Moni yksinkertainen hölmö olisi jättänyt yrittämättä voittaa 140 000 euroa tilanteessa, missä oli 50 % mahdollisuus voittaa lisää kyseinen summa, ja 50 % mahdollisuus menettää jo voitetusta potista 50 000 €.
Rovaniemeläinen nainen osoitti, että vaikka pelaakin järkevimmällä mahdollisella tavalla, ei voi aina voittaa maksimaalisesti, mutta silti kannattaa yritää.
Respektini on vilpitön ja matemaattisille faktoille perustuva.
Älykäs nainen "Haluatko Miljonääriksi" ohjelmassa.
16
78
Vastaukset
- Anonyymi
Nainen ei pääsääntöisesti kykene rationaaliseen ajatteluun. Miten tässä tapauksessa kävi. Kannattiko riskinotto vai ei.
- Anonyymi
Lienet persu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lienet persu?
Ei kai persut ole ainoita, jotka ovat tututustuneet naisiin ja heidän aivotoimintaansa.
- Anonyymi
Tietovisoissa vaikeat kysymykset on yleensä rakennettu niin että aivot ohjataan joidenkin tuttujen nimien kautta vastaamaan väärin ja oikea vastaus on visailijalle tuntematon nimi.
Siksi tuollaisessa fifti-fifti tilanteessa kannattaisi ennemmin heittää kolikkoa ja arpoa vastaus kuin lähtä päättelemään jos ei tiedä, koska kysymys on psykologisesti aseteltu niin että siihen vastaa 90% todennäköisyydellä väärin jos ei tiedä oikeaa vastausta. vaikka mahdollisuus pitäisi olla 50%.
Tämä toimii myös netin tietovisoissa, esim älypää sivustolla. Itse olen ainakin arpomalla saanut vaikeisiin kysymyksiin useammin oikean vastauksen kuin itse päättelemällä.- Anonyymi
Tuossa tapauksessa intuition mukaan ensimmäinen palkittu olisi ollut ruotsinkielinen, koska Marski itsekin oli. Se olisi ollut oikea vastaus.
- Anonyymi
Tämänkin voi laittaa EU euron piikkiin mistä pääsee pois kun lyhentää euro sanan "ero" ja eu loppuun lisää -ro.. :)
markka aikana nuo 60 tonnia jos voitettu jo, se olisi satoja tuhansia
ja 200 000 eur kysymys = yli miljoonan markan kysymys
ali ihmismäinen matematiikan ymmärrys ja riskien hallinan ymmärrys.. eu myötä lisääntynyt enenevästi- Anonyymi
Onhan sekin jotain ettet saanut tyypilliseen perstapaan tungettua maahanmuuttoa tuohon aivo-oksennukseesi. Yleensä te perseilijät teette sen oli kyse ihan mistä tahansa. Kuten nyt kaupallisen kanavan televisio-ohjelmasta. Siihenkin on ihan pakko yrittää sotkea EU.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan sekin jotain ettet saanut tyypilliseen perstapaan tungettua maahanmuuttoa tuohon aivo-oksennukseesi. Yleensä te perseilijät teette sen oli kyse ihan mistä tahansa. Kuten nyt kaupallisen kanavan televisio-ohjelmasta. Siihenkin on ihan pakko yrittää sotkea EU.
uskon että markka aikana ihmiset ryhtyi vähemmällä toimeen kun joku yli kymppitonni vaikutti isolle rahalle
no pian huomas ettei se riitä mihinkä kyl
euro aikana kuka uskaltaa vaikak muuttaa jos saa jostian vain alle 2000 eur ?
- Anonyymi
Minä olisin ottanut rahat, mutta vain koska en ole mikään varakas niin 50 000€ aika luja raha millä olisi rahoittanut vaikka mitä. Ja koska tuskin tulisi uutta tilaisuutta päästä yrittämään.
Jos olisi mahdollista usempaan saumaan niin silloin riski toki kannattaa matemaattisesti.- Anonyymi
Tuokin on oikein. Vedonlyönnissä voi voittaa pitkässä sarjassa jos aina pelaa pelkkiä ylikertoimia. Tuossa tapauksessa mahdollisuuksia oli vain yksi ja kilpailijan piti valita ottaako 60.000 varmaa rahaa vai ottaako riskin voittaakseen 200.000 euroa. Tässä tapauksessa riski ei kannattanut.
- Anonyymi
Moni olisi ollut varmaan hölmö, ja ottanut ne 60 tuhatta. Hölmö voi olla, mutta ei silti tarvitse tyhmä olla. Onhan meillä tiedossa se tosiasia, että pelaamalla vain harva voittaa. Ajatellaan aina vain, että jospa se seuraavalla kerralla onnistaisi.
- Anonyymi
tuokinhan nainen voi "häviöllään" ties miten rikastua
kysytty juontaja tai talks how emäntä kohta..
kaikki haluaa nähdä tuon naisen kuka uskalsi vastata yli miljoonan markan kysymykseen väärin
muistan muuten miljonääri ohjelmasta, jollain naisella oli arvo kysymys, kysyi yleisöltä, jokainen vastas saman kirjaimen .. joo se oli tämä seitsemän veljeksen pisimmän nimi.. se itse A ajatteli mutta koko yleislö oli C kannalla.. tietääkin miten kävi.. jotain pentujahan ne oli ja läskejä ketä siel tms... se eukko niitä yhteensäkin vanhempi iältään yli 40 jotain.. :) uskoo märkäkorvia idiootteja- Anonyymi
huvittavinta se ku yks pentu siinä vakuutti vielä että olen aivan varma, tämä oli juuri koulussakin .. :)
sitten olivat tappohiljaisia kohta..
- Anonyymi
Laitoinkin jo tästä, mutta laitan tähänkin. Mun mielestä sadan markan sibelius ja raudan kemiallinen merkki olivat liian helppoja kysymyksiä noin korkealla. Virhe kysymyksien keksijältä asettaa nuo kysymykset noin ylös. Nuo kysymykset kuuluisivat matalemmalle.
- Anonyymi
Totta. Minä olisin sotajermun poikana tiennyt Laguksen mutta se Marimekko-kysymys olisi vaatinut apuja.
- Anonyymi
Kolikon heitto on aina järjellä perusteltua silloin kun kruunalla voi voittaa 140 000 ja klaavalla hävitä 50 000. Jos tuolla tavalla saa heittää sata kertaa, on ihan helvetin rikas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195983
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263764- 822597
- 392131
- 331902
- 451878
- 1071775
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331478