Entinen demari Vartiainen vei ministeri Harakkaa 6-0 A-studion työllistämiskeskustelussa!

Anonyymi

Kuinka voi Harakka ja SDP:n politiikka olla niin hakoteillä? Vartiainen kertoi totuuden, mikä on ero Suomen ja Ruotsin välillä. Harakka yritti poimia VAIN poliittisesti sisäsiistejä argumentteja, siis palkkatuki.

Rinteen hallituksen palkkatukihössötys on samanlaista kuin Sanna Marinin hössötys ympäristöasioista ennen vaaleja tyyliin kielletään polttomoottorit autoissa ja lihan tuontikielto jne., joilla ei ole hevon kuusen vertaa totuuden kanssa. Palkkatukihössötyksellä ei ole lähes mitään vertaa 60.000 uuden työpaikan kanssa. Uusi panostus on luokkaa 1.000 uutta työpaikkaa. Puuttuu keinot perustaa 59.000 työpaikkaa!!!

TOTUUKSIA tietämättömille:
- Palkkatuki on ollut olemassa jo tänäkin vuonna. Hallituksen lupaama lisätuki 20 miljoonaa, mitä hyötyä, kun nykyisestäkään ei ole kaikkea käytetty? !
- Palkkatukea on jo aikaisemmin myönnetty nimenomaan vaikeasti työllistyville ja vammaisten tuki on korkea. -> Ei mitään uutta!
- Tuki ensimmäisen työntekijän palkkaamiseen on ollut jo vuosia. -> Ei mitään uutta.
- Nuorten "tukilupauslappu", "senssikortti", mikä nimitys milloinkin, jo Sinnemäki ja sen jälkeen Ihalainen "keksivät" saman -> Ei uusi asia, vaikuttavuus heikko.

Summa summarum.
Harakan keinot vanhoja eivätkä tuo populistisesti esitettyjä tuloksia.

Ruotsin vaikuttavat keinot palkkatuen rinnalla ovat lyhyt ansiosidonnainen 300 pv, yleissitovuuden puute, alhainen asumistuki ja muut sosiaalietuuksien "kepit" kehottaa ottaa työtä vastaan. Näistä Harakka ei halunnut puhua, vaikka ne ovat vahvasti työllisyyttä edistäviä. Pelkkä palkkatukeen panostaminen voi tuoda tuhat uutta työpaikkaa, ei enempää.

0

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        167
        10309
      2. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        55
        2813
      3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        80
        2528
      4. 85
        2351
      5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        147
        2094
      6. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        235
        1908
      7. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        44
        1392
      8. Kun aika on oikea niin

        Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
        Ikävä
        13
        1365
      9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

        Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
        Maailman menoa
        115
        1197
      10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

        Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
        Tv-sarjat
        34
        873
      Aihe