Teen muuttoa ja haluan vaihtaa osuuspankkia OP ryhmän sisällä uudelle paikkakunnalle. Kuinkahan helppoa muutos on: säilyykö kertyneet bonukset? Siirtyykö rahasto-osuudet ja tuotto-osuudet uuteen pankkiin? Osaisiko joku tietävä sanoa.
Vastaukset 6
- Anonyymi
ei ole pakko paikkakunnan muuton vuoksi vaihtaa pankkia. jos olet vaikka lapin asiakas ja muutat turkuun, niin voit pitää asiasi lapin aluueella. Tiedän tapauksia vastaavasta.
Itse olen OP asiakas ja oma isokokoinen pankki lopetti konttorin ja oma asiointi siirtyi vähän kauemmas. En tehnyt mitään. Monien vaiheitten kautta paikkakunnalleni tuli pienempi OP ja oli pakko käydä itsenikannalta ulkopuolisten asioitten takia siellä uudessa konttorissa, niin ne pyysi sinne. "haistoivat pienet säästöt". Mutta sanoin etten siirry mihinkään.
Anyway. Tämä ei tarkoita että olisin pankkiin tyytyväinen. Mutta kun koko maassa kaikki pankit on oikeestaan ryssinyt asioita aina, niin on hyvä tämä mikä on! - Anonyymi
Jaa Onko Noin Ehkä Konttorin Vaihdosko Ainakin. ?
- Anonyymi
Muuton takia pankin vaihto on turha! Kyse aivan eriasiasta kuin osuuskaupan bonuksista! Itse olen ison alueen OP omistaja ja pankki lopetti konttorin omalla alueella. Lähin konttori ei ole kaukana, mutta toisen alueen OP toi konttorin samaan tilaan kuin se aiempi. Jouduin käymään tässä uudessa OP:ssa aivan muiden asioitten vuoksi, niin he pyysivät minua sinne. Ei Mitään järkeä! Jos toisen pankin asiakasmäärä on esim. 100 ja toisen 10, niin kumpi on varmempi?
- Anonyymi
Kukaan ei kuitenkaan vastannut varsinaiseen kysymykseen...
- Anonyymi
Muutos on helppo, jos se nyt netissä on. Mene nettiin selaimessa ja googlaa haluamasi uuden op pankin sivua. Siellä varmasti on numero, sähköposti ja aukioloaika. Soita pankkiin aukiolon puitteessa tai jos asiointi onnistuu ilman ajanvarausta, niin käy siellä käteiskassalla aukiolon aikana.
Et voi tehdä ajanvarausta oman alueen verkossa tunnistautuneena koska et pääse siellä asioimaan kuin oman alueen pankin kanssa.
Mutta kuten aiemmin sanoin, niin pankin vaihto pelkän alueen vuoksi on turhaa. Asia on edelleen sama kuin pari vuotta sitten. Pankissa et saa hyötyä samalailla kuin osuuskaupassa.
nonyymi
2023-02-09 15:01:51
- Anonyymi
Anna mennnã. Itäkippistikin vaihtaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135875En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56503
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää121465Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427