Mustamaalarit

Anonyymi

MUSTAMAALAUS - YLEINEN ILMIÖ TÄNÄ PÄIVÄNÄ

🔸Otetaan yhteinen uhri, jonka selän takana puhutaan kaikkea pahaa, haukutaan, parjataan ja herjataan, sekä levitetään täysin perättömiä valheita.

🔸Kohteen sanomisia vääristellään ja irrotetaan täysin asiayhteydestä.

🔸Asianomaiselle uhrille ei anneta mitään saumaa puolustautua, eikä kumota valheita tai osoittaa niitä vääriksi.

🔸Siinä pönkitetään samalla itseään ja omaa asemaansa haukkumalla ja mustamaalaamalla jotakin toista.

🔸Valheilla ei ole mitään todisteita, eikä todellisuuspohjaa, eikä ole mitään näyttöä.

Olen todella järkyttynyt, että jotkut uskoviksi kristityiksi itseään tituuleeraavat voivat oikeasti vajota näin alas. Sitten uskotaan sokeasti näihin herjaajiin ja pahoihin juoruihin, sen sijaan, että otetaan itse selvää asioista suoraan lähteestä. Juorut leviävät ja asiat paisuvat. Raamattu sanoo, että saatana on valheen isä ja älä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi.

"Rikoslain mukaan kunnianloukkaukseen syyllistyy se, joka esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa. Kunnianloukkauksesta on kyse myös silloin, kun henkilö myös muilla tavoin halventaa toista." - Poliisin sivuilta

6

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta.
      "Olen todella järkyttynyt, että jotkut uskoviksi kristityiksi itseään tituuleeraavat voivat oikeasti vajota näin alas. Sitten uskotaan sokeasti näihin herjaajiin ja pahoihin juoruihin, sen sijaan, että otetaan itse selvää asioista suoraan lähteestä. Juorut leviävät ja asiat paisuvat. Raamattu sanoo, että saatana on valheen isä ja älä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi."

      • Anonyymi

        Kyllä, miksi sitten kehtaat sellasten kanssa kaveerata.


    • Anonyymi

      "Rikoslain mukaan kunnianloukkaukseen syyllistyy se, joka esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa. Kunnianloukkauksesta on kyse myös silloin, kun henkilö myös muilla tavoin halventaa toista." -
      Poliisin sivuilta

    • Onpa surullista, että nykymaailmassa toimitaan aloittajan kuvaamalla tavalla. Ei kuulosta ollenkaan uskovaisten touhuilta, ei ainakaan helluntailaisten... eikä todellakaan Jumalan lasten.

      Mutta elämä on... Elämä on vertauskuvallisesti jatkuvaa tasapainottelua veitsen terällä. Vaa'an kahdessa astiassa ovat vastakkain hyvyys ja pahuus, ne tasapainottavat toinen toistaan.

      Monesti hengellisissä piireissä vastakkain ovat vastuuttomat herjaajat, jotka ansaitsevat tuomionsa jo nyt, ja uhrit, jotka Jeesus tulee käännyttämään ovelta myöhemmin. Näkökyky on sumentunut eikä totuudellakaan ole enää niin väliä, kunhan oma julkisuuden kuva pysyy puhtaan ja moitteettoman näköisenä. Ikuinen elämä odottaa.

      Toisinaan tavataan unohtaa, että ikuisessa elämässä ei ole kyse siitä, että elää ikuisesti, vaan pitää pystyä elämään itsensä kanssa, kaikkine luurankoineen kaapissa. Ihmiselle, jolta puuttuu omatunto sekä käsitys oikeasta ja väärästä, se ei ole mikään ongelma.

    • Ei pahanpuhuminen, juoruilu ja panettelu taida olla pelkästään helluntailaisten vitsaus, sillä samaa esiintyy myös vapaakirkollisuudessakin. Eikä seurakunnassa tarvitse olla kuin yksi tai kaksi pahanpuhujaa, niin koko seurakunta saa sellaisten puhumisista niin huonon maineen, että luotto menee miinukselle rehellistenkin osalta.

      Joutuessani aikoinaan pahanpuhumisen ja panettelun kohteeksi erään pienessä vapaaseurakunnassa uskonveljen taholta ja murehuttaessa mieleni, niin olisikohan Isä Jumala puuttunut tilanteeseen, koskapa tuo seurakunta lakkasi olemasta seurakunta ja porukat hajaantuivat kuka minnekin.

      Kun Isä Jumala kääntää kuningasten ajatukset, niinkuin vesiojat, niin eipä siinä seurakunnallakaan ole vastaankänittämistä lakkautuspäätöksissä, jotka Isä Jumala tekee..

      • Anonyymi

        Ei tämä tauti ole minkään nimisten yhteisöjen vaan ihmisen ja ihmiskunnan riesa. Osa meistä ei kykene itsensä arviointiin. Tällainen henkilö voi julkisella paikalla laukoa toisesta ihmisestä hyvinkin kauaskantoisen, asiattoman tölväisyn. Jos siitä hänelle huomautetaan, hän ei reagoi juuri mitenkään, koska oli oikeassa ja muut väärässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      28
      4548
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      34
      3326
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      182
      3135
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      10
      2168
    5. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      157
      1730
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1718
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      25
      1681
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      101
      1257
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1097
    10. Mua ei ole rengastettu, vaikka asunkin jonkun kanssa

      Siihen on esteitä. Sinä taas olet rengastettu yksilö. En jaa aviovuodetta kenenkään kanssa, enkä mitään muutakaan.
      Ikävä
      14
      954
    Aihe