Luottokorttia jos ei ole vakituista työpaikkaa?

Anonyymi

Saako mistään pankista luottokorttia jos ei ole esittää työsopimusta? Itsellä vähän epätyypillinen työsuhde - ei työsopimusta, mutta töitä olen tehnyt vuosia samassa paikassa. Lähiaikoina saan perinnön, josta ainakin osan voisin laittaa rahastoon.

Luottokortin haluaisin vain varalle ja siksi että luottokortin kautta maksetuissa tapauksissa joissa saattaa tulla joku ongelma, rahojen takaisin saanti lienee turvatumpaa kuin jos olisi maksettu verkkopankin kautta?
Norwegianin "luottokortti" minulla jo on, mutta olisiko mahdollista saada oikeasta pankista luottokortti? Kertokaa jos on tietoa tai kokemusta!

4

251

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei pankki mitään työsopimuksia kysele vaan katsoo onko sinulla rahaliikennettä tilillä ja kuinka paljon. Luottotiedot sinulla ilmeisesti on kunnossa.

      • Anonyymi

        Luottotietoni ovat kunnossa, eikä niiden suhteen ole aiemminkaan ollut ongelmia. Teen osa-aikatöitä, joten tilillä ei kovin suuria rahasummia yleensä ole.


    • Anonyymi

      Norwegianin kortti oli itsellänikin jonkin aikaa. Luovuin siitä kuitenkin, koska kuukausittain erääntyvää maksua ei voi automaattisesti maksaa. Summa on joka kerta erikseen merkittävä verkkopankissa maksettavaksi.

      Eihän tuo tietenkään ole iso vaiva, jos elämäntilanteessa ei ole yllätyksiä. Jos kuitenkin satut esimerkiksi sairastumaan, etkä kykene menemään verkkopankkiin, korkoprosentti on maltainen.

      Itse en Norwegianin korttia edes tarvitse, tilasinpahan vain, kun kovasti tuputettiin. Tällä hetkellä tuotan Norwegian-pankille pelkkää tappiota pitämällä siellä rahaa tilillä.

    • Anonyymi

      Sellainen perintö, johon kansaneläkelaitoksella ei ole enää valtaa olisi hyvä. Kun ei korttiluottoa tarvitse ilman kansaneläkelaitosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1829
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1369
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      955
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      947
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      51
      876
    Aihe