Kokoomus valehteli kaivoksista ja varasti kansalta satoja miljardeja.

Anonyymi

Kokoomus ja Katainen pääminiterinä valehtelivat kultakaivoksia aina miljardi-investoinneiksi, joissa on valtavat riskit. Samaan aikaan 20 milj. € maksanut Pampalon kultakaivos tuotti ruotsalaisille 35 milj. € ensimmäisenä toimintavuonnaan, mistä voittoa kertyi yli 25 milj. €.

27.5.2012; ”Miljardiluokan investointi valtiolliseen kaivosyhtiöön ei ole pääministerin mielestä perusteltua.”

https://yle.fi/uutiset/3-6136813

8.2.2011; ”Noin 20 miljoonaa euroa maksanut kaivos työllistää tällä hetkellä noin 75 ihmistä”

https://yle.fi/uutiset/3-5319666

3.1.2013; ”Pampalon viime vuoden kultatuotannon arvo oli noin 35 miljoonaa euroa.”

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/pampalosta-nousi-kultaa-35-miljoonaa-euroa/c155b2de-2090-39c7-a0b5-438f236490e0

Kokoomus ja Katainen valehtelivat kultakaivoksia 50 kertaa kalliimmiksi kuin esim. Pampalon kaivos oli, ja riskitöntä kultabisnestä valtaviksi riskeiksi, jottei valtiollista kullantuotantoa kukaan edes yrittäisi ajaa läpi.

Kittilän kaivoksessa v. 2018 oli löydettyä, yhä hyödyntämätöntä malmia n. 27 miljoonaa tonnia kutapitoisuudella 4,64 g/tn. Tämä tarkoittaa nykyhinnalla yli 4,5 miljardin euron tuloja, joista vähennettävät kulut ovat alle miljardin. Kittilä oli jo tuottanut voittoa yli 2 miljardia, eli voittoa tulee kaikkiaan vähintään yli 5,5 miljardia kaivoksella jonka perustaminen maksoi 150 milj. €.

https://yle.fi/uutiset/3-10076184

Ylitorniolla on ehkä jopa maailman rikkain vielä hyödyntämätön kultaesiintymä. Jos aina valehtelevilla Kokoomuksen korruptiorosovoilla ei olisi ollut valtaa, tai he olisivat ajaneet kansan etua oman rikollisuutensa sijaan, tuottaisi tämä kaivosalue tulevina vuosikymmeninä vähintään yli 100 miljardin euron voitot valtiolle.

”Jos perjantaina julkaistua löydöstä - 3,5 kilogrammaa tonnissa - vertaa Kittilän Petäjäselän lupaaviin koekairauksiin, on siellä päästy 30:een grammaan tonnissa. Yksi aiemmista Rompaksen(Ylitornion) näytteistä on osoittanut kultaa olevan vieläkin enemmän, jopa 12,8 kilogrammaa tonnissa.”

https://yle.fi/uutiset/3-6148478

Jo nyt Ylitorniolla mitattujen tiedossa olevien kultavarantojen arvo on sadoissa miljardeissa. Eikä kullan kokonaismäärää edes tiedetä, koska esiintymät jatkuvat yli tutkittujen alueiden ja osa löydetysitä kultajuonteista jatkuu suojelualueelle, missä tutkiminen on ollut kiellettyä. Jos kullan arvo ei romahda, tulee tämä maailman huippualue tuottamaan voittoa jo nyt tiedossa olevalla kultamäärällä paljon yli 100 miljardia. Valtausalue on kasvatettu kattamaan yli 2000 km2, koska erittäin kultapitoista maata jatkuu yli tutkittujen alueiden. Tästä johtuen voitotkin mitä todennäköisimmin tulevat kasvamaan useampaan sataan miljardiin, mikäli kullan arvo ei täydellisesti romahda.

