Pyörät lähiliikennejunissa

Anonyymi

HSL:n lähiliikennessä on sallitua kuljettaa polkupyöriä junissa kaikkina aikoina.
Monet junat ovat ruuhka-aikoina todella täynnä eteistä myöten ja sitten sinne on änkeämässä väkisin joku pyöräilijä. On sitä mieltä, että muut väistävät häntä!

Polkupyörille on muutamissa eteisissä osoitettu paikat, mutta pyöräilijäthän menevät mihin eteiseen tahansa ja jopa niissä eteisissä missä paikat on täynnä niin jättävät pyörän kulkuväylille. Likastavat ihmisten vaatteita, haittaavat junasta poistumista ja niin edelleen.

Uusissa junissa, jotka kulkevat mm. I ja P tunnuksilla on ns. pyörävaunu. Se pyörävaunussa oleva tila on tarkoitettu myös rollaattorille ja lastenvaunulle eikä yksinään niille itsekkäille pyöräilijöille. Ja saahan siellä muutkin istua, koska ei ole kieltomerkkiä. Itse annan aina tilaa lastenvaunuille ja rollaattorille, mutta en pyörälle. Eihän pyöräilijäkään anna minulle tilaa ahtaassa eteisessä vaan joudun siirtymään muualle.

Tänään oli Metro-lehdessä tällainen kirjoitus:
Pyörille ei ole aina tilaa pyörävaunussa, kun on vaunuja, rollaattoreita ja muita ilman apuvälineitä olevia istumassa heidän paikalla, eikä kehtaa muistuttaa.

Tiedoksi pyöräilijöille, että rollaattoreilla ja lastenvaunuilla saa olla on myös pyörille varatuilla paikoilla. Vai pitääkö heidän olla käyttämättä junia, jotta te mahdutte sinne?

Minun ja monen muun mielestä pitäisi olla niin, että ruuhka-aikana ei saisi junassa kuljettaa pyörää. Yksi pyörä vie helposti 4-5 ihmisen paikan eteisessä, koska on jätettävä väliä heidän likaiseen pyörään.

HSL:n kanta on, että pyöriä saa kuljettaa missä eteisessä tahassa ja myös, että se joka on ensiksi junassa saa olla. Ellei mahdu kyytiin niin sitten tulee odottaa seuraavaa junaa. Näin on HSL sivuillaan vastannut kyselijöille.

HSL:n tulisi kehittää asiaa niin, että olisi ihan erilliset vaunut/osastot pyörille eikä kuten nykyisin eli ihmiset ja pyörät sekaisin.

1

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On kyllä hulluus mennyt jo huippuunsa noiden fillaristihomojen kanssa jotka perseet keikkuen tukkivat juuri tuollatavoin julkiset liikennevälineetkin.
      Miksi eivät aja niillä fillareillaan ja samallasaisivat esitellä niitä perseitäänkin kuinka ne pyörivät, vaan änkeävät juniin ratikoihin ja jopa busseihinkin härskeimmät joillakiire transvestiittien kokoukseen ettei fillarilla ennätä.
      Mutta hittoako sitä fillaria pitää jokapaikkaan raahata ?
      Onko se joku nykyajan statussymboli ?
      Homojen merkki se on eikä mikään muu !

      Karju Heinolasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      13
      5005
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3655
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2266
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1927
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      41
      1818
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1566
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1435
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1226
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1175
    Aihe