Muslimit ovat uskontonsa uhreja. Jo lapsena he saavat kokea, kuinka kova islamin maailma on. Läpi elämän islamia harjoittavat alistaa toisiaan, vahtii toisiaan ja rankaisee toisiaan. Muslimin pahin vihollinen on toinen muslimi. Jo muslimien välinen jatkuva sotiminen kertoo islamin luonteeesta ja sen vaikutuksesta elämään. Myös muiden uskontojen seuraajia on joutunut islamin uhriksi. Päitä on leikelty irti, ammuttu, hukutettu, poltettu, räjäytetty, kidutettu, häpäisty.
Tämän ottaminen esille on tietenkin vihapuhetta ja rasismia, jota sensuroidaan. Jos kertoisin kristinuskoon liittyvistä hirmuteoista, se ei olisi vihapuhetta. Mistä johtuu islamin luonteesta vaikeneminen ja islamin kritiikitön hyväksyntä, jjota vaaditaan meiltä kaikilta?
Uhraus on perinteinen uskonnollinen tapa
1
90
Vastaukset
- Anonyymi
Tämän päivän sodat ovat kirjoitettu jo yli tuhat vuotta sitten kirjoituksiin. Niitä ei voitu estää. Islam on saamassa Messiaan Imaami Mahdin, jolla on paha vihollinen eli Sufy Ani, joka halkoo naisten ja lasten vatsat yms. Hänet Jumala lopulta lähettää elävänä tuonelaan. Myös on Isis järjestö mainittu yli 1000 vuotta vanhoissa kirjoituksissa. He yrittävät päästä sopuun Mahdin kanssa, mutta Mahdi ei hyväksy heitä, vaan nuo joutuvat lopulta maan nielemiksi.
Sufy Ani on käsittääkseni mainittu myös Apostoliset Isät teoksessa pahimpana koskaan vaikuttavana koetuksena. Ainoa keino mitä suositellaan on pysyä tiiviisti seurakuntayhteydessä, vaikka olisi kuinka vaikeaa.
Onko tämä kaikki todella islamin vikaa. Tosi islam on kuin vaahto valtameren pinnalla silloin kun Mahdi tulee. Niin harvinaista. Mikä sai islamin 200 vuotta sitten kääntymään oikeilta raiteilta ja menemään mukaan sellaiseen touhuun, jossa tosi islam on lähes kadonnut.
Oliko syynä rasismi sillä 200 vuotta sitten vaikuttanut Mujaddid uudistaja oli mustaihoinen ja hän saarnasi, että Profeetankin omaisuus kuuluu Jumalalle vastedes ja että Profeettaa kohtaan tulee osoittaa vain rakkautta ja ystävyyttä.
Tuo Mujaddid ja sitä seuraava Mujaddid hylättiin islamin toimesta ja niin jäi islam ehkä juuri sen takia jälkeen muista.
En tiedä tarkkaa syytä siihen minkä vuoksi islam jäi jälkeen, mutta kristinusko on ainakin melko hyvin ottanut Vatikaanin toisen kirkolliskokouksen päätökset huomioon ja lähestynyt tilannetta, jossa muitakin uskontoja sallitaan. Esim. Suomessa on 2000-luvun alusta asti saanut kuulua useaan seurakuntaan tai jopa useaan uskontoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1352379Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451865- 401547
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311363Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281300Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104840Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752