Kertokaa tälle ei-juutalaiselle että miksi Suomen juutalaiset ovat yleensä ruotsinkielisiä? Kysyn mielenkiinnolla.
Miksi Suomen juutalaiset ovat yleensä ruotsinkielisiä?
18
316
Vastaukset
- Anonyymi
Tule pois sieltä Maarianhaminasta. Täällä mantereella kaikki osaavat suomea.
- Anonyymi
Ei ku mä vaan tarkoitin sitä että Suomen juutalaiset yleensä puhuu äidinkielenä ruotsia, ei sitä etteikö ne osaisi suomea ollenkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ku mä vaan tarkoitin sitä että Suomen juutalaiset yleensä puhuu äidinkielenä ruotsia, ei sitä etteikö ne osaisi suomea ollenkaan.
svenska talande bättre folk...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ku mä vaan tarkoitin sitä että Suomen juutalaiset yleensä puhuu äidinkielenä ruotsia, ei sitä etteikö ne osaisi suomea ollenkaan.
Olet noin sata vuotta jälkijunassa. Nykyään puhutaan suomea.
Anonyymi kirjoitti:
Ei ku mä vaan tarkoitin sitä että Suomen juutalaiset yleensä puhuu äidinkielenä ruotsia, ei sitä etteikö ne osaisi suomea ollenkaan.
Taitaa olla pelkästään ne 2 tai 3 juutalaista jotka asuvat Ahvenanmaalla. Suurin osa heistä on ihan Suomenkielisiä
Maarianhamnetissa on myös monta allahin aviopuolisoa.
Miten suhteet toimivat?- Anonyymi
Helsinki oli 100 vuotta sitten paljolti ruotsinkielinen ja juutalaiset asuivat suurissa kaupungeissa: Helsinki , Turku, Viipuri.
Ruotsinkielellä pärjäsi parhaiten silloin ja vanhat juutalaiset osaavat ruotsia.
Nykyisin osataan niissä piireissä myös suomea. jiddish on jäänyt jo unholaan. - Anonyymi
1600-luvulla on annettu säädös Ruotsin käräjillä, että kaikkien suomalaisten piti opetella ruotsinkieltä, olla alamainen julkiselle hallinnolle ja kuuliainen papeille . Ja kuka ei näin tee, sen talo poltettakoon ja talokirjat mitätöitäköön, ja hän olkoon henkipatto jokaisen ruotsalaisen edessä .
- Anonyymi
Onko tähän kaupunkilegendaan lähdeviitettä? Suomen taloja kun selvästikään ei poltettu.
- Anonyymi
Henkipatto jokaisen ruotsalaisen edessä ??? - todella mielenkiintoinen termi , kukapa selittää sen suomeksi ,kiitosta vaan.
- Anonyymi
" Kaarle XI:n seuraajan kuningas Kaarle XII:n aikana, vuonna 1700 syttyi suuri Pohjan sota, jonka seurauksena Ruotsi menetti suurvalta-asemansa. Sodan syynä oli Ruotsin vihollisten Tanskan, Venäjän, Puola-Liettuan ja Saksin solmima Ruotsin vastainen liitto. "
Meilä on kuitenkin pakko-ruotsi edelleenkin.- Anonyymi
Erehdyt. Suomessa ei ole pakko opiskella ruotsia, eikä edes käydä koulua.
- Anonyymi
Jos menet kouluun opetusministeriö on jo valmiiksi suunnitellut sinulle oppiaiheet ,jos et halua opiskella ruotsia jää tunnilta pois , niinku kirkosta eronneet ei tartte uskontotunteja ,-ok
- Anonyymi
Ne on täällä sotapakolaisina.
- Anonyymi
Ruotsin kilelellä pärjäsi hyvin ja edelleenkin pärjää. Ei kielenvalinta ole pakollista.
Olosuhteet ja suhteet yleensäkin ratkaisevat menestyksen elämässä. - Anonyymi
Noo , siin o vaa yleisesti ottaen tää rahanhimo ja omien sukujuuriensa edesauttamine... sehä ei kauheen kaukana oo - muistakaan inehmoista jotka omaa
sukujuurtaan yrittää edesauttaa telluksellamme, kö ?!?
Allmighty-Dollar$ ... voisko nää miljoonat tuki-eurot käyttää muihin q yrityksiin... ?!?
yksin yrittäjä saa tukia ... mut ei yksihuoltaja... !!!
LoL ;^D - Anonyymi
Pakkoruotsi PR ei ole kieli vaan RKPn ansaintalogiikka saada valtaa ja virkoja. PR pois ja tilalle saksa ja tai ranska, näillä julkaistaan originaalioppimateriaalia, kaikille suomi ja englanti. Vanhempana voi opislella espanjaa joka ei sovi opiskeleville nuorille. Hallitus levittää islampropagandaansa ja pelottelee juutalaisia ramadapuheilla. Valtioneuvoston tililtä ei yksikään imaami toivota yhtään islamilaista juhlaa, kun PS on vallassa! Pääministeri rähmällään https://youtu.be/j5xWu2c3UIA itsetunto kadonnut. Pääministeri kysyy perussuomalaisilta kauhistuneena, että missä seurassa Suomen pitäisi olla, jos ei EU:ssa ja eurossa? Miten olisi omassa seurassa ja omalla valuutalla niin kuin moni muukin menestynyt Euroopan maa
- Anonyymi
Kirjoitin ruotsista vahvan laudaturin ja voin vakuuttaa, että se ei ole mitenkään haitannut suomen, englannin, saksan tai venäjän osaamistani ja oppimistani.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518244KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4287313Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei703769Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521483452Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092924Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään502463- 1261976
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351639Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811490