Koska Kokoomus-syöpä on saanut liian kauan saanut muhia Äiti-Suomen elimistössä, pelkästään yhdellä kansalta varastetulla kulta-alueella voi ulkomainen yhtiö ostaa tulevaisuudessa kaiken mitä Konkurssi-Suomesta on jäljellä. Pohjavedet, valtion metsät ja vesistöt jne. Niillä uudet omistajat voivat rahastaa kansaa niin paljon kuin haluavat, ja tuhatmäärin enemmän kuin esim. Caruna, Kokoomuksen sille järjestämällä sähkönsiirrolla.

30

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kittilän kaivos on toiminut 10 vuotta. Alussa kaivospiiri oli 8,5 km2, ja nyt varauksia ja valtauksia on 500 km2. Ylitorniolla kaivosta ei ole vielä edes avattu, ja valtauksia on nyt jo yli 2 000 m2, erittäin paljon kultapitoisemmalla maaperällä.

      Kittilässä tuotetun kullan määrä on lisääntynyt sitä mukaa kun yhtiö on paljastanut löytäneensä lisää kultapitoista maata. ...Ja taas lisää. Kaivos on malliesimerkki siitä miten ulkomaiset yhtiöt kusettavat Suomen kansaa mielin määrin viranoamisten avustuksella. Verot kierretään ja annetaan vain tietoa mitä on pakko antaa silloin kun volyymia kasvatetaan. Ei voida väittää, että käsitellään vain 100 m3 maata päivittäin, kun kuonakasat kasvavat yli 2 000 m3 päivässä. Tällaisen valehtelun kun kykenevät jopa hölmöläläisetkin tajuamaan.

      Mikä huvittavaa, uskoo Hölmölän väki korruptiomedioiden syöttämät pajuköydet siitä miten kaivokset juuri ja juuri toimivat ilman suurempia tuottoja. Hölmöläläisen aivot kun eivät riitä enää sellaisen tajuamiseen, että kun kannattavan tuotannon raja on vähän alle 1 g/tn, niin silloin yli 4,5 g kultaa tonnissa maata tietää voittoa n. 150 € jokaista käsiteltyä tonnia kohti.

      Hölmöläläinen ei vain tajua, että 4,5 g kultaa on 4,5 kertaa enemmän kuin yksi gramma.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kokoomus rosvosi TUHANSIA miljardeja- eli miljoonia miljoonia

        = 1000 000 miljoonia euroja ulkomaille ilmaisena Suomesta...

        suomi olisi maailman rikkain kansa ilman kokoomus-RKP-valtaa

        https://keskustelu.suomi24.fi/haku?keyword=rompaksen

        RKP-persut-kokoomus on poistettava heti-

        TUHANSIEN MILJARDIEN kaivostuotot on saatava Suomeen eikä ulkomaa-vapaamuurareille... Suomessa on maailman suurimmat kaivosrikkaudet Lapissa.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/18877716/kokoomus-persu-purran-valta-koyhat-koyhtyy-ja-varallisuus-kasaantuu-rikkaimmille


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        RKP-persut-kokoomus on poistettava heti-

        TUHANSIEN MILJARDIEN kaivostuotot on saatava Suomeen eikä ulkomaa-vapaamuurareille... Suomessa on maailman suurimmat kaivosrikkaudet Lapissa.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/18877716/kokoomus-persu-purran-valta-koyhat-koyhtyy-ja-varallisuus-kasaantuu-rikkaimmille

        kokoomuksen äänestäminen olisi lailla kiellettävä terroristisena tekona...

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17570796/saksa-sosialisoi-forttumin-norja-sosialisoi-oljytulot--valtiolle---ovat--rikkaita


      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        1 miljardi= 1000 miljoonaa euroa.

        https://keskustelu.suomi24.fi/haku?keyword=kultakaivos

        PurraUrpo sallii saman rosvouksen yhä- valtio menettää tuhansia miljardeja euroja kaivostuottoja koko ajan.

        Persut ei tee mitään.

        pelkkiä persu-valeita kansalle vaan valehdellaan kaikenlaista puppua.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        .

        olisimme rikkaampi kuin Norja jos ei olisi porvareita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kokoomus rosvosi TUHANSIA miljardeja- eli miljoonia miljoonia

        = 1000 000 miljoonia euroja ulkomaille ilmaisena Suomesta...

        suomi olisi maailman rikkain kansa ilman kokoomus-RKP-valtaa

        https://keskustelu.suomi24.fi/haku?keyword=rompaksen

        kokoomushallitukset ajoi suomen konkurssiin yli 100 miljardin velkoihin.

        lisäksi teki kaivoslain ja muut toimet joilla luovutettiin suomen rikkaudet ulkomaille- menetykset satoja-tuhansia miljardeja.

        suomi olisi rikas maa ilman kokoomusta.

        ... Onko Kittilän kaivos jo tyhjätty kanadalais-firmalle ilmaisesti


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        olisimme rikkaampi kuin Norja jos ei olisi porvareita.

        kokoomus on vaara


    • Anonyymi

      lisäksi Lapissa on paljon arvokkaampia erikoisia jalometalleja joidem tuotot vieläkin suuremmat

    • Anonyymi

      Toivottavasti joku afrikkalainen kaivosyhtiö tulee tänne kaivamaan persujen kiusaksi.

    • Anonyymi

      Ei muuta ku selvitteleen tekosiansa ja omistajuuksiansa.
      Otetaan kaikki pois siltä pellelaumalta, siis kaikki...

    • Anonyymi

      Haistahhan turvan louskuttaja paska !
      Pampalon kaivos on suomalaisessa omistuksessa. Suurimpia omistajia Kyösti Kakkonen. Maksoi Pampalon neljän miljoonan velat, jotta kaivos ottaa vauhtia. PÄÄKONTTORI ON ESPOOSSA.

      Kaivoksen avaaminen kysyy pääomia paljon enenkuin itse tuotanto alkaa. Työntekijöitä Pampalossa on n. 60

      • Anonyymi

        kaivosvero n puoli prosenttia.

        paljonkohan tuottaa valtiolle rahaa.

        Nää porvarit pitäis lailla kieltää.


      • Anonyymi

        Kataisen mukaan Kakkosen pitäisi olla konkurssissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kataisen mukaan Kakkosen pitäisi olla konkurssissa.

        Kakkonen kantaa rahaa selkävääränä pankkiin.


    • Anonyymi

      maailman suurin kultalöytö-

      mitä tekee kokoomuspersujen RKP-Suomi...

      lahjoittaa tuotot ULKOMAILLE !!!!!!!!!!!!!!!

    • Anonyymi

      eli Ylitorniossa_:

      100 kg kivi= 350 grammaa kultaa = 35000 eur

      10 kg kivi- = 35 grammaa kultaa= 3500 eur

      1 kg kivi= 3,5 grammaa kultaa= 350 eur

      kulta hinta noin 100 eur per gramma

    • Anonyymi

      kokoomus ja persut valehtelee

      • Anonyymi

        Myös Caruna oli KOKOOMUS RYÖSTÖ- NYT JOKAINEN MAKSELEE TYHJÄSTÄ JOKA PÄIVÄ RAHAA ULKOMAILLE.

        " Riistovelka-lainaus

        Riistovelaksi lainaus viittaa epäeettisiin käytäntöihin, joita lainausorganisaatiot toteuttavat sen aikana lainan alkuperä prosessi, joka on epäreilua, harhaanjohtavaa tai vilpillistä.

        Vaikka saalistuslainan myöntämiselle ei ole kansainvälisesti sovittuja oikeudellisia määritelmiä, vuoden 2006 tarkastuskertomus Yhdysvaltain päätarkastajan toimistosta Liittovaltion talletusvakuutusyhtiö (FDIC) määrittelee laajasti saalistuslainat "luovuttajien epäoikeudenmukaisten ja väärinkäyttävien lainaehtojen asettamiseksi", vaikka "epäreiluja" ja "riistoa" ei määritelty nimenomaisesti.
        Vaikka on olemassa lakeja joihinkin saalistusksi yleisesti tunnistettuihin erityiskäytäntöihin,eri liittovaltion virastot käyttävät ilmausta kaikkien aikojen ajan monien erityisten laittomien toimien yhteydessä lainateollisuudessa.

        Riistovippi lainauksia ei pidä sekoittaa saalistus asuntolainan huolto joka on kriitikkojen kuvaamat asuntolainakäytännöt epäreiluksi, petolliseksi tai vilpilliseksi käytännöksi lainan tai asuntolainan huoltoprosessin aikana, lainan aloittamisen jälkeisenä aikana.

        Sijoitussivusto ehdottaa kiistanalaista termin määritelmää "luottajan käytännössä, joka on määrätietoisesti vakuuttava lainanottaja sopimaan epäreiluista ja väärinkäyttävistä lainaehdoista tai rikkomalla järjestelmällisesti näitä ehtoja tavoilla, jotka vaikeuttavat lainanottajan puolustamista ".

        Muihin lainoihin, joita joskus kutsutaan myös saalistuksiksi, sisältyy palkkapäivälainat, tietyntyyppiset luottokortit, pääasiassa korot, tai muut korkomuodot, kuluttajavelka, ja tililuotot, kun korkoja pidetään kohtuuttoman korkeina.
        Vaikka saalistavat lainanantajat kohdistuvat todennäköisesti vähemmän koulutettuihin, köyhiin, rotuvähemmistöihin ja vanhuksiin, saalistuslainojen uhrit ovat edustettuina kaikissa väestöryhmissä.
        Saalistuslainojen jatkuvaa esiintymistä voidaan pitää testinä hyväntekeväisyyslainojen tehokkuudelle, jonka tavoitteena on edistää yrittäjyyttä.
        Jos tällaiset hyväntekeväisyyslainat (mikrorahoitus) on laajalti saatavana, lainahuijari- ja muita saalistavia lainanantajia ei pitäisi jatkaa menestymisessä.

        Riistolainat tapahtuvat tyypillisesti lainoilla, joita tukee jonkinlainen vakuus, kuten auto tai talo, niin että jos lainanottajalle oletusarvoiset lainalla lainanantaja voi maksaa takaisin tai ennakoida ja hyötyä myymällä takaisin.
        Lainoittajaa voidaan syyttää lainanottajan nostamisesta uskomaan, että korko on alhaisempi kuin tosiasiallisesti tai että lainanottajan maksamiskyky on suurempi kuin se todella on.

        Lainanantaja tai muut voivat hyvinkin hyötyä vakuuden takaisinmaksusta tai sulkemisesta.

        Riistoluotonantoa verrataan usein (mutta ei pidä sekoittaa) lainanhuijariin; Keskeinen ero näiden kahden välillä on kuitenkin se, että lainahuijarit eivät yritä vakavasti toimia lain puitteissa."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Myös Caruna oli KOKOOMUS RYÖSTÖ- NYT JOKAINEN MAKSELEE TYHJÄSTÄ JOKA PÄIVÄ RAHAA ULKOMAILLE.

        " Riistovelka-lainaus

        Riistovelaksi lainaus viittaa epäeettisiin käytäntöihin, joita lainausorganisaatiot toteuttavat sen aikana lainan alkuperä prosessi, joka on epäreilua, harhaanjohtavaa tai vilpillistä.

        Vaikka saalistuslainan myöntämiselle ei ole kansainvälisesti sovittuja oikeudellisia määritelmiä, vuoden 2006 tarkastuskertomus Yhdysvaltain päätarkastajan toimistosta Liittovaltion talletusvakuutusyhtiö (FDIC) määrittelee laajasti saalistuslainat "luovuttajien epäoikeudenmukaisten ja väärinkäyttävien lainaehtojen asettamiseksi", vaikka "epäreiluja" ja "riistoa" ei määritelty nimenomaisesti.
        Vaikka on olemassa lakeja joihinkin saalistusksi yleisesti tunnistettuihin erityiskäytäntöihin,eri liittovaltion virastot käyttävät ilmausta kaikkien aikojen ajan monien erityisten laittomien toimien yhteydessä lainateollisuudessa.

        Riistovippi lainauksia ei pidä sekoittaa saalistus asuntolainan huolto joka on kriitikkojen kuvaamat asuntolainakäytännöt epäreiluksi, petolliseksi tai vilpilliseksi käytännöksi lainan tai asuntolainan huoltoprosessin aikana, lainan aloittamisen jälkeisenä aikana.

        Sijoitussivusto ehdottaa kiistanalaista termin määritelmää "luottajan käytännössä, joka on määrätietoisesti vakuuttava lainanottaja sopimaan epäreiluista ja väärinkäyttävistä lainaehdoista tai rikkomalla järjestelmällisesti näitä ehtoja tavoilla, jotka vaikeuttavat lainanottajan puolustamista ".

        Muihin lainoihin, joita joskus kutsutaan myös saalistuksiksi, sisältyy palkkapäivälainat, tietyntyyppiset luottokortit, pääasiassa korot, tai muut korkomuodot, kuluttajavelka, ja tililuotot, kun korkoja pidetään kohtuuttoman korkeina.
        Vaikka saalistavat lainanantajat kohdistuvat todennäköisesti vähemmän koulutettuihin, köyhiin, rotuvähemmistöihin ja vanhuksiin, saalistuslainojen uhrit ovat edustettuina kaikissa väestöryhmissä.
        Saalistuslainojen jatkuvaa esiintymistä voidaan pitää testinä hyväntekeväisyyslainojen tehokkuudelle, jonka tavoitteena on edistää yrittäjyyttä.
        Jos tällaiset hyväntekeväisyyslainat (mikrorahoitus) on laajalti saatavana, lainahuijari- ja muita saalistavia lainanantajia ei pitäisi jatkaa menestymisessä.

        Riistolainat tapahtuvat tyypillisesti lainoilla, joita tukee jonkinlainen vakuus, kuten auto tai talo, niin että jos lainanottajalle oletusarvoiset lainalla lainanantaja voi maksaa takaisin tai ennakoida ja hyötyä myymällä takaisin.
        Lainoittajaa voidaan syyttää lainanottajan nostamisesta uskomaan, että korko on alhaisempi kuin tosiasiallisesti tai että lainanottajan maksamiskyky on suurempi kuin se todella on.

        Lainanantaja tai muut voivat hyvinkin hyötyä vakuuden takaisinmaksusta tai sulkemisesta.

        Riistoluotonantoa verrataan usein (mutta ei pidä sekoittaa) lainanhuijariin; Keskeinen ero näiden kahden välillä on kuitenkin se, että lainahuijarit eivät yritä vakavasti toimia lain puitteissa."

        kokoomus pilasi suomen


    • Anonyymi

      On siinä tyhmääkin tyhmenpää punatautisen täydellistä tietämättömyyttä reppanalta. Mutta eihän se punatatti muuten oiskaan jos tietäs muutakin kuin nimensä

    • Anonyymi

      Kaivokset ovat meidän kansallis omaisuutta.Valtion omistaa kaivokset ruotsissa niin miksipä ei suomikin voisi omistaa omat kaivokset.Jos ei ole resusseja niin jätetään malmivarannot tuleville sukupolville.On todella mielenköyhää lahjoittaa malmivarannot ulkolaisille sillä varjolla että se tuo muutaman työpaikan.

    • Anonyymi

      kokoomukssa on ainoastaan 1 täyspäinen kansanedustaja ja se on Häkkänen.
      Tais omien ulos hiillostus jo alkaa häkkäsen kohdalla.
      "Kirja: Hän on kokoomuksen vallan värisuoran ärsyttävin ihminen
      Puolustusministeri Antti Häkkästä (kok) moititaan tuoreessa kirjassa hallituskumppanien taholta projektien piilottelusta ja omapäisestä toiminnasta."

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Muistetaan Häkämiehen (kok) norjalaiselle Yaralle käytännössä lahjoittamat fosfaattivarat.
      Suomessa Yaran toiminnassa ei havaittu korruptiota tai muutakaan epäilyttävää.
      Häkämiehen omasta mielestä kolme suurinta uhkaa Suomelle olivat: "Venäjä, Venäjä ja Venäjä".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      187
      6230
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4713
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      56
      4477
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      69
      4303
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      69
      2706
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2215
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      132
      1681
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1614
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1538
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      35
      1353
    Aihe