Nato tappaa taas!

Natomaa Turkki on juoninunt Usan kanssa ja Turkki on nyt tappamassa Kurdeja raukkamaisesti.

9

140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Turkki voi tehdä mitä haluaa. Natomaihin ei voi hyökätä jos ei halua koko natoa kimppuunsa. Yhtä järkevää ottaa tuollaisia maita natoon kuin halosen kommentit aikanaan että suomi puoltaa vahvasti turkin eu jäsenyyttä.

    • Anonyymi

      Nato tappaa maalla ja merellä ja on aina heikomman kimpussa😩😩

    • Anonyymi

      Joopa, russot siellä olleet diktaattorinsa johdolla lahtaamassa ihmisiä syyrian diktaattorin kanssa.

    • Anonyymi

      NATO ei operoi Syyriassa.

    • Anonyymi

      Turkki ei osaa pitää rajaansa tiiviinä?
      Ratkaisee tappamalla ja hävittämällä rajantakaisessa naapurimaassa.

    • Anonyymi

      Turha juuri tässä tilanteessa on Natoa tähän mukaan vetää, vaikka toki välillisesti se liittyy, kun se meni joskus ottamaan Turkin jäsenekseen. Se oli virhe. Kyllähän Turkki pärjäisi sotilaallisesti ilman Natoakin, tyyliin Saudi-Arabia tms.

      Ei Turkkiin voi luottaa. Ainakaan Erdoganiin. Sehän veljeilee myös Venäjän kanssa ja hankki sieltä Ohjuspuolustus-järjestelmän.

      Ei Usa ole mitään Kurdeja vastaan juoninut. Trump vaan on niin tyhmä ja kokematon ulkopolitiikassa, ettei tajunnut tätä kuviota. (Ehkä osa hallintoakin oli ihan pihalla, tuskin sentään kaikki). Trump veti joukkonsa vain presidentinvaali-kampanjaansa ajatellen.

      Turkki on käsittääkseni aina vihannut kurdeja ja odotti vaan vesi kielellä, että pääsisi hyökkäämään, kun Usa lähti. Nyt sen tyhjiön täyttää Venäjä.

      Turistien kannattaisi nyt boikotoida Turkkia matkailussa niin kauan, kun tilanne jatkuu ja nykyhallitus on vallassa. Löytyyhän niitä nyt muitakin lämpimiä maita lomailla.

    • Anonyymi

      Tarkoitushan on tuottaa Eurooppaan terroristeja luomaan kaaosta ja kauhua. Pyhä tarkoitus.

      • Anonyymi

        Niin noh, Turkkihan uhkaa nyt Eurooppaa 3,6 miljoonalla pakolaisella. Joku asiantuntija jossain ohjelmassa kuitenkin uskoi, että määrä on vain propagandaa. Määrä on takuulla paljon pienempi. Kurdien resurssit eivät välttämättä riitä vartioimaan kaikkia Isis-jäseniä vankiloissa, kun pitää mennä rintamalle. Isis voi siis vahvistua.

        Turkilla on oma pyhä pakkomielle tuhota Kurdit. Ei tässä ole oikein voittajia.

        Eilen oli näköjään Politiikkaradiossa aiheesta Turkki ja Nato. Pitääkin kuunnella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin noh, Turkkihan uhkaa nyt Eurooppaa 3,6 miljoonalla pakolaisella. Joku asiantuntija jossain ohjelmassa kuitenkin uskoi, että määrä on vain propagandaa. Määrä on takuulla paljon pienempi. Kurdien resurssit eivät välttämättä riitä vartioimaan kaikkia Isis-jäseniä vankiloissa, kun pitää mennä rintamalle. Isis voi siis vahvistua.

        Turkilla on oma pyhä pakkomielle tuhota Kurdit. Ei tässä ole oikein voittajia.

        Eilen oli näköjään Politiikkaradiossa aiheesta Turkki ja Nato. Pitääkin kuunnella.

        En ole radion mainostaja, mutta aiheesta kiinnostuneille olihan tuossa Politiikkaradiossa myös Maanantaina asiasta, ja eilen Brysselin kone-nimisessä. Areenastahan näitä kätevä kuunnella...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe