Mustamaalarit

Anonyymi

MUSTAMAALAUS - YLEINEN ILMIÖ TÄNÄ PÄIVÄNÄ

🔸Otetaan yhteinen uhri, jonka selän takana puhutaan kaikkea pahaa, haukutaan, parjataan ja herjataan, sekä levitetään täysin perättömiä valheita.

🔸Kohteen sanomisia vääristellään ja irrotetaan täysin asiayhteydestä.

🔸Asianomaiselle uhrille ei anneta mitään saumaa puolustautua, eikä kumota valheita tai osoittaa niitä vääriksi.

🔸Siinä pönkitetään samalla itseään ja omaa asemaansa haukkumalla ja mustamaalaamalla jotakin toista.

🔸Valheilla ei ole mitään todisteita, eikä todellisuuspohjaa, eikä ole mitään näyttöä.

Olen todella järkyttynyt, että jotkut uskoviksi kristityiksi itseään tituuleeraavat voivat oikeasti vajota näin alas. Sitten uskotaan sokeasti näihin herjaajiin ja pahoihin juoruihin, sen sijaan, että otetaan itse selvää asioista suoraan lähteestä. Juorut leviävät ja asiat paisuvat. Raamattu sanoo, että saatana on valheen isä ja älä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi.

"Rikoslain mukaan kunnianloukkaukseen syyllistyy se, joka esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa. Kunnianloukkauksesta on kyse myös silloin, kun henkilö myös muilla tavoin halventaa toista." - Poliisin sivuilta

6

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta.
      "Olen todella järkyttynyt, että jotkut uskoviksi kristityiksi itseään tituuleeraavat voivat oikeasti vajota näin alas. Sitten uskotaan sokeasti näihin herjaajiin ja pahoihin juoruihin, sen sijaan, että otetaan itse selvää asioista suoraan lähteestä. Juorut leviävät ja asiat paisuvat. Raamattu sanoo, että saatana on valheen isä ja älä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi."

      • Anonyymi

        Kyllä, miksi sitten kehtaat sellasten kanssa kaveerata.


    • Anonyymi

      "Rikoslain mukaan kunnianloukkaukseen syyllistyy se, joka esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa. Kunnianloukkauksesta on kyse myös silloin, kun henkilö myös muilla tavoin halventaa toista." -
      Poliisin sivuilta

    • Onpa surullista, että nykymaailmassa toimitaan aloittajan kuvaamalla tavalla. Ei kuulosta ollenkaan uskovaisten touhuilta, ei ainakaan helluntailaisten... eikä todellakaan Jumalan lasten.

      Mutta elämä on... Elämä on vertauskuvallisesti jatkuvaa tasapainottelua veitsen terällä. Vaa'an kahdessa astiassa ovat vastakkain hyvyys ja pahuus, ne tasapainottavat toinen toistaan.

      Monesti hengellisissä piireissä vastakkain ovat vastuuttomat herjaajat, jotka ansaitsevat tuomionsa jo nyt, ja uhrit, jotka Jeesus tulee käännyttämään ovelta myöhemmin. Näkökyky on sumentunut eikä totuudellakaan ole enää niin väliä, kunhan oma julkisuuden kuva pysyy puhtaan ja moitteettoman näköisenä. Ikuinen elämä odottaa.

      Toisinaan tavataan unohtaa, että ikuisessa elämässä ei ole kyse siitä, että elää ikuisesti, vaan pitää pystyä elämään itsensä kanssa, kaikkine luurankoineen kaapissa. Ihmiselle, jolta puuttuu omatunto sekä käsitys oikeasta ja väärästä, se ei ole mikään ongelma.

    • Ei pahanpuhuminen, juoruilu ja panettelu taida olla pelkästään helluntailaisten vitsaus, sillä samaa esiintyy myös vapaakirkollisuudessakin. Eikä seurakunnassa tarvitse olla kuin yksi tai kaksi pahanpuhujaa, niin koko seurakunta saa sellaisten puhumisista niin huonon maineen, että luotto menee miinukselle rehellistenkin osalta.

      Joutuessani aikoinaan pahanpuhumisen ja panettelun kohteeksi erään pienessä vapaaseurakunnassa uskonveljen taholta ja murehuttaessa mieleni, niin olisikohan Isä Jumala puuttunut tilanteeseen, koskapa tuo seurakunta lakkasi olemasta seurakunta ja porukat hajaantuivat kuka minnekin.

      Kun Isä Jumala kääntää kuningasten ajatukset, niinkuin vesiojat, niin eipä siinä seurakunnallakaan ole vastaankänittämistä lakkautuspäätöksissä, jotka Isä Jumala tekee..

      • Anonyymi

        Ei tämä tauti ole minkään nimisten yhteisöjen vaan ihmisen ja ihmiskunnan riesa. Osa meistä ei kykene itsensä arviointiin. Tällainen henkilö voi julkisella paikalla laukoa toisesta ihmisestä hyvinkin kauaskantoisen, asiattoman tölväisyn. Jos siitä hänelle huomautetaan, hän ei reagoi juuri mitenkään, koska oli oikeassa ja muut väärässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8233
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2582
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      938
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      863
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      826
    7. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      820
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe