Miksei moottoripyörissä ole peukalokaasua?

Anonyymi

Tuo kahvan vääntäminen ranne solmussa on jotenkin vammaista.

16

1365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parin euron lisävaruste.

    • Anonyymi

      Muovinen pieni lepuuttaja kaasukahvaan, lepää kämmentä vasten, eikä kahvasta tarvitse puristaa.

    • Anonyymi

      Se on turvallisempi tapa säädellä kaasun toimintaa ja moottorin kierroksia kuin peukalokaasu. Myös tyylikkäämpi. Itsellä oli sellainen kaasukahvan lepuuttaja, heitin roskiin lepuuttajan koska se osoittautui vaaralliseksi hätätilanteissa. Sen kaasukahvan leputtajan käytön aikana tuli usein tahattomasti käännettyä kaasukahvaa hätäjarrutuksissa jolloin moottori nosti kierroksia muutamaksi sekunniksi hätäjarrutuksen lopuksi. Onneksi oli kuitenkin joka kerta toisella kädellä kytkinkahva pohjaan painettuna, ettei Bandit 1200 pysähtymisen sijasta kiihdyttänyt autoilijan eteen ja itselleni tapahtunut huonosti.

      https://www.motonet.fi/fi/tuote/381431/MP-kaasukahvan-lepuuttaja

      • Anonyymi

        Ei varmasti ole turvallisempi kun ranne on mutkalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei varmasti ole turvallisempi kun ranne on mutkalla.

        Jaa a, kannattaa opetella pitämään siitä kahvasta oikein kiinni ettei ole mutkalla.


      • Anonyymi

        Jos sulla jostain syystä tulee kovin usein noita hätäjarrutuksia niin kannattaa varmaan harjoitella sitä. Se että kytkin on pohjassa ja kaasu kiinni on ihan perusjuttu, samalla selaat vaihteita alaspäin niin etä sulla on oikea pykälä silmässä jos tartteekin vielä tehdä joku pikalähtö alta pois. Peukkukaasu saattaisi olla hankala kovassa jarrussa kun hidastuvuus painaa eteenpäin ja pitäis olla aika tukeva ote tangosta.

        Jotenkin tuntuu että tuollaisella peukalokaasulla voisi voiman annostelu olla aika hankalaa kun mennään kovempaa ja puuduttavaa kun ajetaan tuntikausia maantiellä pintakaasulla.


    • Itsellä oli mönkijöissä nuorena peukalokaasu ja sitten crosseissa ynnä muissa toki normi kahvakaasu. Molemmat toimii ihan hyvin mutta en ole ikävöinyt peukalokaasua. Itsellä ainakin sujuu luonnostaan molempien käyttö eikä väsy paikat.

    • Anonyymi

      Olen nähnyt ja nauranut muutaman kerran kun mönkkäri pojat joutuvat lepuuttamaan peukaloaan kun ilmeisesti väsyy tai kramppaa.
      Vai prätkään tuollainen kaasu, hehee!!

      • Anonyymi

        Mulla on Xiaomin sähköpotkulaudassa peukalokaasu ja cruise. Eli kun pidät "kaasua" 5 sekuntia samassa asennossa se jää päälle. Kun vipuun koskee uudestaan menee cruise pois päältä. Eipä kramppaa peukalo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla on Xiaomin sähköpotkulaudassa peukalokaasu ja cruise. Eli kun pidät "kaasua" 5 sekuntia samassa asennossa se jää päälle. Kun vipuun koskee uudestaan menee cruise pois päältä. Eipä kramppaa peukalo.

        Ei taida olla missään muissa kuin leluissa tuollaisia??


      • Anonyymi

        Juu, mäkin ajoin joskus mönkkäri perässä ja kuski väätäytyi kieroon penkillä et ylsi vasemmalla kädellä peukkulaasulle.
        Kovasti poika ravisteli oikeaa kättään et sais krampit pois ja veret kiertoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei taida olla missään muissa kuin leluissa tuollaisia??

        Ajelen sillä "lelulla" edelleen joka päivä töihin samalla kun motoristien "ei-lelut" ovat tallissa kesää odottamassa..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajelen sillä "lelulla" edelleen joka päivä töihin samalla kun motoristien "ei-lelut" ovat tallissa kesää odottamassa..

        Juuri näin. Jokainen moottoripyörä on pelkkä saastutusleluturhake vaikka pöhöttyneet läskimotoristikaaharit muutta väittäisi.


    • Anonyymi

      Aika hankala olis peukaloksesi kun pitää mennä nopeasti jarrulle ja voimakas jarru painaa eteenpäin. Peukalokaasu myös haittaisi työntöohjausta... ja kun kahvasta kääntää tai mutkassa painoa siirtää niin on syytä pitää kahvasta kiinni kunnolla.

    • Anonyymi

      Joissakin vanhoissa japseissa oli kahvan herkkyyden säätöruuvi. Siitä oli helppo kiristää kaasu matka-ajoon sopivaksi.

      • Anonyymi

        Mulla on uusi itävaltalainen ja siinä on vakionopeussäädin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      120
      6978
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      50
      4687
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      74
      3724
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2794
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      32
      2478
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1926
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      200
      1438
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1244
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      37
      1042
    10. Pahastuisitko

      Jos tietäisit, että katselen lähes päivittäin kuviasi? Miehelle
      Ikävä
      88
      898
    Aihe