Entinen demari Vartiainen vei ministeri Harakkaa 6-0 A-studion työllistämiskeskustelussa!

Anonyymi

Kuinka voi Harakka ja SDP:n politiikka olla niin hakoteillä? Vartiainen kertoi totuuden, mikä on ero Suomen ja Ruotsin välillä. Harakka yritti poimia VAIN poliittisesti sisäsiistejä argumentteja, siis palkkatuki.

Rinteen hallituksen palkkatukihössötys on samanlaista kuin Sanna Marinin hössötys ympäristöasioista ennen vaaleja tyyliin kielletään polttomoottorit autoissa ja lihan tuontikielto jne., joilla ei ole hevon kuusen vertaa totuuden kanssa. Palkkatukihössötyksellä ei ole lähes mitään vertaa 60.000 uuden työpaikan kanssa. Uusi panostus on luokkaa 1.000 uutta työpaikkaa. Puuttuu keinot perustaa 59.000 työpaikkaa!!!

TOTUUKSIA tietämättömille:
- Palkkatuki on ollut olemassa jo tänäkin vuonna. Hallituksen lupaama lisätuki 20 miljoonaa, mitä hyötyä, kun nykyisestäkään ei ole kaikkea käytetty? !
- Palkkatukea on jo aikaisemmin myönnetty nimenomaan vaikeasti työllistyville ja vammaisten tuki on korkea. -> Ei mitään uutta!
- Tuki ensimmäisen työntekijän palkkaamiseen on ollut jo vuosia. -> Ei mitään uutta.
- Nuorten "tukilupauslappu", "senssikortti", mikä nimitys milloinkin, jo Sinnemäki ja sen jälkeen Ihalainen "keksivät" saman -> Ei uusi asia, vaikuttavuus heikko.

Summa summarum.
Harakan keinot vanhoja eivätkä tuo populistisesti esitettyjä tuloksia.

Ruotsin vaikuttavat keinot palkkatuen rinnalla ovat lyhyt ansiosidonnainen 300 pv, yleissitovuuden puute, alhainen asumistuki ja muut sosiaalietuuksien "kepit" kehottaa ottaa työtä vastaan. Näistä Harakka ei halunnut puhua, vaikka ne ovat vahvasti työllisyyttä edistäviä. Pelkkä palkkatukeen panostaminen voi tuoda tuhat uutta työpaikkaa, ei enempää.

0

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

        Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
        Maailman menoa
        47
        3508
      2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

        Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
        Maailman menoa
        18
        2901
      3. Menen nyt koisimaan

        Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
        Ikävä
        28
        2584
      4. onko kaivattusi

        vaarallinen? :D
        Ikävä
        70
        2329
      5. Haluaisin rakastaa sinua

        Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
        Ikävä
        18
        2191
      6. Olisiko sinulla

        Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
        Ikävä
        50
        2108
      7. Pieni galluppi

        Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
        Ikävä
        56
        1901
      8. Oletko uhriutuja?

        vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
        Tunteet
        58
        1696
      9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

        Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
        Suomalaiset julkkikset
        11
        1573
      10. Kenet molemmat

        Sä haluat mies?
        Ikävä
        17
        1475
      Aihe