonyymi
Ote Kuluttajansuojalaista (18§):
"Ostajalla on oikeus vaatia, että myyjä korjaa virheen tai toimittaa virheettömän tavaran. Tällainen oikaisu on suoritettava kohtuullisessa ajassa ja siten, ettei ostajalle aiheudu siitä kustannuksia tai olennaista haittaa..."
Jos ostaja on saanut virheellisen tavaran, hänen ei tarvitse maksaa palautuskuluja eikä myöskään kustantaa palautusreissun aiheuttamia matkakulujua. - Anonyymi
Pyydä kirjakauppaa lähettämään uusi kirja ja pakkaustarvikkeet viallisen kirjan palauttamiseksi ilmaiseksi. Kyllä he sen osaavat hoitaa. Käytännössä tulet saamaan uuden kirjan ja pyynnön viedä se viallinen kirja paperinkeäykseen. Ole tiukkana!
- Anonyymi
Ei pidä lähteä ostamaan kirjaa, jos ei ole varaa lähteä sitä palauttamaan. Ei kai kukaan noin vaan lähetä uutta kirjaa jollekin hörhölle, joka höpöttää painovirheistä, eihän?
"Ei pidä lähteä ostamaan kirjaa, jos ei ole varaa lähteä sitä palauttamaan. Ei kai kukaan noin vaan lähetä uutta kirjaa jollekin hörhölle, joka höpöttää painovirheistä, eihän?"
olipa hassu vastaus- Anonyymi
e.u kirjoitti:
"Ei pidä lähteä ostamaan kirjaa, jos ei ole varaa lähteä sitä palauttamaan. Ei kai kukaan noin vaan lähetä uutta kirjaa jollekin hörhölle, joka höpöttää painovirheistä, eihän?"
olipa hassu vastaus"Ei pidä lähteä ostamaan kirjaa, jos ei ole varaa lähteä sitä palauttamaan. Ei kai kukaan noin vaan lähetä uutta kirjaa jollekin hörhölle, joka höpöttää painovirheistä, eihän?"
Olipa asiaa, näinhän se on. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ei pidä lähteä ostamaan kirjaa, jos ei ole varaa lähteä sitä palauttamaan. Ei kai kukaan noin vaan lähetä uutta kirjaa jollekin hörhölle, joka höpöttää painovirheistä, eihän?"
Olipa asiaa, näinhän se on."Ei pidä lähteä ostamaan kirjaa, jos ei ole varaa lähteä sitä palauttamaan"
siis olet sitä mieltäettä jos haluaa jotain tuotetta ja sitä ei lähetetä niin sitten ei ole järkevää sitä ostaa aukana kodista olevasta kaupasta.
et tullut ajatelleeksi että varmaan jollain ohikulkumatkalla osti kirjan, mutta sitä muutamankympin kirjaa ei ole todella järkevä lähteä omalla autolla viemään ko. kauppaan.
- Anonyymi
Lähetä se postilla kirjakaupan asiakaspalautussopimuksella, niin ei tarvitse maksaa lähetyskuluja. Kysy myyjältä se tunnus.
Kallis kirja, mutta halvempi kuin bussilippu?
Eli vitosen kauppa? Laita tilinumero, niin maksan sen sulle ja jatketaan elämää. - Anonyymi
Kirja maksoi melkein 7 euroa, joten äläpä vähättele tollo!
- Anonyymi
Sain kirjan sitten palautettua .ja synenergiaakin löytyi, kun hoidin sossun asiat samalla. Ostin tosin saman kirjan uudestaan, kun lupasivat puoleen hintaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks675739Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.303965Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää823527- 1132951
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri662463Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu421831Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel741454Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11368En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131345Miksi kastetaan luterilaisia ?
Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt1801081