Kauhavan mahtava Hyvinvointikeskus!

Lapua jää nuolemaan näppejään. Naapurikaupunkiin rakennetaan ylisuuri Hyvinvointikeskus, minkä ylläpidon viime kädessä joutuu rahoittamaan Etelä-Pohjanmaa. Tulevaisuudessa lapualaisten asiointisuunta on Kauhava. Hoitajat ja lääkärit Lapualta pääsevät töihin Kauhavalle, upouuteen avokonttori hyvinvointikeskukseen, upeaa!
30234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Mitä väliä onhan meillä jyski ja tokmanni

Äänestä

Sieltä sitten Seinäjoelle oikeaan hoitoon. 👍🏼

Äänestä
  • Sinäpä sen tiedät...

    Äänestä

  • Törnäisten kasvatti, kyllähän ovat pyörittäneet tämän pään
    -Ja kulkee aivan taivasta vaharaten sivuväärää

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Törnäisten kasvatti, kyllähän ovat pyörittäneet tämän pään
    -Ja kulkee aivan taivasta vaharaten sivuväärää

    Siinä sitä sitten onkin mitä näille kiinteistömassoille nyt tehdään. Tuppaa olemaan jo vähän myöhäistä kun on jo melkein siellä jossain.
    Kyllä muistaaksen näistä kirjoiteltiin LP. mutta oliko kirjoittaja väärä henkilö.
    Ei muuta kun neuvokset kiiresti töihin jos niistä johonkin on tosiasioissa, nyt saa näyttä kykynsä ja tämä kaikki olisi kuntalaistenetu.

    Äänestä

Ihan hyvä, ettei kaikkea keskitetä Seinäjoelle. Lapualaisilla on hyvä tilanne Sotessa, kun voi valita mennäkö Seinäjoelle vai Kauhavalle. Ja kyllä täällä oma suppeamman palvelun terveysasema tietenkin pysyy.

Äänestä

Todellakin, Lapualla jäädään nuoleskelemaan omia näppejään, kun palveluinvestoinnit suuntautuvat muualle. Suut on hyvä totutella laittamaan suppeammalle, kun omat palvelut heikkenee tai katoaa. Kauhava ja Seinäjoki, väliinputoajana Lapua.
Rivilapualaisen suurin tuska on kuitenkin omaisuuden merkittävä pieneneminen samalla kun oman talon arvo sulaa käsiin. Taantuvan ja pienenevän kaupungin kiinteistöjen arvo on vahvasti pienenemään päin, niin kuin on jouduttu näkemään.

Maakuntatasolla Lapua on korvamerkitty potentiaaliseksi kuntaliitokseen turvautujaksi. Maakunnassa Lapua luetaan kuuluvaksi Seinäjoen etupiiriin, vaikka päätösvalta on toki Lapualla itsellään. Lapualaiset painuvat nykymenolla yhä vaan syvemmälle omassa taaperruksessaan. Kuntaliitoksen edut ehdot ovat paremmat nopealle toimijalle.

Äänestä
  • Eihän Lapualla siinä välissä mitään hätää ole, melkeimpä päin vastoin.

    Äänestä

Jäämme ilman Sote-keskusta siis laajempaa mallia, jokin paikkausasema jää.

Äänestä
  • Lapualla ei ole yhtäkään poliitikkoa joka uskaltaisi ja osaisi maakunnassa pitää Lapuan puolta. Mikä on naisiaan kaupungin johtaja? Onko liittynyt taaantumuksellisten joukkoon?

    Äänestä

Suurin osa ihmisistä tarvitsee näitä palveluita tosi harvoin että se nyt on melkein sama missä ne on.

Äänestä
  • Äläkää nyt hyvät ihmiset eres vähätelkö, meillä kiinteistömassa jolla on vielä arvonsa mutta onko hetkenpäästä, joka soveltuu muuhun toimintaan erittäin huonosti, 10 miljoonaa euroa.

    Onhan se päivänselvää että palvelut loitontuu ja huononee myös kallistuu jo etäisyyden vuoksi, onko saatavuuskaan samalla tasolla ei tietenkään.

    Tämän kaiken maksaa Lapualainen palvelun tarvitsija.

    Kannattaa lukea Anonyymi tänään 9.40 siinä meidän juurisyyt lyhykäisyydessään.

    Äänestä

Lapualle erittäin huono asia, että Kauhava saa laajan Hyvinvointikeskuksen. Lapuan ja Kauhavan välimatka on 20-30 km. On aivan selvää, että molempiin kaupunkeihin ei voi saman suuruista keskusta perustaa. Maakunnan sote valmisteluissa on mukana Lapuan kaupunginhallituksen puheenjohtaja, valtuuston puheenjohtaja ja kaupunginjohtaja. Miten heitä on evästetty tulevan Etelä-Pohjanmaan sote kuntayhtymämallin suunnittelussa??
Sinällään epäreilua, kun tiedossa on, että Kantakauhavan kaikki julkiset rakennukset ovat purkukuntoisia ja se johtuu suurelta osin siitä ettei niitä ole koskaan huollettu ja asianmukaisesti esimerkiksi vesivuotoja korjattu. Huolimatonta ja välipitämätöntä julkisten rakennusten ylläpitoa. Jos edes jollakin tasolla olisi pidetty huolta rakennuksista, ei ne kaikki olisi yhtä aikaa purkutuomion alla! Se, että tarvitseeko kuihtuva Kantakauhava yli 20 miljoonaa maksavaa terveyskeskusta on kyllä kovan keskustelun paikka maakunnassa. Huomattavasti pienempi soterakennus riittäisi, kun ottaa huomioon ettei Kauhava ole saanut juuri rekrytoitua lääkäreitä viime vuosina. Ja jos on onnistunut siinä, niin parin-kolmen kuukauden kuluttua ne on jo lähtemässä.. Lapualla on pitkään ollut hyvä lääkäritilanne ja Lapuan tk on saanut laajasti arvostusta nuorien lääkäreiden keskuudessa kuin myös ostopalvelulääkäreiden taholta hyvänä työpaikkana. Miksi rakentaa sellaiseen paikkaan suuret rakennelmat, mihin ei saada palkattua vakituisia lääkäreitä? Ei ne uudet seinät muuta tilannetta miksikään tässä suhteessa.

1Äänestä
  • Kaikki lääkärit ja muu sotehenkilöstö ovat jatkossa maakunnan palkkalistoilla ja menevät sinne, mihin maakunta päättää. Onhan se nyt selvä, ettei vierekkäin Seinäjoella ja Lapualla maakunta tule laajaa palvelutarjontaa verorahoilla ylläpitämään, kun maakuntaa jatkuu vielä yli 50 km eteenkinpäin pohjoista kohti. Pitää vähän ajatella ihmisiäkin.

    Äänestä

Niin, tällä hetkelläkin Kauhavalle joutuu sairas vanhus matkaamaan jopa 90 kilometrin matkan, samoin pikkulapsiperheet. Ja muutosta parempaan ei ole tulossa. Ja mikään taho ei korviaan hetkauta, vaikka näin on. Lappajärvi teki viisaan päätöksen ja kuntalaiset ovat tyytyväisiä.
Maakunta voi uuden suunnitelman mukaan "yrittää määrätä lääkäreitä" ja heidän työskentely paikkakuntiaan, mutta sehän on selvää, jos niin tehdään,lääkärit siirtyvät toisiin maakuntiin!

Äänestä
  • Kannattaa mennä suoraan eikä kiertää koko sukua matkalla niin matka puolittuu.

    Äänestä

Valinnanvapaushan meillä tulee olemaan. Joko Kauhava tai Seinäjoki. Ilmanmuuta SEINÄJOKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Lapua on maantieteellisesti erittäin hyvällä paikalla kun katsellaan koko maakuntaa. Lapua ei tarvitse vaativan tason sotekeskusta, koska Seinäjoella sijaitsee keskussairaala ja kaikki erityistason sotepalvelut. Kauhava ja muut pohjoiset kunnat tarvitsevat keskitason palvelut. Lapua ei tarvitse eikä tule koskaan saamaan mitään vaativampaa sotepalvelua Lapualle, Seinäjoelle on vain puolen tunnin matka, piipaa-autolla pillit päällä 15,5 minuuttia. Parasta olisi kuntaliitos, jolloin meillä on omassa kaupungissa keskussairaala.

