Hrustsevin hallinnon tultua valtaan sai Berija kuolematuomion. Jostakin syystä Berijan oikea käsi, kenraali Ivan Serov, ei saanut kuolemanrangaistusta, vaan sai jatkaa julmuuksiaan vielä Hrustsevin hallinnon aikanakin (mm. Unkarin kansannousun julma tukahduttaminen). Miksi Serov, yksi toisen maailmansodan pahimmista sotarikollisista, jäi tuomitsematta ja kuoli vanhuuteen vasta vuonna 1990?
Vastaukset 5
- Anonyymi
Berijan kohtaloksi kävi se, että Stalinin kuoltua 1953 hänväkevästi kilpaili johtoon pääsystä, mutta hävisi!
- Anonyymi
Kyllä nöyriä tappajia aina tarvittiin neuvostojohdon käyttöön.
Ei niitä sopinut kerralla kaikkia poistaa päiviltä. Miksi muutama kymmenentuhatta suomalaista ja amerikansuomalaista sai kuolemantuomion? Ei kannata sotkea jotain laillisuusjuttuja neuvostoliittolais/venäläiseen oikeudenkäyttöön.
- Anonyymi
Voittajissa ei ole sotarikollisia, joita voisi tuomita.
- Anonyymi
Ei Neuvostoliitossakaan ehditty jokaista tappaa.
Kyllä se riitti,kun lahdattiin muutamia kymmeniä miljoonia stallarien riemuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1122380Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???361357- 106983
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha634962- 71952
- 48865
- 89831
- 70696
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76690Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31676