Kinoklassikko klo 12.00 TeemaFem.

Ragtime-toivon ja vihan aika. V. 1981. Elokuva on siitä erikoinen, että siinä on kaksi
näyttelijälegendaa jotka näyttelivät parina 1930 luvulta asti useassa elokuvassa. Nimittäin James Gagney ja Pat O`Brien. Mm. gansterielokuvassa Likakasvoiset enkelit vuonna 1938 he näyttelivät yhdessä, tässä v. 1981 flmissä he ovat jo todella ikämiehiä.
https://areena.yle.fi/1-4001692
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Katohan peijoonia, tuo pitää kahtoa. Mulla on Gagneyn elokuvia montakin, Kuohuva 20 luku 1939, jossa on Bogartkin mukana, tuo Likakasvoiset enkelit 1938, O.Brien, ja Bogart, ja Gagneyn läpimurtofilmi Yhteiskunnan vihollinen 1931.

Äänestä

Saadaankohan tuohon kotimaankielen tekstitys? Eiliseen 1984 sitä ei saatu.

Äänestä
  • 1984 on Areenassa katsottavissa suomalaisin tekstein, ja niin on myös tuo toinen elokuvakin.

    Äänestä

Kiitokset suuret vinkistä, olis jääny havaitsematta...record-nappi.

Mestariohjaaja Milos Formanin tulkinta E. L. Doctorowin romaanista, joka tarkastelee yläluokkaisen valkoisen perheen ja menestystä saavuttaneen mustan pianistin kautta rasismia, uskottomuutta, oikeudenjanoa ja väkivaltaa 1900-luvun alun New Yorkissa. Pääosissa James Cagney, Brad Dourif, Elizabeth McGovern, Pat O'Brien, Howard E. Rollins Jr., Mary Steenburgen ja Norman Mailer. (Ragtime, USA 1981) HD

https://www.iltapulu.fi/tv/Kino Klassikko: Ragtime - toivon ja vihan aika

Äänestä
  • Onkohan James Gagney konnana tuossakin?

    Äänestä

Hittooko noita sitten Teema/Femillä yleensäkkään näyttävät jos se tekstittäminen on niin hankalaa sille kanavalle?

Äänestä
  • Kaikki on nykyisin suorastaan ylivoimaista Ylelle. Varsinkin journalismi.

    En katso koko paskaa. Elokuvatkin näkee muualtakin.

    Äänestä

  • Maksa vaan kiltisti yleverosi, Äläkä aina purnaa!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maksa vaan kiltisti yleverosi, Äläkä aina purnaa!

    Nyt on tekstitys kissan kokoisin kirjaimin kun kyseessä on punaniskojen aiheuttama rasismi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nyt on tekstitys kissan kokoisin kirjaimin kun kyseessä on punaniskojen aiheuttama rasismi.

    Olipas huippuhyvä filmi, erittäin hyvin tehty, tuossa näytettiin sitä todellista rasismia.
    Lähinnä naurattaa tämä nykyrasismivouhotus tuohon verrattuna.
    Gagney oli tällä kertaa poliisipäällikkö.
    Areenalta näkee.

    Äänestä

Ei suomessa ainakaan noi kohdella näitä maahanmuuttajia. Sukkaakin kutovat mummot innoissaan heille, ettei heitän varpaita palelisi täällä kylmässä pohjolassa.

Äänestä
  • Hiton hyvä elokuva. Mutta varmaan umpitolloimmat katsoivat sen sillä silmällä, että tuollainen on nykysuomessa meno vieläkin näitä kultahampaisimpia kohtaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hiton hyvä elokuva. Mutta varmaan umpitolloimmat katsoivat sen sillä silmällä, että tuollainen on nykysuomessa meno vieläkin näitä kultahampaisimpia kohtaan?

    Formanin parhaita elokuvia. Vähän kurja loppu, pisti vihaksi se poliisi joka ampui aseettoman miehen siihen portaille.
    Siellähän vilahteli tummassa porukassa karkuporukassa itse Samuel T. Jacksonkin.
    Tuota voi sanoa rasismiksi, ei sitä, että arvostelee maahanmuuttoa tai tumman tekemää raiskausta.
    Gagneyn karisma oli tallessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ragtime-toivon ja vihan aika. V. 1981. Elokuva on siitä erikoinen, että siinä on kaksi
näyttelijälegendaa jotka näyttelivät parina 1930 luvulta asti useassa elokuvassa. Nimittäin James Gagney ja Pat O`Brien. Mm. gansterielokuvassa Likakasvoiset enkelit vuonna 1938 he näyttelivät yhdessä, tässä v. 1981 flmissä he ovat jo todella ikämiehiä.
https://areena.yle.fi/1-4001692

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu