Älä tuki risteystä tilanne

Anonyymi

https://goo.gl/maps/3iUyrEEx2cXE3dV7A
No ei paras esimerkkikuva tilanteesta mutta yksi sellainen vilkas paikka.
Olet kääntymässä tuonne vasemmalle sairaalan alueelle mutta vastaan tulee liikennettä niin kääntymään ei pääse. Älä kuitenkaan aja niin pitkälle risteysalueella että sieltä sairaalan alueelta tulevat ei pääse kääntymään vasemmalle. Kun liikenne on tosi vilkasta niin vaaditaan sitä pelisilmää vähän, muuten sairaalan pihasta ei pääse tuntiin ketään pois kun liikennettä tulee koko ajan molemmista suunnista ja sitten risteysalue ajetaan tukkoon vielä kaiken lisäksi.

13

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      joo ei nää suomikuskit osaa ajaa..

      • Anonyymi

        Minkä maalainen sinä sitten olet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkä maalainen sinä sitten olet?

        Suomesta.. mut mä osaan ajaa.
        Ja toi aloittajan kuva on meilahden sairaalalta johon maalaiset tuo potilaan hoidettavaksi joten ei nää maalaiset osaa helsingissä ajaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomesta.. mut mä osaan ajaa.
        Ja toi aloittajan kuva on meilahden sairaalalta johon maalaiset tuo potilaan hoidettavaksi joten ei nää maalaiset osaa helsingissä ajaa

        No et todellakaan osaa ajaa. Laitanko tänne linkin videoon missä ajelet kuin humalainen? Et kykene ajamaan edes suoraan tiellä jossa ei ole muuta liikennettä ja lopuksi törmäät tien vieressä olevaan postilaatikkoon. Tämä siis tapahtui lapissa pari kuukautta sitten. Äläkä yritä väittää etteikö näin tapahtunut.

        Älä lähde enää kehä III ulkopuolelle törttöilemään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomesta.. mut mä osaan ajaa.
        Ja toi aloittajan kuva on meilahden sairaalalta johon maalaiset tuo potilaan hoidettavaksi joten ei nää maalaiset osaa helsingissä ajaa

        Eli olet siis myös nk. suomikuski ja koska ylempänä totesit ettei suomikuskit osaa ajaa, niin sama koskee tietysti myös sinua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli olet siis myös nk. suomikuski ja koska ylempänä totesit ettei suomikuskit osaa ajaa, niin sama koskee tietysti myös sinua.

        Juu, mitkään yleistykset eivät toimi. ;-)


    • Anonyymi

      Nerokasta, eipä olisi tullut mitenkään mieleeni nousi n huippu ohje ja vinkki.

    • Anonyymi

      Aika arkista, kääntyvä auto ajaa niin pitkälle risteykseen että plokkaa muun risteävän liikenteen vaikka ei pääse itse kääntymään. Vilkkuhan laitetaan niin myöhään päälle että aikomusta ei voi ennakoida yhtään, aikooko kääntyä. Tuossakin paikassa taksit osa laita vilkkua ollenkaan kun kääntyvät sairaalan pihaan, joku voisi sanoa että ammattikuskit, ihmettelen että ei ammattikuskikin laittaisi vilkun päälle ajoissa. Molemmista suunnista tulee liikennettä, yksi ajaa keskelle risteystä ja plokkaa liikenteen sairaalan pihasta kääntyville, seuraava ei laita vilkku päälle...
      miksi koko alue ruuhkaantuu hmm..

      Senkin voi muuten tehdä että ajetaan suojatien päälle odottamaan risteykseen pääsemistä, näin plokataan ne jalankulkijatkin :)

      Mitäs muuta vielä voisi tehdä, niillä opituilla opeilla?

      Aa yksi vielä, tuossakin paikassa on kaksi kääntyvien kaistaa sairaalan pihasta. Mikä onkaan oivallisempaa kuin peittää varsinkin isommalla ajoneuvolla sen toisella kaistalla olevanautoilijan näkemisen toiseen suuntaan :) Jos pysähtyisi ennen sen toisen auton sivuikkunaan niin näin ei kävisi mutta kun osaamista on opittu jossain niin..