Äänestä
  • Anonyymi tänään 09:56 Kirjoituksen kannatta lukea ajatuksella ja vähän samaistua sen toisenkin asemaan. Ei liippaa kaukaa totuudesta, mutta meidän täällä Lapualla pitää jo vihdoinkin tunnustaa tosiasiat selaisina kuin ne ovat käytännössä. Mitä nyt pitäis tehdä on se että varaudutaan tulevaan tosiasioitten pohjalta ja tehdään se mitä vielä voidaan. Kiinteistöille etsimään käyttäjää että homma jatkuu, joko vuokralle tai sitten myynti. Etsikko aika on kyllä mennyt, vain sillä että luotettiin maakuntapäättäjien kykyihin ja suuriin odotusarvoihin ilman Lapuan sijannin tuomaa rajoitusta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Anonyymi tänään 09:56 Kirjoituksen kannatta lukea ajatuksella ja vähän samaistua sen toisenkin asemaan. Ei liippaa kaukaa totuudesta, mutta meidän täällä Lapualla pitää jo vihdoinkin tunnustaa tosiasiat selaisina kuin ne ovat käytännössä. Mitä nyt pitäis tehdä on se että varaudutaan tulevaan tosiasioitten pohjalta ja tehdään se mitä vielä voidaan. Kiinteistöille etsimään käyttäjää että homma jatkuu, joko vuokralle tai sitten myynti. Etsikko aika on kyllä mennyt, vain sillä että luotettiin maakuntapäättäjien kykyihin ja suuriin odotusarvoihin ilman Lapuan sijannin tuomaa rajoitusta.

    Etäisyydet Etelä-Pohjanmaalla on lyhyet Seinäjoelle. Tästä syystä kaikista kustannustehokkainta olisi ollut keskittää pääsoin koko terveyskeskuksen vuodeosasto toiminta Seinäjoelle keskussairaalan yhteyteen. Näinhän tulee monet muut maakunnat tekemään mm Vaasa ja Keski-Pohjanmaa. Tehostetut kuntoutusosastot sitten pienempiin yksiköihin. Kotihoitoonhan nyt pitäisi panostaa. Kotona tapahtuvaan hoitoon ja kuntoutukseen, ei kalliisiin seiniin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Etäisyydet Etelä-Pohjanmaalla on lyhyet Seinäjoelle. Tästä syystä kaikista kustannustehokkainta olisi ollut keskittää pääsoin koko terveyskeskuksen vuodeosasto toiminta Seinäjoelle keskussairaalan yhteyteen. Näinhän tulee monet muut maakunnat tekemään mm Vaasa ja Keski-Pohjanmaa. Tehostetut kuntoutusosastot sitten pienempiin yksiköihin. Kotihoitoonhan nyt pitäisi panostaa. Kotona tapahtuvaan hoitoon ja kuntoutukseen, ei kalliisiin seiniin.

    Miten ympäristö kestää seinäjoen omahyväisyyttä ja tämän pakanperkuuta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten ympäristö kestää seinäjoen omahyväisyyttä ja tämän pakanperkuuta.

    Miten kauvan tuon annetaan pitää villiä menoaan yllä ja ympäristön kustanuksin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten ympäristö kestää seinäjoen omahyväisyyttä ja tämän pakanperkuuta.

    Kyllä se sullekkin kelpaa seinäjoki kun saat sydänkohtauksen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä se sullekkin kelpaa seinäjoki kun saat sydänkohtauksen.

