Levada-keskuksen mielipidetiedustelussa 70 prosenttia vastaajista arvioi diktaattorin roolin myönteiseksi, katso https://www.hs.fi/paivanlehti/17042019/art-2000006074521.html
Pelottavaa. Yllä olevan artikkelin voivat valitettavasti lukea kokonaan vain Helsingin Sanomien tilaajat mutta kyseisestä mielipidemittauksesta voi lukea myöskin englanniksi sivulta https://www.themoscowtimes.com/2019/04/16/stalins-approval-rating-among-russians-hits-record-high-poll-a65245
Kysely: Stalinin suosio Venäjällä huippulukemissa
9
190
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeastaan Salinin suosio ja palvonta ei ole koskaan laskenut. Hruštšov yritti häntä hieman heppoisin tuloksin mustamaalata. Kansa kyllä tiesi ja tietää kuka oli heidän pelastajansa. Hän ei konsana unohdu.
- Anonyymi
Kansa ei sen sijaan näytä tietävän että Stalin murhautti lukumääräisesti jopa enemmän ihmisiä kuin Hitler ja että suuri osa (jollei peräti enemmistö) näistä oli venäläisiä, katso https://en.wikipedia.org/wiki/Excess_mortality_in_the_Soviet_Union_under_Joseph_Stalin
Suomen ja suomalaisten kannalta Stalinin suuri suosio Venäjällä ei tietenkään tiedä mitään hyvää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kansa ei sen sijaan näytä tietävän että Stalin murhautti lukumääräisesti jopa enemmän ihmisiä kuin Hitler ja että suuri osa (jollei peräti enemmistö) näistä oli venäläisiä, katso https://en.wikipedia.org/wiki/Excess_mortality_in_the_Soviet_Union_under_Joseph_Stalin
Suomen ja suomalaisten kannalta Stalinin suuri suosio Venäjällä ei tietenkään tiedä mitään hyvää.Mutta venäjänkarjalassa on ollut kova joloha päällä kun monituhatpäiset ihmisjoukot ovat
korjanneet hyvän sadon datsojensa kasvimailta ja toiveikkaina käyvät päin tulevaa talvea.
Venäläinen ruokavero on paraimmillaan taivaallisen loistava! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta venäjänkarjalassa on ollut kova joloha päällä kun monituhatpäiset ihmisjoukot ovat
korjanneet hyvän sadon datsojensa kasvimailta ja toiveikkaina käyvät päin tulevaa talvea.
Venäläinen ruokavero on paraimmillaan taivaallisen loistava!Mutta enemmistö venäläisistä näyttää kuitenkin kaipaavan diktaattoria, jonka aikana miljoonat kuolivat nälkään silloisessa Neuvostoliitossa. Onko nämä asiat salattu heiltä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta enemmistö venäläisistä näyttää kuitenkin kaipaavan diktaattoria, jonka aikana miljoonat kuolivat nälkään silloisessa Neuvostoliitossa. Onko nämä asiat salattu heiltä?
Kyllä asioista tiedetään, myös nälkäkuolemista. Vaakakupissa painaa enemmän Stalinin johdolla voitettu Suuri isänmaallinen sota, joka johti natsi-Saksan atautumiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä asioista tiedetään, myös nälkäkuolemista. Vaakakupissa painaa enemmän Stalinin johdolla voitettu Suuri isänmaallinen sota, joka johti natsi-Saksan atautumiseen.
Siis, antautumiseen. Tuloo kirotusvihreitä ku naputtelee tekstiä puhelimella. Tuolla ylempänä Salinin piti olla tietenkin Stalinin. Syy sama.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä asioista tiedetään, myös nälkäkuolemista. Vaakakupissa painaa enemmän Stalinin johdolla voitettu Suuri isänmaallinen sota, joka johti natsi-Saksan atautumiseen.
Luultavasti on näin mutta toisaalta kommunismi Stalinin edustamassa muodossa ei ollut oikeastaan yhtään vähemmän pahaa kuin natsismi. Molemmat valloittivat naapurimaitaan ja käyttivät muutoinkin samoja väkivaltametodeja.
- Anonyymi
Jo artikkelin otsikossa sekoillaan. Suosittu, myönteinen...
Mitähän onkaan Levadan kyselyssä kysytty?
HS:lla ei taida olla puhtaat jauhot pussissa. - Anonyymi
Myös Suomessa on kova retrodiktaattori meininki päällä kun Mannergeimia suitsu-
tetaan suurena suomalaisena vaikka oli vain virkansa menettänyt Venäjän keisarin
kenraali. -Eiks jeh?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.737977Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m876043Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,795519Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675436Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1124697Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1202441Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41311Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71304Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421139Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko501120