Vapaa-ajattelijain liiton (VAL) säännöt ovat vanhakantaiset. Eräissä vastaavasti organisoiduissa liittomuotoisissa yhdistyksissä on luovuttu liittovaltuustosta. Tämä olisi järkevää VAL:ssakin.
Muutoksen jälkeen liittokokous valitsisi joka vuotuisessa kokouksessaan uuden puheenjohtajan ja hallituksen jäsenet, joita voisi muutoksen vuoksi olla hieman enemmänkin kuin nykyiset pj 8 jäsentä (ja varajäsenet). Hallituksen jäsenyys voisi olla pidempi kuin yksi vuosi, jolloin osa sen jäsenistä olisi erovuorossa vuosittain (esim. 12 jäsenestä 4 erovuorossa, jolloin jäsenen toimikausi olisi 3 vuotta).
Pääsihteerin nimen voisi vaihtaa toiminnanjohtajaksi ja säätää, toisin kuin nyt, että hän ei voisi olla hallituksen jäsenenä. Hallituksen tehtävänä olisi valvoa toiminnanjohtajan ynnä muiden mahdollisten toimihenkilöiden toimintaa. Hallituksella olisi oma keskuudestaan valitsema sihteeri.
Näin toimintaa tulee dynamiikkaa eikä jäsenkato kuihduta koko järjestöä.
Muutoksen jälkeen liittokokous valitsisi joka vuotuisessa kokouksessaan uuden puheenjohtajan ja hallituksen jäsenet, joita voisi muutoksen vuoksi olla hieman enemmänkin kuin nykyiset pj 8 jäsentä (ja varajäsenet). Hallituksen jäsenyys voisi olla pidempi kuin yksi vuosi, jolloin osa sen jäsenistä olisi erovuorossa vuosittain (esim. 12 jäsenestä 4 erovuorossa, jolloin jäsenen toimikausi olisi 3 vuotta).
Pääsihteerin nimen voisi vaihtaa toiminnanjohtajaksi ja säätää, toisin kuin nyt, että hän ei voisi olla hallituksen jäsenenä. Hallituksen tehtävänä olisi valvoa toiminnanjohtajan ynnä muiden mahdollisten toimihenkilöiden toimintaa. Hallituksella olisi oma keskuudestaan valitsema sihteeri.
Näin toimintaa tulee dynamiikkaa eikä jäsenkato kuihduta koko järjestöä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Liian jäykkää, jos hallituksen jäsenen toimikausi on kolme vuotta. Kaksi vuotta riittää.
Toiminnanjohtajasta tulee säätää tarkasti, että ei nauti palkkaa eikä palkkioita. Myös matka- ja edustusbudjettia tulee valvoa tarkasti. Lisäksi tulee säätää, että hänen tulee nauttia sekä hallituksen että liittokokouksen luottamusta. Kumpikin voi erottaa hänet oma-aloitteisesti.
Jos lehdestä on aiemmin ollut pykälä, se tulee poistaa. Lehden aika alkaa olla ohi. Liiton ykköstarkoitukseksi tulee määritellä vapaa-ajattelijayhdistysten hautausmaiden hoito yhdessä paikallisyhdistysten kanssa, jos sellainen on. Nythän yhdistyksiä sammuu sarjassa ja loputkin heikkenevät, joten ei voida laskea enää paikallisyhdistysten varaan. Hautausmaiden lisäksi tehtäväksi voidaan määritellä yhdistysperinteen tallettaminen. Muuta tekoa liitolla ei oikeastaan enää ole.
Kyllä se hallituksen jäsenen toimikausi voi olla vaikka yksikin vuosi. Ajatus tuossa avauksessani oli, että muutos ei olisi liian raju, koska nytkin hallitukseen valitaan kolmeksi vuodeksi.
Toimihenkilöiden tulee tietenkin olla oikeutettu palkkioon, eihän yhdistystoiminta sentään muutenkaan ole suuresti houkuttelevaa nykyisin. Hallitus valvoisi toiminnanjohtaa tiukasti ja voisi erottaa kenen tahansa toimihenkilön välittömästi, kuten yhdistystoiminnassa on tapana.
Ei minun mielestäni kuulu saada palkkiota. Ei tässä rahan takia olla mukana. Tai ei ainakaan pitäisi. Ja samalla siis tukittava vuodot matka- ja edustusmäärärahojen kautta. Ylipäänsä tarvitaan tiukempaa kuria rahan käyttöön. Valtava hallinto on toiminnanala, jossa löytyy leikattavaa. Ei oikein saa selvää, mitä eriä se sisältää. Ehkä se on tarkoituskin.
Ei minustakaan palkkioita. Sen sijaan matka- ja majoituskulut pitää korvata täysimääräisinä, jotta saadaan ihmisiä mukaan eri puolilta SUomea, eikä kukaan joudu maksamaan kuluja omasta pussistaan siksi,että sattuu asumaan jossain korvessa. Eikä minusta edes "halvimman julkisen kulkuneuvon" mukaan vaan tarvittaessa vaikka lentoliput, jos asuu toisessa päässä Suomea kuin kokouspaikka. Osan ja ehkäpä jopa suurimman osan kokouksista voisi kuitenkin pitää jollain sähköisellä menetelmällä, niin ei niitä matkakuluja hirveästi ehtisi syntyä. Ei ole järkeä siinä että joku matkustaa jostain Inarista monta kertaa vuodessa Helsinkiin. Ei kokousten tietenkään ole pakko olla juuri Helsingissä, mutta todennäköisesti siellä kuitenkin ovat. 1-2 fyysistä kokousta vuodessa varmasti olisi ihan riittävä määrä.
Pääsihteerin tehtävä on vapareissa vapaaehtoistyöhön perustuva, mutta toiminnanjohtajan pesti on palkallinen. Tosin monissa järjestöisssä pääsihteeri on palkallinen. Järjestöisssä pitää kuitenkin olla sihteeri, joka on yleenä hallituksen jäsen.
Säätöasiasta on pydetty kirjoituksia. Sääntötyöryhmä on juuri käsitelluyt yhdistysten lausuntoja sääntöluonnokseen, joka lähetettiin lausunnolle maaliskuussa. Yhdistyksissä oli toivomusta kolmivuotiskaudesta.
Liittovaltuusto pystyy paneutumaan talousasioihin, sekä suunnitteluun ttä varsinkin mylös talouden seurantaan, tilinpäätöksiin, huolellisemmin kuin liittookokous, jossa kokousedustajille on monia kiinnostuksen kohteita, kuten strategia, tavoitteet, toimintasuunnitrelma sekä henkilövalinnat.
Sääntötyöryhmän esitys siitä, että liittokokous on jatkossa syksyllä ja käsittelee myös seuraavan vuoden toimintasuunnitelman, on edistysaskel tämänhetkisiin sääntöihin.