Miten Suomessa voi olla asunnottomia

Kun ulkomailta raahataan sotilaskarkureita ja raiskaajia Suonmeen ja kaikille näille löytyy asunnot?
40<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Hyvä kysymys asunnottomuus piti poistaa yömajojen sulkemisen yhteydessä joskus vuosia sitten .Kokoomuksen ja keskustan hallitus lupasi silloin. Mutta se ei ilmeisesti koske Suomalaisia

Äänestä
  • Juu ja persut olivat mukana näissäkin lupauksissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu ja persut olivat mukana näissäkin lupauksissa.

    No eivät taatusti olleet valepukki

    Äänestä

No, demari hallitushan se istuu vallassa. eipä taida toveria kiinnostaa kuin ääni.

Äänestä
  • Kolme suurta (SDP, kepu, kok.) aiheuttaa kantasuomalaisten asunnottomuutta.

    Äänestä

Ai miten voi olla? demarit kepu kokoomus ay-liike uskonlahkot vapaamuurarit kaikki työpaikat ja virat näille. tavallinen kansa ruokajonoissa asunnottomana

Äänestä

Joka ilmoituksessa lukee, että luottotiedot tarkistetaan. Se ei tarkoita sitä,
etteikö pysty vuokraa maksamaan, jos on merkintä, mutta estää asunnon
saannin. Sen sijaan mahdollinen tappaja, raiskaaja tai muu rikollinen on
tervetullut, koska yhteiskunta maksaa tämän vuokran, myös tämä
asunnoton. Näin päättäjät huolehtivat omistaan.

1Äänestä

Tänne mitään RAAHATA, itse ne on nuo tänne tiensä löytäneet.
Ne jotka tänne on päässeet leireiltä on olleet lapsiperheitä yms oikeasti avun tarpeessa olleita.

Äänestä
  • Joopa joo sotilaskarkureita ja nuoria miehiä tuo lapsi kortti on todettu valeeksi aikaa sitten

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joopa joo sotilaskarkureita ja nuoria miehiä tuo lapsi kortti on todettu valeeksi aikaa sitten

    ai niinkö

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ai niinkö

    pian tulloo lisää..

    Äänestä

  • avaa silmäsi unelmatollo,lapsiperheitä yms voi ristus.......

    Äänestä

Pakolainen sijoitetaan vastaanottokeskukseen, ei tavalliseen vuokra-asuntoon.
Muutoin maahan tullut voi hakea asuntoa mistä vaan, se maksaa.
Osa tulee työhön suoraan ja työnantaja järjestää asunnon.
Osa pääsee asumaan sukulaisen, tuttavan luo tai jonkin järjestön auttamana oman maansa kansalaisten kanssa..

Kaupungin vuokra-asunnoissa on hätämajoitukseen asuntoja tyhjillään mutta niitä annetaan vain hätämajoitukseen, pakolaiset sun muut ei kuulu siihen ryhmään.

Asunnottomia on aina, miksi niin syitä on yhteiskunnassa mutta sitten siinäkin että miksi on päädytty asunnottomaksi ja näihin kaikkiin syihin on aivan mahdoton vastata ja löytää asuntoa aina kaikille.

Äänestä
  • Somalien asumistilanne ja -taso?

    Äänestä

  • Euroopan korkeinn loisimisraha vetää aasinajajia maahamme ja tieto
    värivamma alennuksesta rikoksista tuomittaessa ja verkkosukissa
    parastaan antavat vokkisisaret

    Äänestä

  • luottotiedot

    Äänestä

  • Vai pakolaiskeskukseen. Pakolaiskeskukseen ne majoitetaan vain siksi ajaksi, että kantasuomalainen saadaan pois asunnosta. Kyllä ne ovat etuasemassa kuntien hallinnoimilla asuntomarkkinoilla. Ei normaalilla pienituloisella ole mahdollisuutta saada kunnan asuntoa jos yksikin matu on ilman.

    Äänestä

Näitä tapa-asunnottomia on aina ollut ja tulee olemaan. Ihmistä ei voi pakottaa asumaan asunnoissa.

Äänestä
  • Älä horise haluaisitko itse asua teltassa talvella

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älä horise haluaisitko itse asua teltassa talvella

    Toisinaan retkeilymielessä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älä horise haluaisitko itse asua teltassa talvella

    Tai esim. paperijäteastioissa keskitalvella?

    Äänestä

Tämä on minuakin ihmetyttänyt, pieni kansa mutta ei omille yösijaa!!

Äänestä
  • Hys, hys. Vieraat ensin.

    Äänestä

Suomalaiset eivät ole uudestaan koulutuksen tarpeessa, kun ovat dippainssejä, hitsareita, kirvesmiehiä ja muita ammattilaisia. Eihän suvakit sellaisia kaipaa. Kyllä kunnon rescue- ja ihan oma halimamu aina nuo voittaa. Lantamajassa annettu koulutus on aina parempi ja lähempänä luontoa kuin homeisessa yliopistossa saatu tutkinto.

Äänestä

Äläpä muuta viserrä ja leipäjonot.

Hyvä suomi.

Äänestä

Syy: Suhmuri lahtarit.

Äänestä

Kaikki ruikuttajat aloittajaa myöten voivat vapaasti ottaa suomalaisia asunnottomia hoteisiinsa. Maahanmuuttajataustaisilla ei ole maksuhäiriöitä ja päihdeongelmia.

Äänestä
  • Ei kai kun paperit uiskentelevat välimeressä. Ja sitäkin enemmän ryöstö jaraiskaus ongelmia

    Äänestä

Migri lupasi viikolla majoittaa 5000 turvapaikanhakijaa parissa päivässä.

Suomalaisille kodittomille ei ole vaan asuntoja tarjota.

Äänestä

Itse+jouduin+hyvin+likelle+asunnottomaksi.+Kerron+erittäin+lyhennetyn+version+miten+siihen+suomen+maassa+päädytään:1.+Ole+teini+ja+tottunut+vanhempien+elintasoon.2.+Saa+potkut+perseelle+ja+ole+onnellinen+"vapaudesta"3.+Aivottomana+juuri+18v+täyttäneenä+koitat+järjestää+itsellesi+sen+mihin+olet+tottunut+ja+hieman+päälle,+koska+"vapaus".+Kytkypuhelin,+laajakaista+maksukanavat+jne.+turhaa+shaibaa.+Autokin+tuli+vanhemmilta+matkaan,+mutta+kulut+jäi+itselle.4.+Huomaat,+että+rahat+ei+riitä+vitullakaan.5.+Rahat+eivät+riitä+enää+edes+kaikkien+laskujen+maksamiseen,+vaikka+ruokaan+jättäisi+0€.6.+Ota+hädissäsi+pikavippejä+laskujen+edestä+ja+maksa+laskut,+toivoen+että+ensikuussa+on+maagisesti+paremmin.+7.+Ensi+kuussa+ei+ole+maagisesti+paremmin,+ota+pikavippejä+edellisten+kattamiseksi.8.+Tajua,+että+tämä+ei+kestä+ja+lopetat+pikavippejen+ottamisen+ja+koitat+soittaa+joka+paikkaan+että+saisko+nää+poikki+(kytky,+laajkaista,+kanavapaketti).+Saat+tylyt+vastaukset,+että+ei+saa+poikki.9.+Ole+loppupeleissä+velkaa+perintäkulujen+ja+ulosottokulujen+jälkeen+lähemmäs+kymppitonnin,+josta+kuluja+ja+korkoja+70%.10.+Epäonnistuit+työelämässä+ja+olet+velkainen+vielä+10-vuotta+myöhemmin.Matkan+varrella+asunnottomuus+uhannut+jo+kolmesti,+koska+luottotiedot.+Aivan+sattuman+kaupalla+tullut+käden+ojennus+juuri+ennen+kodittomuutta+jo+kolmesti.11.+Luovuta+ja+alkoholisoidu+yli+10-vuoden+velkaisuuden+jälkeen.+Niin+kait+sitä+alunperin+luultiin,+että+ne+ongelmat+syntykin...?

Äänestä

En kyllä itsekkään ymmärrä, miksi muutamalle sadalle kodittomalle ei löydy asua?
Kun pakolaisia tuli tuhansia, heidät kyettiin majoittamaan ja ruokkimaan.
Jopa on kyetty sadoille, tuhansille?! maassa ilman oleskelulupaa olevat majoittamaan ja tarjotaan vielä ilmaiset terveyspalvelut.
Ihmetyttää ja ärsyttää, että omat kansalaiset eivät saa tällaisia "riittäviä palveluja".
Ei vanhukset hoitoa, nuoret terveyspalveluja... jaaha, leipäjonoistakin on lakattu uutisoimasta. Tuskin on jonot loppunut.

Äänestä
  • Näiden leipäjonojen toimintaa koetetaan vaikeuttaa kaikin keinoin .Niille ei anneta tiloja toimia ja niissä toimivat työttömät menettävät työttömyyskorvauksensa

    Äänestä

  • Minäkin ihmettelen miksei perskeko ollut halukas järjestämään asiaa. Olisko tuotto ollut liian pieni ja osakkeenomistajat tyytymättömiä? Viime hallitushan oli kokoonpanoltaan juuri tuollainen "OMIEN AHNEUS ENSIN" tyylinen.

    Äänestä

Sotilaskarkurit ja raiskaajat vieneet ihmisten asunnot.

Äänestä

kohta niiden vankilat on tyhjennetty tänne

Äänestä
  • Katsokaa mv lehden päivän video. Uusi invaasio 16.10 video. Ei nais sukupuolta yhtäkään. Mutta ovat tulossa jopa Suomenkin Kelaan ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Katsokaa mv lehden päivän video. Uusi invaasio 16.10 video. Ei nais sukupuolta yhtäkään. Mutta ovat tulossa jopa Suomenkin Kelaan ?

    Hutisalo ja antti ottavat vastaan ja toivottavat tervetulleeksi

    Äänestä

  • Millainen on pakarasi?

    Äänestä

Kuuluuko suomi muka sivistysvaltioihin?

Äänestä
  • Kuuluu, täällä ymmärretään lipoa oikeauskoisten perseitä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun ulkomailta raahataan sotilaskarkureita ja raiskaajia Suonmeen ja kaikille näille löytyy asunnot?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu