UUsi laki pian

Eduskunnan pitäisi nopeasti säätää laki että jos kansanedustaja on tuomittu oikeudessa vihapuheesta tai -teosta niin tämä erotetaan ja varaedustaja tulee tilalle. Siinä voisi ehkä olla välimuoto niin että lievimmissä tapauksissa erottaminen olisi määräaikainen, lyhimmillään 1 vuosi. Tällä saataisiin eduskunta puhdistettua pahimmista häiriköistä. Jos mitään ei tehdä niin kohta aletaan käydä käsirysyä istuntosalissa ja muuta sellaista.

Pikaisia toimenpiteitä kaivataan.
33<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Tuskinpa tätä persua erotetaan eduskunnasta.

Äänestä

Onko tää mielestäsi oikea paikka hakea tukea tuollaiselle lakialoitteelle?

Äänestä

Suomen lainsäädäntö ei määrittele erikseen viharikoksen käsitettä.

Äänestä
  • Rikoslaissa ei ole vihapuhe, tai vihateko nimistä rikosta. Se on vihervasemmiston termi rikoksesta nimeltä kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Kiihottamista on kahta eri astetta, ns. perusmuotoinen ja törkeä. Laista pitää poistaa ensiksi mainittu, koska siksi voidaan tulkita mitä tahansa. Sillä voidaan langettaa poliittisia tuomioita, kuten jokainen on voinut todeta. Törkeä tekomuoto on kirjoitettu siten, ettei siihen jää tulkittavaa ja sen voi jättää voimaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rikoslaissa ei ole vihapuhe, tai vihateko nimistä rikosta. Se on vihervasemmiston termi rikoksesta nimeltä kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Kiihottamista on kahta eri astetta, ns. perusmuotoinen ja törkeä. Laista pitää poistaa ensiksi mainittu, koska siksi voidaan tulkita mitä tahansa. Sillä voidaan langettaa poliittisia tuomioita, kuten jokainen on voinut todeta. Törkeä tekomuoto on kirjoitettu siten, ettei siihen jää tulkittavaa ja sen voi jättää voimaan.

    Viharikos on yleisnimitys erilaisille rikoksille, joista on tuomuttu paljon mm. persuja. Viharikoksia on muitakin kuin kiihottaminen kansanryhmää kohtaan, esim. nyt julkisuudessa olevat Janitskinin ja Bäckmanin tapaukset.

    Rasistit kiemurtelevat sillä, ettei viharikos ole juridinen termi. Ei Suomessa ole ketään tuomittu henkirikoksestakaan tällä nimikkeellä, Persut kai väittävät, ettei henkirikoksia ole olemassakaan.
    Suomessa ei ole annettu poliittisia tuomioita sitten 1940-luvun.

    Äänestä

Ensin pitäisi saada jonkinlainen järkevä lainsäädäntö aiheeseen, eikä epämääräisiä "vihapuheiden" heittoja, jossa joku loukkaantuu jostain, varsinkin jos on jopa osoitettavissa, kansainvälisestikin, viranomaistahoilta se yhtäläisyys josta täällä tarjotaan tuomioita. Se ei oikein vakuuta, tämä suomalainen "oikeusvaltio", jossa pyrkimyksenä on rajoittaa sananvapautta ja estää valtaapitävien toilailuja julkistamasta.

1Äänestä
  • Saksassa ei Hitlerin porukan vihapuheita rajoitettu millään lailla. Ja tuli puhdasta jälkeä! Miksei meillä samaa?

    Äänestä

  • Ei vihapuhe-nimikkeellä ole Suomessa ketään! Tuomiot ovat tulleet rikoksista, jotka on määrätty rangaistaviksi jo ennen hallapersujen olemassaoloa.

    Suomi on sanavapuden kärkimaita maailmassa. Media kyllä paljastaa vallan vahtikoirana valtaapitävien väärinkäytökset armottomasti.ja mielellään. Persut tarkoittavat sananvapaudella oikeutta vastuuttomaan herjaamiseen ja valehteluun.

    Äänestä

J-eesus san0oi lopuna0ikojen olevan niinkuin Nooan ajat,ja "maa tuli täyteen väkivaltaa!"
MONET OVTA UNOHTANEET JEESUKSEN OPETUKSEN "laupiaasta samarialaisesta!"
LUKEKAAT VAIKKA PÄIVÄN UUUTISIA, NIIN VOITTE HUOMATA TUON!

Äänestä
  • Laupiaan Samarialaisenkaan autettava ei jäännyt loppu elämäksi Samarialaisen elätettäväksi. Se on se suuri ero

    Äänestä

  • Ai JEEsuskin on Persu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ai JEEsuskin on Persu.

    Persu tulee, sanoi mummo kun poikaansa saunotti.

    Äänestä

  • Samarialaisesta viis, mutta perussuomalaisilla on nyt niin kova itku päällä, että vedenpaisumus on mahdollinen.

    Onko muuten Oinonen vielä remmissä, siinä kunnon pastori....

    Äänestä

Persut tietysti ei välitä tuon taivaallista tuomioista, niistähän maine senkun kasvaa!

Äänestä
  • No ei. Persu pelkää vain tulta ja tulikiveä jota taivaalta synnintekijöiden niskaan nakataan.
    Persut ovatkin pyytäneet lisäkatosta eduskunnan istuma-alueelleen.

    Äänestä

  • Se olisi äänivyöry seuraavissa vaaleissa, jos lentäisi rikoksien takia ensin ulos.

    Äänestä

Monta persua sinne sitten jäisi?

Äänestä

Kaikki jotka siellä on.

Äänestä

Jos puolueen johdossa olisi edes yksi tolkun ihminen niin eduskuntavaalien ehdokaslistoilta karsittaisiin pois pahimmat sikailijat mutta kun ne saavat eniten ääniä niin sitä ei tietenkään tehdä.

Äänestä
  • Meillä on pääministeri joka on tuomittu kahdesta rikoksesta ja kansanedustaja Paavo Arhinmäen rikoslaista taitaa olla eduskunnan suurin. 😩II

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Meillä on pääministeri joka on tuomittu kahdesta rikoksesta ja kansanedustaja Paavo Arhinmäen rikoslaista taitaa olla eduskunnan suurin. 😩II

    Persu valehtelee taas.

    Äänestä

Mistä persut sitten saavat sulkia hattuunsa, jos avaajan mainitsema järkevä laki tulee voimaan??

Äänestä
  • Taas näitä typeriä avauksia

    Äänestä

  • Perustelitko hiukan, miksi aloituksessasi mainitsemasi laki olisi järkevä ? Eikö tuollainen olisi demokratian vastainen, sillä kansanedustajat ovat kansan valitsemia ?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Perustelitko hiukan, miksi aloituksessasi mainitsemasi laki olisi järkevä ? Eikö tuollainen olisi demokratian vastainen, sillä kansanedustajat ovat kansan valitsemia ?

    Siksi että meno eduskunnassa alkaa muistuttaa kaljabaaria valomerkin aikaan. Kohta meilläkin tapellaan eduskunnassa niin että ryysyt repeilee. En pidä sitä hyvänä, voi vielä ulkomaalaiset seurata menoa telkkareistaan.

    Äänestä

Lakkautetaan siis demokratia ?
No sehän olisikin "uutta" ajattelua Vihervasemmistolta, kun ei tykätä, kielletään lailla.

1Äänestä

Ennen kansanedustajat tajusivat mitä eduskunnassa voi puhua. Sitten tulivat Persut!!!

Äänestä
  • Persut muuttivat täysin sanan korrekti merkityksen.

    Äänestä

Aikoinaan persujen tapaisista puheista pantiin koulussa nurkkaan seisomaan. Kai niitä nurkkia löytyy eduskuntatalostakin.
Tai jos haluamme elvyttää suomalaista perinnettä, sopiva rangaistus rääväsuille olisi kytkeä kaakinpuuhun kirkonmenojen ajaksi. Siihen liittyi ennen usein myös ruoskiminen.

Äänestä
  • Anonyymi 8:06
    Esitit erittäin kannatettavan ajatuksen
    Turhemmistakin aiheista on tehty kansalaisaloitteita

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Anonyymi 8:06
    Esitit erittäin kannatettavan ajatuksen
    Turhemmistakin aiheista on tehty kansalaisaloitteita

    Eduskuntatalon portaille mahtuu häpeäpaalujen metsä. Jokaiselle persuedustajalle oma tolppa. Sitten viereen lukema, kuinka monta istuntoa on ollut.

    Äänestä

Siitä vaan eduskuntavaaleihin ehdokkaaksi ja jos kannatusta riittää, niin ei muuta kuin kansanedustajaksi lakeja säätämään. Vihapuhetuomiot ovat nykyisellään pitkälti poliittisia tuomioita, joilla ei lainkäytön kannalta ole mitään merkitystä. Suvaitsemattomat vihervassukommarit jne ovat kanonisoineet itselleen oikeassa olemisen.

Äänestä

Suomen Eduskuntaa on kunnioitettu ja pidetty sitä koko Suomen demokratian toteutuspaikkana. Nykyisin näyttää eduskunnasta tulleen mölyävien ja toisiaan haukkuvien politiikan taistelutanner, jota seuratessa kieltämättä tulee monet kerrat mieleen, että tehdäänkö siellä eduskunnassa poliittisia päätöksiä meidän kansalaisten hyväksi vai mennäänkö nykyään aina oma henkilökohtainen etu edellä ja mölytään sen puolesta!
Eduskunnassa käyttäytymisen säännöt varmaankin pitäisi kerrata, kun on niin iso joukko uusia kansanedustajia, joista osa ei ole näköjään oppinut käytöstapoja ... koulutus kannattaa aina!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eduskunnan pitäisi nopeasti säätää laki että jos kansanedustaja on tuomittu oikeudessa vihapuheesta tai -teosta niin tämä erotetaan ja varaedustaja tulee tilalle. Siinä voisi ehkä olla välimuoto niin että lievimmissä tapauksissa erottaminen olisi määräaikainen, lyhimmillään 1 vuosi. Tällä saataisiin eduskunta puhdistettua pahimmista häiriköistä. Jos mitään ei tehdä niin kohta aletaan käydä käsirysyä istuntosalissa ja muuta sellaista.

Pikaisia toimenpiteitä kaivataan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu