Sähköinen reissuvihko

Wilma-viestit jäävät historiaan Helsingin kouluissa

Kodin ja koulun välinen asiointipalvelu korvataan uudella järjestelmällä vaiheittain.

Multiprimus-järjestelmään pohjautuvaa Wilmaa käytetään koulun ja kodin väliseen yhteistyöhön, esimerkiksi oppilaan arviointiin ja hänen poissaolojensa merkintään. Kaupungin tiedotteen mukaan jatkossa tavoitteena on käyttää samaa järjestelmää päiväkodista toisen asteen opintoihin saakka. IL 07.10.2019

----
Helsinki kehittää uuden avoimen koodin järjestelmän, Wilma jää historiaan – Futurice ja Gofore nappasivat miljoonadiilit TIVI14.10.2019

Helsingin kasvatus- ja koulutuslautakunta kilpailutti tekijöitä toteuttamaan käyttäjälähtöiset sähköiset asiointipalvelut kaupunkilaisia varten.

Helsingin kaupungin tiedotteen mukaan uusi asiointijärjestelmä korvaa nykyisin käytössä olevat kasvatus- ja koulutusalalla käytössä olevat asioinnintietojärjestelmät Multiprimuksen ja Effican. Multiprimus tunnetaan vanhempien parissa parhaiten siihen liittyvän Wilma-palvelun kautta, jolla hallinnoidaan koulun ja kodin välistä yhteistyötä.

Uusi järjestelmä tulee korvaamaan myös Wilman, vaikka Helsinki yrittää tähdentää, ettei asiasta ole virallista päätöstä tehty.
---

Näin valvonta ja kontrolli lisääntyy. Eskarissa tehty erehdys tai hidas oppiminen seuraa lasta kirjoituksiin saakka. Tämäkin kymmeniä miljoonia maksava uudistus selitetään kansalle todennäköisesti palvelun parantumisena ja lapsen edulla.

Helsinki First - Muu Suomi perässä.

Koulutukseen lisää rahaa ja seuraava uudistus on todennäköisimmin Yliopistojen "asiointijärjestelmä", joka liitetään Uuteen Järjestelmään. Sen jälkeen äidin raskauden aikaiset kontrollit siirtyvät The Järjestelmässä aina yliopisto-opintojen loppusuoralle saakka.

0

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olit niin lähellä

        Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
        Ikävä
        122
        5559
      2. Mitä elukkaa kaivattusi

        muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
        Ikävä
        64
        3880
      3. Haleja ja pusuja

        Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
        Ikävä
        43
        3519
      4. Kun me näemme taas

        Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
        Ikävä
        33
        2882
      5. Onko mukava nähdä minua töissä?

        Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
        Työpaikkaromanssit
        28
        2679
      6. En kirjoita sulle tänne

        Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
        Ikävä
        11
        2157
      7. Oi mun haniseni

        Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
        Ikävä
        12
        2060
      8. Hei rakas sinä

        Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
        Tunteet
        28
        2031
      9. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

        Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
        Ikävä
        118
        1707
      10. Hukkuu hukkuu

        Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
        Laitila
        113
        1577
      Aihe