Miljoonia erilaisia proteiineja, mutta vähän DNA:ta

Ihmisen kehon solut kykenevät tuottamaan miljoonia erilaisia proteiineja käyttämällä ainoastaan n. 19000:tta (yhdeksäätoistatuhatta) DNA-jaksoa. Proteiinien koodaamiseen käytettävistä DNA-jaksoista suuri osa on sellaisia, jotka limittyvät keskenään tai ovat sisäkkäisiä. Usein solun mekanismit rakentavat pre-mRNA -transkriptin lukemalla useita jaksoja eri paikoista genomia, jopa eri kromosomeista. Tämä kaikki on mahdollista, koska genomin DNA on huolellisesti järjesteltyä informaatiota.

Merkittävin mekanismi proteiinien monimuotoisuuteen johtuu kuitenkin mekanismista nimeltä vaihtoehtoinen silmukointi. Sen avulla yhtä ainoaa DNA-jaksoa lukemalla ja pre-mRNA-transkriptia modifioimalla solu voi rakentaa tuhansia erilaisia mRNA-transkripteja eli silmukointivariantteja. Esim. ihmisen ihonvärin erilaisuudet johtuvat nimenomaan silmukointivarianteista, eivätkä DNA:n eroavaisuuksista. Jokainen voi itse tutkia, kuinka monta silmukointivarianttia tunnetaan niistä DNA-jaksoista, jotka liittyvät ihmisen ihonväriin:

HERC2 - two genomic alleles but 14 transcripts (splice variants)
OCA2 - one genomic allele but 4 transcripts (splice variants)
MC1R - 4 transcripts (splice variants)
ASIP - 2 transcripts (splice variants)
SLC45A2 - one genomic allele but 5 transcripts (splice variants)
IRF4 - 5 transcripts (splice variants)
TYR - 3 transcripts (splice variants)
TYRP1 - 7 transcripts (splice variants)
GRM5 - 5 transcripts (splice variants)
HYAL1 - 9 transcripts (splice variants)
HYAL3 - 6 transcripts (splice variants)

Esimerkki:
https://www.ensembl.org/Homo_sapiens/Gene/Summary?g=ENSG00000107165;r=9:12685439-12710285

Vaihtoehtoinen silmukointi on täysin epigeneettisten mekanismien ja tekijöiden ohjaama prosessi. Merkittävimmät epigeneettiset tekijät ovat histonien epigeneettiset markkerit, koodaamattomat RNA-molekyylit sekä DNA:n metylaatioprofiilit.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6547430/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6411652/
https://rnajournal.cshlp.org/content/early/2018/07/12/rna.064865.117

Koska hyvin pientä määrää DNA:ta lukemalla solumme kykenevät valmistamaan miljoonia erilaisia proteiineja, on selvää, ettei DNA sanele proteiinien rakennetta. DNA ei myöskään sanele eliöiden ominaisuuksia. Mutta täydellisesti järjesteltyyn DNA:han kohdistuvat mutaatiot, eli geneettiset virheet, johtavat sairauksiin, jotka ovat ihmiskunnassa yleistymässä. Joka viides ihminen kantaa sairautta aiheuttavaa geenivirhettä.

Evoluutiolle ei ole mekanismia, koska eliöissä tapahtuva muutos johtuu epigeneettisistä modifikaatioista tai niistä johtuvista geneettisistä virheistä, jotka aikaansaavat biologisen informaation uudelleenjärjestelyä.

10

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei tuossa nyt ole mitään ihmeellistä. Jo kolmesataa valokatkaisijaa voidaan asettaa useammalla mahdollisella tavalla kuin maailmankaikkeudessa on atomeja.

      • Anonyymi

        Suomalaisissa aakkosissa on 29 kirjainta ja niillä voidaan kirjoittaa limes äärettömän monta toisistaan poikkeavaa kirjaa, vaikka kielioppisäännötkin huomioitaisiin.


    • Anonyymi

      "Evoluutiolle ei ole mekanismia, koska eliöissä tapahtuva muutos johtuu epigeneettisistä modifikaatioista tai niistä johtuvista geneettisistä virheistä, jotka aikaansaavat biologisen informaation uudelleenjärjestelyä."

      Väitteesi on virheelline, koska se perustuu väärään käsitykseen siitä mitä evoluutio on. Todennäköisesti tiedät sen itsekin.

      • Anonyymi

        Onkohan väite edes virheellinen, koska mitä evoluutio muuta on kuin biologisen informaation uudelleenjärjestymistä, soluprosessien tai sattuman kautta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onkohan väite edes virheellinen, koska mitä evoluutio muuta on kuin biologisen informaation uudelleenjärjestymistä, soluprosessien tai sattuman kautta.

        Ainakin tuo iskulause "Evoluutiolle ei ole mekanismia" on silkkaa peetä.

        Mieleen tuli juuri kauhea mutta sitäkin ilkeämpi ajatus: ehdottaisinko sille yhdelle yhtä iskulausetta hokevalle puolueelle (ei kd vaan...), että se kosiskelisi Rotikkaa vaaliehdokkaaksi?


    • Anonyymi

      "Evoluutiolle ei ole mekanismia, koska eliöissä tapahtuva muutos johtuu epigeneettisistä modifikaatioista tai niistä johtuvista geneettisistä virheistä, jotka aikaansaavat biologisen informaation uudelleenjärjestelyä."

      Ja sitten se tieteellinen tutkimus, jossa noin on todettu.

      Ei evoluutioteoria sinun jankutukseesi kaadu. Samaa paskaa vuodesta toiseen ja sama tuloskin. Teet vain itsesi ja uskonlahkosi naurun alaiseksi.

    • Anonyymi

      "Evoluutiolle ei ole mekanismia, koska eliöissä tapahtuva muutos johtuu epigeneettisistä modifikaatioista tai niistä johtuvista geneettisistä virheistä, jotka aikaansaavat biologisen informaation uudelleenjärjestelyä."

      Ja sitten se tieteellinen tutkimus, jossa noin on todettu.

      Ei evoluutioteoria sinun jankutukseesi kaadu. Samaa paskaa vuodesta toiseen ja sama tuloskin. Teet vain itsesi ja uskonlahkosi naurun alaiseksi.

    • Kuka jaksaa...
      Roti väistelee aina hankalat kysymykset luomalla uuden topan, tosi "vakuuttavaa"

    • ilman DNAta epigeneettinen systeemi ei tekisi mitään, se vaan uudelleenjärjestää olemassa olevaa geenien informaatiota.

    • kannattaisi tutustua siihen mikä merkitys dna.lla on elämänmuodon kehittymiseen. Uskallatko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      104
      2627
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      102
      1705
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1525
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1236
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1038
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      921
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      916
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      337
      832
    10. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      77
      830
    Aihe