      Aika monta asiaa voi tehdä väärin ja oikein risteysalueella, kaikkea varmaan osaakkaan vielä mutta hyvässä opissa ollaan.

    • Anonyymi

      Ei nyt mennyt perille. Miten ne sairaalalta tulevat pääsevät kääntymään vasemmalle
      jos eivät Haartmaninkadulta sairaalalle kääntyvät pääse kääntymään?

      • Anonyymi

        Koska Tukholmankadun suunnasta tulijat kääntyvät oikealle sairaalan pihaan. Tällöin Haartmaninkatua etelästä tulijat eivät pääse kääntymään vasemmalle.
        Mutta sairaalan pihasta pääsisi kääntymään kumpaan suuntaan vain jos risteystä ei blokattaisi.


    • Anonyymi

      Haartmanninkatua etelästä tulevat ajavat risteykseen epätavallisen pitkälle, koska tähtäävät kääntyvänsä vasemmalle suoraan oikeanpuoleiselle kaistalle, joka jatkaa sairaalaan.
      https://goo.gl/maps/q3EyyDww2s3tGTYs5

      Ongelmaa ei olisi tai se ei olisi ainakaan niin suuri, jos sairaalaan jatkaisi vasen eikä oikea kaista. Taksit kylläkin ajaisivat edelleen "liian pitkälle" päästääkseen käännöksen jälkeiselle parkkikaistalle.

      Ongelmapaikka. Lähtien jo tuon uuden rakennuksen sijoittelussa kuvan keskellä. Tontti on liian pieni valtavalle sairaalakompleksille.

      Pieni kiertoympyrä jeesaisi, jotta ulostulon sairaalasta saisi vaiheistettua, mutta siihen tarvittaisiin paljon lisätilaa.

      Jos Paciuksenkadulle puhkottaisiin ulosmeno, niin se onnistuisi pienin kustannuksin, jos sallittaisiin vain oikealle pohjoiseen kääntyminen -> Tukholmankatu Töölöön ja keskustaan
      https://goo.gl/maps/GnJqAC3QtP399Soj7

      Paciuksenkadulla on jo parikin aukkoa. Onko teillä isot ja tarkemmat näytöt mitä rajoitusta kyltissä on? Luulen, että ne on vain huoltoajolle halleihin tai vastaavaa
      https://www.google.fi/maps/@60.1887649,24.9031854,3a,15y,72.33h,84.83t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5ztwKZw1mt-BFa4ub-7CBg!2e0!7i13312!8i6656

      Stenbäckinkadulle on ehkä mahdollisuus ajaa rakennusten välistä. Suojatiemerkistä päätellen 2-suuntainen
      https://goo.gl/maps/w5J29S9DaxqsKLsKA
      Satelliittikuvasta ei saa selvää pystyykö tuosta rakennusten välistä ajamaan
      https://www.google.fi/maps/@60.1878954,24.9104953,99m/data=!3m1!1e3

      "muuten sairaalan pihasta ei pääse tuntiin ketään pois kun liikennettä tulee koko ajan molemmista suunnista ja sitten risteysalue ajetaan tukkoon vielä kaiken lisäksi."
      Jos on noin vaikea, niin katsoisin noita muita mahdollisuuksia.

      - 5372 -

      • Anonyymi

        Lyhytlinkit noihin S24:n katkasemiin
        https://tinyurl.com/y5lwyvsf

        https://tinyurl.com/y6ryg4uh

        Ei sitten aloiteta mariseminen tuosta tämän aiheen pääasiasta, joka on kiertoympyrä -sana.

        - 5372 -


      • Anonyymi

        Ei tuolta pääse muualta ulos nykyään koska siltasairaalan työmaa vie kaiken tilan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      408
      3109
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2289
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      67
      2263
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      19
      1920
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      174
      1443
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      8
      1317
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1119
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      43
      990
    9. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      100
      870
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      85
      857
    Aihe