    Kuntayhtymän rakentama ja koko alueen käsittävä, ei mitenkään seinäjoen ropaa siitä kuunella
    -kuolasiilta

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuntayhtymän rakentama ja koko alueen käsittävä, ei mitenkään seinäjoen ropaa siitä kuunella
    -kuolasiilta

    No ku tee noiren Vaasalaasten rataruottalaisten kans ootta kimpas vähän joka asias ja äsjokea vastaan.Niin muistakaa nämä tieasiat ja rinkulat sekä äsjoen Lapuvaan välit.
    Syränkohtaus ja verituluppa ku teille tuloo ja tuloohan se tällä tyylillä väistämättä.
    Jäätte sinne tielle jonohon lanssissa ettekä kerkiä alle puolehen tuntihin Seinäästen keskussairaalan liotushoitohon joka on toiminu jo vuosikausia.
    Siinä lähtöö änkyrööltä henki ja jos ei lähäre niin naama vinos ja puhetaito katees tallaatte tasapääkylillä hautahan asti.Kannataaskin muuttaa eres sinne Ruhan nurkille tai Nurmoosen puolelle jotta lanssi kerkiää teirät kiikuttaa Törnäisten mäelle.
    Moni on kuallu Hirvikylään ja jopa Suokkohon.Vaasan moottoritiä oli tänään tyhyjä eikä Lihian kolmostien rampeille eres taivas näkyny.Mettäkylän hilijaasta anturajaärven ja ääsjoen risteyksehen asti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No ku tee noiren Vaasalaasten rataruottalaisten kans ootta kimpas vähän joka asias ja äsjokea vastaan.Niin muistakaa nämä tieasiat ja rinkulat sekä äsjoen Lapuvaan välit.
    Syränkohtaus ja verituluppa ku teille tuloo ja tuloohan se tällä tyylillä väistämättä.
    Jäätte sinne tielle jonohon lanssissa ettekä kerkiä alle puolehen tuntihin Seinäästen keskussairaalan liotushoitohon joka on toiminu jo vuosikausia.
    Siinä lähtöö änkyrööltä henki ja jos ei lähäre niin naama vinos ja puhetaito katees tallaatte tasapääkylillä hautahan asti.Kannataaskin muuttaa eres sinne Ruhan nurkille tai Nurmoosen puolelle jotta lanssi kerkiää teirät kiikuttaa Törnäisten mäelle.
    Moni on kuallu Hirvikylään ja jopa Suokkohon.Vaasan moottoritiä oli tänään tyhyjä eikä Lihian kolmostien rampeille eres taivas näkyny.Mettäkylän hilijaasta anturajaärven ja ääsjoen risteyksehen asti.

    Seinäjoella se naamat on vinos tuon velekataakan kassa, mikä niin nätyysesti pöllähytettiin, kyllä seinäjoki saa velekansa itse hoidella ja toivois jotta seinäjokiset laitas nuo lahjomattomansa vastuuseen räpellyksistä.

    seinäjoki on paahdettu karille

    Pappi: Mitä meidän tulee tehdä syntiemme anteeksiantamiseksi?
    Poika: Syntiä. –
    Yksinkertainen ja syvämietteinen totuus, jota kannattaa ajatella pohjaan saakka.

    Äänestä

Eikö saa mennä suoraan Seinäjoelle?

Äänestä
  • Kyllä saa ja voi itse valita missä käy. Ei tämä nyt niin kamalaa tule olemaan kunhan ensin totutaan ja muistellaan missä mentiin talouden edelle, vaikka nuaden koulujen kans tontiista ny puhumattakaan. Sama peli jatkuu kunnes valtion herrat saapuvat kunnantaloon parkkipaikalle valtuustonkokoukseen sanomahan jotta jos me jatkettais tästä kun itte ette osanneet tuata taloutta hoitaa.

    Äänestä

Taajama tippuu kyläsarjaan.
Naiset poistuvat.

Äänestä
  • Eipä tuota valinnanvaraa ole ollut aikoihin. On otettava sen minkä sattuu saamaan. Sen näkee jo tilastoistakin, että kauhavalaisilla on vähän suhteita.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lapua jää nuolemaan näppejään. Naapurikaupunkiin rakennetaan ylisuuri Hyvinvointikeskus, minkä ylläpidon viime kädessä joutuu rahoittamaan Etelä-Pohjanmaa. Tulevaisuudessa lapualaisten asiointisuunta on Kauhava. Hoitajat ja lääkärit Lapualta pääsevät töihin Kauhavalle, upouuteen avokonttori hyvinvointikeskukseen, upeaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu