Paavo Arhinmäen koulutus ja työkokemus ennen ministeriyttä mahtava!

Arhinmäki kävi Helsingin Alppilan lukiota ja kirjoitti ylioppilaaksi vuonna 1995.[1] Hän on opiskellut sosiologiaa ruotsinkielisessä Svenska social- och kommunalhögskolanissa.[2]

Ennen valintaansa kansanedustajaksi Arhinmäki työskenteli muun muassa kansanedustaja Esko-Juhani Tennilän eduskunta-avustajana,[3] suoritti siviilipalveluksen liikuntavammaisten koulussa luokka-avustajana sekä työskenteli SAKKI ry:ssä, Kansan Uutisten kesätoimittajana ja nurmikon leikkaajana Helsingin kaupungin rakennusviraston puisto-osastolla.[4]

NO IHAN VIHKOONHAN MINISTERINHOMMAT SITTEN MENIKIN!

30

3373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Arhinmäki oli ministerinä kun persu-kokoomushallitus myi Fortumin Carunalle.
      Arhinäki oli ainoa ministeri joka vastusti Caruna-kauppaa.
      Persujen ja Kokoomuksen toimesta valehdeltiin kansalle päin naamaa, että Caruna ei nosta sähkön siirtohintaa.
      Mutta kuinkas sitten kävikään. Arhinmäki oli silloinkin oikeassa!

      • Mikä meni väärin? Persut eivät olleet siinä hallituksessa mikä myi Fortumin omistaman kantaverkon Carunalle. Mutta sielä hääräsi eräs demarikaksikko ensin Urpilainen ja sen jälkeen Rinne.


      • ciccero kirjoitti:

        Mikä meni väärin? Persut eivät olleet siinä hallituksessa mikä myi Fortumin omistaman kantaverkon Carunalle. Mutta sielä hääräsi eräs demarikaksikko ensin Urpilainen ja sen jälkeen Rinne.

        Ps. vassarin muistihan on aina ollut hyvin lyhyt ja valikoiva....ei mulla muuta tälläkertaa.


    • Anonyymi

      Sillä lailla sitä edetään kun läksyt luetaan ja viinaksia otetaan vain jos pojat tarjoo!

      • Anonyymi

        Jossain kisoissa juoppo urheiluministeri Hörhönmäki piti kantaa hotelliin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jossain kisoissa juoppo urheiluministeri Hörhönmäki piti kantaa hotelliin

        Vasemmistolle tunnetusti se ilmainen viina maittaa. Arhinmäki ei saanut pullon korkkia kiinni, ennen kuin kannettiin miesvoimin lattialta sänkyynsä. Ylimääräinen hotellihuonekin piti avuksi ottaa. https://youtu.be/ot0RXPJE9AE


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jossain kisoissa juoppo urheiluministeri Hörhönmäki piti kantaa hotelliin

        Oliko hän se selvä poliitikko Sotshissa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jossain kisoissa juoppo urheiluministeri Hörhönmäki piti kantaa hotelliin

        Nyt se on sen näkönen ku söis köyhiä mut viinalla tietysti ittensä lihottanu.


    • Anonyymi

      Kokoomuksen Jyrki Katainen oikein erikseen kiitti Paavo Arhinmäkeä hänen palveluksistaan kapitalismin hyväksi. Kiitokset siitä, että saatiin rikkaiden Yhtiöveroa laskettua, ja myytiin Fortumin verkot pilkkahinnalla ulkomaille.
      https://youtu.be/ZBSjrUBci3g

    • Anonyymi

      On siis opiskellut...
      Eli ei ole valmistunut...tietenkään. Varmaan 2 opintopistettä plakkarissa, kuten Pekkalla vihreistä.

      • Anonyymi

        Pekalla taitaa olla kasassa 11 opintoviikkoa. Aiemmin olivat käytössä opintoviikot. Opintopisteet ovat nykyajan hömpötystä.


    • Anonyymi

      Älä unohda. Arhinmäki on myös kirjailija. Arhinmäki on kirjoittanut kirjan "punavihreä sukupolvi" (2006)

      • Mahtoikohan itse kirjoittaa? Epäilen vahvasti, että haamukirjoittaja selvensi Ärhiksen kännisiä jorinoita selväkielisiksi.


    • Anonyymi

      Arhinmäen kaveri puukotti 86v miehen Puotilan kappelin puistossa. Pallinaaman kavereita ....

    • Anonyymi

      Wiina maistuu tälle possu heavy duunarille. Muistamme hyvin jäbän sekoilut Sotshin olympialaisissa. Oli kuulemma pitkä putki alla

      Tämä possu käy myös säännöllisti lentäen tsiggaamassa Chelsean matseja.

      Jäbällä on hirvittävä ööö tauti.
      Himassa se hokee muijalleen.
      Saari minä saari rakastan saari sinua saari !
      saari = ö ruattiksi !

      Ei jatkoon ! turhake !

    • Anonyymi

      Paavo oli sen hallituksen pätevin ministeri. Eihän tässäkään ketjussa ole tullut esiin mitään sellaista mikä olisi todistanut muuta.
      Arhinmäki kuitenkin vastusti ainoana ministerinä myös persujenkin siunaamaa Caruna-kauppaa. (ja tämä fakta tietysti riepoo eräitä palstan vakiotrollaajia)

    • Anonyymi

      Paavohan ei ole koskaan oikeastaan käyttänyt alkoholia, ja jää siksi alan miesten kuten Hakkaraisen varjoon.
      Arhinmäki oli sen hallituksen pätevin ministeri. Eihän tässäkään ketjussa ole tullut esiin mitään sellaista mikä olisi todistanut muuta.
      Arhinmäki kuitenkin vastusti ainoana ministerinä myös persujenkin siunaamaa Caruna-kauppaa. (ja tämä fakta tietysti riepoo eräitä palstan vakiotrollaajia)

      • Anonyymi

        Vaippahousu on menettämässä hermonsa taas :D


    • Anonyymi

      ööö possu ööö on öööö possu öööö vaikka öööö voissa ööö paistais ööö

      • Anonyymi

        No nyt ne hermot sitten meni :D :D


    • Anonyymi

      Vasemmistoliiton mitä Arhinmäkikin edustaa siirtää hoitajavastuun mitoituksen 0,7 seuraavalle hallitukselle, vaikka yritti sönköttää ja heiluttaa keltaista kirjaa, ei ole vastuun kantajaksi, siksi on joutunut itse kannettavaksi aikoinaan.

    • Anonyymi

      Arhinmäki ei yksin pystrynyt estämään Caruna-kauppaa. Persutkin pettivät kun tiedosssa oli mustan auton takapenkki.

      • Anonyymi

        Lähtikö Arhinmäki hallituksesta asian takia vai oliko oma pankkitili ja ilmaset matkat viinojen kanssa kuitenki tärkeemmät?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lähtikö Arhinmäki hallituksesta asian takia vai oliko oma pankkitili ja ilmaset matkat viinojen kanssa kuitenki tärkeemmät?

        Tämähän on juuri se kysymys, mihin "Caruna-kauppoja ainoana henkeen ja vereen ja aivan viimeiseen asti vastustaneelta" vasemmistoväeltä ei ei tahdo vastausta saavan millään.
        Eli vastustivat hallituksen päätöstä, jossa itsekin samaan aikaan istuivat, eivätkä lähteneet litomaan & hajottaneet hallitusta.
        Eli vähän niinkuin: "vastustamme ehdottamasti, mutta kyllähän se käy!"

        PS. Kummasti tässä ketjussa tuntuu itse Caruna-Pekan osuus unohtuneen.
        PPS. Jos Arhinmäki oli kauppojen suhteen oikeassa, niin miksi ihmeessä niiden annettiin mennä läpi?
        Oliko siis tämä toteenkäynyt, todella sikamainen ja surullinen lopputulos lopulta Paavollekin vain pelkkä veikkaus, vai mikä ihme antoi hänen olla mukana tekemässä noin hirvittävästi pienituloisia kurittavaa päätöstä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lähtikö Arhinmäki hallituksesta asian takia vai oliko oma pankkitili ja ilmaset matkat viinojen kanssa kuitenki tärkeemmät?

        Arhinmäen motto, rähjäämällä eduskuntaan ja onnistui siinä, äänestäjät voisivat hävetä, aivan turhan miehen sinne äänestivät, osaa kyllä kaikki keplottelut kuten vassarit yleensäkin, kun selkäsi käännät niin kintaat viedään.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Jumala kosti Paavolle. Nyt on Paavon naama koko ajan PUNAINEN!

    • Anonyymi

      Ärhi on nykyään kokoomuslainen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kas. Laajempi työkokemus kuin Purralla ja Halla-Aholla.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5509
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3657
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      3005
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      49
      2219
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      301
      1917
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1626
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1407
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1363
    Aihe