Auringon nousu ja lasku.

Senhän tuo tekee harvase päivä mutta kuitenkin siitä kiistellään pallo- ja lättäpäiden välillä ankarasti.
Muuttuuko sen koko vai onko se harhaa; käytetäänkö kuvauksissa filttereitä vai ei......

Tässä uutta kuvaa. Minun ei tarvitse sitä enempiä selitellä, videolla on riittävästi selventävää tekstiä:
https://www.youtube.com/watch?v=5T7BrJ3wH10

Älkää ampuko viestin tuojaa; minun mielipiteilläni ei ole varmaankaan mitään merkitystä kenellekään.

14

96

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä video näyttäisi tukevan vahvasti litteämaa teoriaa. Aurinko pienenee näemmä jonkin verran kunnes etääntyy ja katoaa ja himmenee samentavan ilman taakse. Olisiko eteläosissa litteäämaatamme ilma puhtaampaa koska siellä aurinko valaisee laajemman alueen?

      • Anonyymi

        Tuo puhtaampi ilma etelämpänä on selitys mitä en ole aiemmin nähnyt. Tietenkin siellä on pilvettomämpää ja saasteettompaa ja saattaa vaikuttaa. Tiedä sitten.
        Olen nähnyt useita videoita auringonlaskuista ja kyllä Aurinko näyttäisi pienenevän etääntyessään. Muistelen että keskikesän Aurinkomme on päivällä aikamoinen mollukka.


    • Anonyymi

      Olen seurannut tuon videokaverin touhuja jo pidemmän aikaa ja tuntuu että hänellä joko on tehokas kyky itsepetokseen, tai sitten hän tarkoituksellisesti eksyttää muita tekemällä trikkivideoita ja käyttää siihen kaiken media-alan osaamisensa, jotta mahdollisimman moni jäisi salaliittoteorioiden vangiksi.

      Mikä tämän videon trikki sitten on?

      Videolla kamera on tarkennettu väärin. Sillä on hyvin paljon merkitystä lopputuloksen kannalta.

      Väärin tarkentamisesta seuraa sellainen, että kaikki valopisteet muuttuvat pyöreiksi bokeh palloiksi, eli tässä tapauksessa niin tapahtuu auringolle.

      Aurinko kuitenkin ihan selvästi laskee videolla horisontin taakse niinkuin normaalistikin, vaikka hän videolla väittää toisin. Hän valehtelee. Jos hän on videon kuvaaja, on hän itse nähnyt sen laskevan. Videostakin sen näkee tarkkaan katsomalla, että aurinko laskee.

      Epätarkkuuden takia laskemista on paljon vaikeampi huomata, kun muodostuu tuo iso bokeh pallukka auringon paikalle. Lisäksi esimerkiksi videoeditorissa voi videota vielä sumentaa lisää, jotta video olisi mahdollisimman hankalasti ymmärrettävä.

      Eli aurinko ei mitenkään "feidaa pois", vaikka nopeasti vilkaistuna se näyttää siltä.

      • Anonyymi

        Tässä vielä kuvankaappauksena kaksi ruutua videosta. Toinen, taustalla oleva on videon aika alusta ja toinen on kohdasta missä aurinkoon on zoomattu. Niinkun näkyy, aurinko on laskenut aika paljon ruutujan välissä puiden taakse.

        https://i.imgur.com/OEmL9Gx.png


    • Anonyymi

      Ehdinkin jo miettiä katosiko tämä palstan 29155 mies kun en hetkeen nähnyt mitään kirjoituksia.

      Auringon nousuja ja laskuja ei tarvitse katsella YouTubesta, jokainen voi käydä sen katsomassa omilla silmillään.

      Tähän aikaan vuotta suosittelen Kauriinkääntöpiirin eteläisiä alueita tuolle havainnoinnille.

      • Anonyymi

        Huonoa Suomea tmv. Siis tarkoitin "...Kauriinkääntöpiiriä eteläisempiä alueita...".


    • Anonyymi

      Natsin mielipiteet tiedetään, ja ne voidaan jättää omaan olemattomaan arvoonsa. Kertokaapa lätyt miksi aurinko ei noustessaan näy pienenä himmeänä pisteenä joka vain kasvaa tullessaan tännepäin?

    • Olisiko joku littari hyvä ja kertoisi, miksi aurinko tuolla videolla ei pienene pois näkyvistä, vaan KATOAA näkyvistä ihan saman kokoisena kuin ennenkin? Millä tavoin tuo katoaminen tukee litteän maan teoriaa?

      Auringon kadotessa sen keskipiste on juuri metsänrajan yläpuolella. Sen jälkeen taivaalla yhä näkyvä puolipyöreä valo laskee videon loppuun saakka jatkuvasti yhä vain alemmas. Täydentäkääpä videon lopussa tuo valoisa kaari ympyräksi ja katsokaa, missä sen ympyrän keskipiste NYT on.

      Onko valoisan kaaren keskipiste muka yhä siinä metsänrajan yläpuolella?

      Jos auringovnalon voimakkuus laskiessa heikkeneekin siksi, että aurinko loittonee, pitäisi sen kajastuksen keskipisteen kuitenkin pysyä loppuun saakka samalla korkeudella.

    • Aurinko ja tähdet.

      Aurinko laskiessaan ei littareiden mukaan siis laske, vaan vain etääntyy niin kauas, että se joutuu "perspektiivin pakopisteen taakse" ja sen vuoksi katoaa näkyvistä. Ja aamulla päin vastoin.

      Tähdet ovat litteässä maassa pieniä heikkovaloisia himmeitä "tahroja", taivaankannessa kiinni.

      Niin että olikohan jo littareilta vastattu siihen, että minkä vuoksi se perspektiivi kohtelee juuri ja vain aurinkoa tuollaisella erikoisella tavalla?

      Tähdethän näkyvät oikein hyvin, vaikka ne ovat paaljon pienempiä, heikkovaloisempia ja sijaitsevat verrattomasti kauempana kuin aurinko. Minkä ihmeen takia se perspektiivi ei piilota niitä sitten sinne pakopisteen taakse?

      - Sama kysymyshän koskee kuutakin. Se laskee ihan samalla tavalla eli kuulemma katoaa perspektiivin pakopisteen taakse, vaikka sinä vieressä näkyvät pikkuruiset tähtöset ne vain meille yhä kimmeltää eikä ole perspektiivin ilkeistä aikeista moksiskaan.

      Saisiko siis nyt litteän maan asiantuntijoilta asiallisen ja perustellun vastauksen tähän omituiseen perspekstiivin valikoivaan käyttäytymiseen litteässä maassa?

      • Eikö Auringon halkaisijan mahdollisia eroja voisi mitata yksinkertaisesti asteikolla varustetulla kaukoputkella tms? Filttereitä löytynee varmasti.

        Skidinä sprennailimme filmejä eldikseen keväällä mollikan jo lämmittäessä. Välillä tsiigailimme filtsujen läpi mollikkaakin.


      • nazi kirjoitti:

        Eikö Auringon halkaisijan mahdollisia eroja voisi mitata yksinkertaisesti asteikolla varustetulla kaukoputkella tms? Filttereitä löytynee varmasti.

        Skidinä sprennailimme filmejä eldikseen keväällä mollikan jo lämmittäessä. Välillä tsiigailimme filtsujen läpi mollikkaakin.

        Skidinä meki keväällä sprennattii. Duunatti kärtsäreitä dyykattuihi alumiinisii sikaariputkiin. Ku filmi flekkas, ne lensi ku raketti, kerran pantii zilarin postiluukust sellane ja turpii tuli taas.

        Voisi tietenkin mittailla. Ja todeta, ettei se halkaisija muutu mikskään.


      • Anonyymi
        nazi kirjoitti:

        Eikö Auringon halkaisijan mahdollisia eroja voisi mitata yksinkertaisesti asteikolla varustetulla kaukoputkella tms? Filttereitä löytynee varmasti.

        Skidinä sprennailimme filmejä eldikseen keväällä mollikan jo lämmittäessä. Välillä tsiigailimme filtsujen läpi mollikkaakin.

        "Eikö Auringon halkaisijan mahdollisia eroja voisi mitata yksinkertaisesti asteikolla varustetulla kaukoputkella tms? Filttereitä löytynee varmasti."

        Kyllä voisi.

        Koska ajattelit näin tehdä?


      • Fat_Earth kirjoitti:

        Skidinä meki keväällä sprennattii. Duunatti kärtsäreitä dyykattuihi alumiinisii sikaariputkiin. Ku filmi flekkas, ne lensi ku raketti, kerran pantii zilarin postiluukust sellane ja turpii tuli taas.

        Voisi tietenkin mittailla. Ja todeta, ettei se halkaisija muutu mikskään.

        Terveisiä vain toveri Fat_Earthille joka on myös stadilainen.
        Serkkuni muuten sprennasi Espoossa yhden ladon palamaan aikoinaan.

        Nämä Kuukäyntiepäilyt ja litteä Maa- keskustelut ovat palstan parasta antia ja takaavat runsaan määrän keskustelijoita.
        Nämä vainoamiset eivät kyllä minua kiinnosta pätkääkään. En niihin viitsi vastailla ettei epäiltäisi vainoamisesta.... :-)


    • Anonyymi

      Kiva, ettet vastailr vainoamisiin, kun et mitään tiedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      32
      2073
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      47
      1986
    3. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      309
      1799
    4. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1326
    5. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      30
      1322
    6. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1278
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      14
      1196
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1127
    9. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1016
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      38
      1009
    Aihe