Venäläiset desantit murhasivat ja rasikasivat suomalaisia siviilejä kylittäin kesällä -44. Heitä juhlittiin sotasankareina.Hehän ilmoittivat tuhonneensa suomalais-saksalaisia varuskuntia ja huoltokolonnia.
Desantit tappoivat siviilejä
Anonyymi
102917
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 102
Vanhimmat
Kaiken maailman dosentit ovat myöhemminkin olleet huolenaiheena.
Itse asiassa kyse oli partisaaneista, ei desanteista. Niiden tappamiset jäivät vähäisiksi.
Pääosa otettiin kiinni tai ammuttiin.
"Itse asiassa kyse oli partisaaneista,"
Vai oliko kyseesä marsipaaneista! ;)
Yksi raiskaaja partisaanien päällikkö eteni piikkilankaparatiisin ylimmäksi vartijaksi. Manun olis pitäny ottaa käsittelyyn tuo rikollinen.
Ja tesantti Pekmanni on hommissa edelleen.
Unileluna hänellä on Pronssisoturi patsas. Kanniskelee sitä päivisin mukanaan. Patsaassa on pieni kauneusvirhe. Patsan alkuperäinen malli on virolainen painija Palusalu. Toinen kauneusvirhe, Palusalu loikkasi Suomeen, kun Neukku miehitti Viron 1940.
No, eihän desantti voi kaikkea tietää. Dosentista nyt puhumattakaan.
Jep ja samoinhan tekivät suomalaissaksalaiset osastot Venäjällä tappamalla kylittäin
siviiliväestöä ja kiduttamalla keskitysleireissä loput. -Miksiköhän näitä natsi-saksalai-
sia ei juhlita? -Siksi että ihmisyys aina on suurempi voima kuin totaalinen aate- ja so-
tahulluus jota jotkut harvapäät yhä halajavat kosteissa unissaan. Ja on sanottava että
suomalaiset pääsivät vähällä näissä partisaani operaatioissa. -Ja sittenhän se toinen
maailmansota olikin osaltamme hävitty aika rumin numeroin, vai kui?
Suomalaiset sotilaat eivät tuhonneet NL:n siviiliväestöä. Se oli pääosin evakuoitu.
Loput asuivat kodeissaan suomalaisvalvonnassa ja huollossa.Komentajilla oli kova työ pitää sotilaat erossa venäläisistä naisista.
Petroskihin jätettiin satatuhatta ruoka-annosta siviiliväestöä varten.
Puna-armeija evakuoi ne oman käyttöönsä.
Itä-Karjalan keskitysleirit olivat suoraan Suomen puolustusvoimain ylipäällikkö Carl Gustaf Emil Mannerheimin alaisen Itä-Karjalan sotilashallintoesikunnan, ylipäällikön itsensä käskystä muodostamia internointileirejä,[1] joihin sotilashallinto eristi Suomen Neuvostoliitolta jatkosodassa (1941–1944) valtaaman Itä-Karjalan osan:[2]
”epäkansallista” eli syntyperältään ei-suomensukuista[3] väestöä, ”niiltä alueilta, joilla heidän oleskeluaan sotatoimia silmällä pitäen ei voitu sallia”;
”poliittisesti epäluotettavia sotilashallintoalueen kansalliseen [eli syntyperältään suomensukuiseen][3] ja epäkansalliseen väestöön kuuluvia henkilöitä”;
”poikkeustapauksissa muitakin sotilashallintoalueen väestöön kuuluvia henkilöitä, joiden vapaana oloa ei pidetty suotavana”.
Tarkoituksena oli ”Suomen kansaan elimellisesti liittyvän ja rodullisesti puhtaan kantaväestön luominen Itä-Karjalaan”. Näin vallatun alueen väestö eroteltiin suomensukuisiin yhteistyökumppaneihin ja vihollismaan väestöön, joka siirrettiin internointileireihin. Suomessa Itä-Karjalan suomensukuisen väestön koettiin joutuneen venäläismiehityksen kohteeksi. Suomen kansan vuosisatoja kestänyt Ruotsin ja Venäjän toimesta tapahtunut kahtiajako saataisiin vihdoinkin korjatuksi.
Korkeimmillaan kuolleisuus oli kesällä 1942, jolloin leirien vahvuudesta väheni 500–600 asukasta kuukaudessa. Näistä suurin osa oli lapsia ja vanhuksia. Äänislinnan leireillä kuoli vuonna 1942 3 017 ihmistä. Itä-Karjalan internointileirien kuolleisuus nousi vuoden loppuun mennessä 3 516 henkeen. Vuoden lopussa leiriläisiä oli jäljellä 14 862.
Kuolleisuus miehitetyn Itä-Karjalan internointileireillä oli huomattavasti korkeampi kuin saman alueen vapaan väestön keskuudessa (26 ‰), saatikka Suomessa (13,1 ‰) – jopa 137,5 ‰. Heinäkuun 1. päivänä 1942 Suomen miehittämän alueen 21 984 leiriläisestä 99,1 prosenttia oli kirjattu ”epäkansallisiksi” ja ainoastaan 197 henkilöä ”kansallisiksi”.[14]
Oliko?
Suomi hävisi sodat, mutta voitti sitä seuranneen rauhan. Me menetimme sodassa palan maata, mutta säilytimme itsenäisyytemme länsimaisena demokratiana ja vaurastuimme vähitellen yhdeksi maailman rikkaimmista valtioista.
Huonommin kävi voittajan. Neuvostoliitto voitti sodat, mutta hävisi sitä seuranneen rauhan. Sodan hävinneet Saksa, Japani ja Suomi kokivat ennennäkemättömän taloudellisen nousun. Samaan aikaan voittanut Neuvostoliitto riutui seuraavat 47 vuotta kommunismissa, köyhtyi ja lopulta romahti. Jäljelle jäi vain torso, joka on menettänyt merkittävän osan toisen maailmansodan ryöstösaaliistaan. Lopulta tuo valtio romahti 1991!
Ja lopulta desantti Eino Prykä päätyi tappamaan omiaan.
Venäläiset terroristit tappoivat Jatkosodassa vajaat 200 suomalaista siviiliä. Suomen armeija teki toisin. Kun se oli vallannut Petroskoin kaupungin niin sinne perustettiin keskitysleirejä joihin vietiin vanhuksia, naisia ja lapsia. Pelkästään vuoden 1942 aikana näillä leireillä kuoli vartijoiden ampumana, pakkotyöhön, nälkään ja sairauksiin yli 3500 vankia. Että kaikki meni kansainvälisten lakien mukaan, vai?
Ei ainakaan rikottu yhtään Neuvostoliiton allekirjoittamaa sopimusta miehitettyjen alueiden siviilien kohjtelusta.
Paljonko lie mennyt suomalaisia Siperiaan, kuollut valtion vihollisena muutoin ja olleen huonolla ruoalla Suomessakin. Oli nääs pula ruoasta täällä Suomessa.
En ole kylläkään kuullut suomalaisten mielivallasta ja olen lukenut sotapäiväkirjasta inhimillisestä toiminnasta ainakin hänen osaltaan.
Leningradissa kuuluu piirityksenaikana olleen valtion viljavarasto, jolla olisi ruokkinut kansaansa, mutta kun jyvät piti säilyttää valtiolle.....
Sisso.
Niin ja Leningradissa oli kuulemma suuria samppanjavarastoja piirityksen aikana mutta ne piti säilyttää valtiolle. Semmottis mää kuulin.
” Pelkästään vuoden 1942 aikana näillä leireillä kuoli vartijoiden ampumana, pakkotyöhön, nälkään ja sairauksiin yli 3500 vankia. ”
Tarkkispoika sepittää taas omiaan. Kyseessä oli vankileiri eikä siellä ammuttu tai ollut pakkotyötä. Sairauksiin kuoli 3.500 henkeä lanttutalvena 41/42. Seuraavina vuosina samaa ei esiintynyt ravintotilanteen parannuttua. Stalinin omissa gulageissa menehtyi 20 miljoonaa omaa kansalaista!
Että kaikki meni kansainvälisten lakien mukaan, vai?
Oliko tunkio allekirjoittanut Geneven sopimusta. Venäläisille on toki Anglo-saksisessa oikeuskäsityksessä olemassa eri säänöt kuin muille.
Neuvostoliitto ei ollut allekirjoittanut Geneven sopimusta, vaikka verenhimoiset Anglo-saksit niin sanottuja germaanisia veljiään hirttäessään perustelivatkin osittain esimerkiksi Jodlin tuomiota Geneven sopimuksen rikkomisella.
Suomi ei vastaa Stalinin terrorista. Jos minä tapan sata niin siitä ei saa mitään tuomiota kun rajan takana tapettiin monta kertaa enemmän. Onko näin? Suomen lait ei tunne tällaista määräystä.
Jodl olisi pitänyt päästää vapaaksi pikku sakolla, vaikka 10 markkaa. Hitler oli hieno mies!
Stalin ei ollut mukana Petroskoin keskitysleirien hallinnossa.
Heikot on eväät kun kommentoinnin ydin on TARKKISPOIKA. Jos tietäisi jotain niin kirjoittaisi sitä. Asiasta on monta krjaa mm. Helge Seppälä: Suomi miehittäjänä 1941-1944
Lisäksi Wikipediassa on useita artikkeleita.
Vai että vankileireillä ei ammuttu! Suomen vankileireillä jatkosodan aikana vartijat ampuivat jopa virallisen tilaston mukaan yli 1 000 vankia. Mikä lienee todellinen määrä?
No, pitihän kaviaarille olla kyytipoikaa.
Suuri osa nälkään kuolemista johtui siitä että vartijat myivät Mustaan Pörssiin ruokaa jotka oli tarkoitettu vangeille. Samalla lailla sotavankeja kuoli Suomessa olleilla leireillä yli 20 000. Väittääkö "tarkkispoika" vastaan?
HEH! Paljonpa oli vankeille tarkoitettu siinä tapauksessa. Viipuriinko myivät? Onko sinulla vanhalla tiskijukalla oikein kuitit näistä 'afääreistä'.
Kerrankin edes surkealla sarkasmilla yrität nähdä järjen valon. Uhkasivathan nämä 'Anglo-saksiset soturit' tappaa suomalaisille tutun von Falkenhorstin samoin perustein kuin Jodlin. Sven Hedin oli sen verran arvostettu mies ettei Anglo-saksinen roskaväki kehdannut tappaa aatelismies von Falkenhorstia Svenkun sitä puolustettua.
Jaaha! Vaihdoit vankileiriä sitten lähes kesken lauseen! Kyse oli Petroskoin siviilivankileiristänja väite kuului, ettei siellä ketään ammuttu
Suomessa olleet sotavankileirit olivat asia erikseen! Niissä kun saa Geneven lain mukaan karkaamisen estää ampumalla!
TODELLISUUDESSA+nälkätalvena+1941/42+ei+ruokaa+ollut+Suomessa+liikaa+kellään!+Ei+suomalaisillaveikä+liioin+vankileireillä!+Myös+Suomessa+kuoltiin+nälän+heikentämänä+tauteihin!
Nälkäkuolemat+talvella+1941-1942
Omien+peltojen+tuoton+jäädessä+puoleen+tarvittavasta+ja+Saksan+toimitusten+viivästyessä+kevääseen,+Suomea+kohtasi+vakava+elintarvikekriisi.+Siitä+kärsivät+ensi+sijassa+sotavangit,+joita+menehtyi+talven+ja+kevään+aikana+noin+12.000.+Lisäksi+Itä-Karjalan+siviilejä+kuoli+noin+3.500+kuolemien+painottuessa+kevääseen+ja+kesään.
Nälkäkuolemia+esiintyi+myös+suomalaisten+siviilien+joukossa,+mutta+heidän+kuolemistaan+ei+ole+katsottu+aiheelliseksi+tehdä+tutkimustyötä.
Hajatietoja+siviilien+kuolleisuudesta:
Mielisairaalat.+Kuolleisuus+nousi+10%:iin+eli+kaksinkertaistui+normaalista.+
Vuosina+1941+ja+1942+mielisairaaloissa+kuoli+yhteensä+1.100+-+1.200+potilasta+yli+keskiarvon.
Vanhukset.+Kuolleiden+määrä+tuntematon.
Siviilivangit.+Vankiloissa+oli+27+todettua+ja+14+mahdollista+nälkäkuolemaa.
Imeväiskuolleisuus.+Kasvoi+7%:stä+9%:iin.
Pikkulapset.+Kuolleiden+määrä+tuntematon.
Yleinen+kuolleisuus.+Siviilien+yleinen+kuolleisuus+1940-1944+oli+0,1%-yksikköä+normaalia+suurempi.+Tämä+tarkoittaa+19.500+menehtynyttä+suomalaista+siviiliä.
Niin että mitä siitä, vaikka syyttömät ihmiset saivat kärsiä tai kuolla, kunhan vaan sai muka vahingoitettua maan johtoa. Ei saanut, Stalinia asia ei niin paljoa kiinnostanut. Sen sijaan suomalaisten leirien varjossa kasvoi Stepanov, joka 25 vuotta myöhemmin oli tuleva Suomeen, KOSTAMAAN VALKOISELLE SUOMELLE.
Pöhveleiden lietsoma etninen viha on aina kääntynyt heitä itseään vastaan. Niin kävi Hitelrille ja niin kävi myös suomalaisille nilkeille.
Sodan kuluessa Mannerheim korvasti nilkit sotilashallinnon viranomaisilla, joiden valvonnassa olit leireillä paranivat ja kiitos sen saimme riesaksemme vain yhden Stepanovin.
Pöhveleitä valitettavasti riittää edelleen.
Leireillä ei tehty pakkotyötä tai ammuttu ketään!
Ravinnon määrä oli niukkaa lanttutalvena 1941/42 sekä leireissä että niiden ulkopuolella Suomessa! Seuraavina vuosina ei vastaava toistunut!
Parempi, kun Tarkkispoika jättää sen sata tappamatta vaikka hinku on kova!
Sotavankileirit ovat täysin eri asia! Niissä saa myös Geneven sopimuksn mukaan karkaajan pysäyttää ampumalla!
”Sen sijaan suomalaisten leirien varjossa kasvoi Stepanov, joka 25 vuotta myöhemmin oli tuleva Suomeen, KOSTAMAAN VALKOISELLE SUOMELLE.”
Niinkö? Tosin Suomi oli tuolloin pelkkä Suomi eikä mikään valkea tai vihreä Suomi!
Tarkoitatko tätä neukun suurlähettilästä, jolla Kekkosen saunassa aina stefa petti ja hän tärveli uima-altaan! Sekö oli se kosto? Ei musikkaa parane laskea kalustettuihin huoneisiin:-)
”Pöhveleiden lietsoma etninen viha on aina kääntynyt heitä itseään vastaan.”
Niinkö? Vaikka yritän vain oikoa pahimpia valeitasi? Sekö on rikkomukseni? Etkö halua väitellä keskustelupalstalla?
”Sodan kuluessa Mannerheim korvasti nilkit sotilashallinnon viranomaisilla, joiden valvonnassa olit leireillä paranivat ja kiitos sen saimme riesaksemme vain yhden Stepanovin.”
Ei tuo ollut kummoinen riesa! UKK OPPI, ETTEI SAANUT LASKEA ”kostajaa” uima-altaaseen;-D
Venäläiset tappoivat siviileitä n. 200, suomalaiset tappoivat siviileitä n. 4 500. Kumpi luku on sinun mielestäsi suurempi ?
Tältä palstalta katsottuna 200 on suurempi. Ainakin asiantuntija "Tarkkispoika" sanoo. Ja jos sanoo niin se on totta.
Luku 200 on suurempi, koska heidätoikeasti tapettiin ampumalla. Vankileirillä kuoltiin tauteihin.
Ei maailma muutamaa isovenäläistä stalinistista rasistia kaipaa. Partisaanien raiskaamat ja tappamat pikkutytöt eivät kenellekään pahaa tehneet.
Stalin tappoi nuo siviilit. He olivat niin heikkoja, että alkoivat heti kuolla
Niin siis jos Stalin ei olisi määrännyt kaikkia partisaaneiksi, ei noita siviileitä olisi tarvinny edes leirittää
Suomalaisten keskitysleireiilä vangit kuolivat vartijoiden ampumina sekä pakkotyön rasituksiin, nälkään ja siitä johtuviin tauteihin. Samaan aikaan Petroskoissa vapaana eläviä ihmisiä kuoli suhteessa viidesosa tästä. Keskitysleirien nälkäkuolemista suuri osa johtui siitä että vartijat myivät mustaan pörssiin vangeille tarkoitettua ruokaa. Mukava tapa rikastua!
Vanhukset, naiset ja lapset eivät ole hyviä partisaaneja. Suomalaiset kaukopartiomiehet olivat paljon parempia partisaaneja, tappoivat paljon enemmän siviilejä, pelkästään Petrovski Jamin kenttäsairaalan henkilökuntaa ja potilaita n. 35 helmikuussa 1942.
Stalin tappoi. Sen takia ne olivat niin heikkoja että alkoivat heti kuolla kun Suomen Vapautusarmeija tuli paikalle.
Mitäs siviilejä Puna-Armeijan lääkintäukot ja hoitajaämmät olivat. Neuvostopartisaanien tekemät ensimmäiset lastenmurhat tehtiin jo 1941.
No jo olivat rikkaita miehiä, jos oli varaa myydä ruokaa nälkätalvena 1942. Vartioiden palkka vastasi siis satujesi mukaan yritysjohtajan palkkaa jatkosodassa.
Ei tarvitse olla rikas jos myy keskitysleirivangeille tarkoitettua ruokaa Mustaan pörssiin. Sillä tienaa hyvin ja ilman ruokaa jääneet kuolevat nälkään. Mahtaakohan myöhemmn kaduttaa? Voi olla niin ainakin kun oma kuolema on lähellä, voi tulla mieleen että jos siitä saa "palkan" kuoleman jälkeen.
Sekä Suomi että Neuvostoliitto olivat jo 30-luvulla allekirjoittaneet Geneven sopimuksen joka kielsi sairaaloiden tuhoamisen sekä henkilökunnan ja potilaiden tappamisen. Jos kansainvälinen sotarikostuomioistuin olisi ollut silloin olemassa niin siellä olisivat olleet monet suomalaiset sotilasjohtajat tuomiolla. Milosevits ja muut Serbian johtajat eivät olisi ainoita sotarikoksista tuomittuja.
” No jo olivat rikkaita miehiä, jos oli varaa myydä ruokaa nälkätalvena 1942. Vartioiden palkka vastasi siis satujesi mukaan yritysjohtajan palkkaa jatkosodassa.”
Löytyykö näyttöä väitetystä myymisstä?
Tuo on pelkkä stallarin väite vailla todistetta!
..on ollut suuri virhe pitää desattien "töitä" poissa jukisuudelta. Nyt olisi aika tehdä elokuvia dokumentteja näistäkin tapahtumista. Nyt FSB puhuu ihan hulluja , syyttäen suomalaisia Stalinin murhatöistä. Olisi tärkeää tehdä elokuvia, jotta sivistymätön kansa saisi käsityksiä asioista. Venäläinen ihminen ei kykene tajuamaan historiaa, koska valhe on peittänyt kaikki tosiasiat. Tosin Suomessakin Suomettuminen loi vasemmistolle älyttömiä käsityksiä asiosta, kun puuttui tapahtumien kerronta ja ymmärrys...
Veikko Erkkilä on tutkinut partisaanien tekoja Suomessa ja haastatellut retkille osallistuneita tihulaisia. Tutkimuksista on suntynyt kirja Vaiettu sota. Sitä käy ilmi, että partisaanit ovat raportoineet esimiehilleen tuhonneensa sotilaskohteita, vaikka kohteina on ollut lapsia, naisia ja vanhuksia. Henkilökohteita on Kainuun ja Pielisjärven alueella, Kuhmon Hirvivaarassa, Liperin Korpivaarassa, Lieksan Kontiovaarassa, Sormivaarassa sekä Lapin ja Oulun lääneissä syrjäisissä kylissä. Suosittelen perehtymään, vaikka puistattaisi.
Partisaanit saivat ansaitun maineen NL:ssa. Heistä tuli Puna-armeijan veroisia sankareita,joita palkittiin ja juhlittiin kommunismin pelastajina.
Syytä olikin. Ei jokaisesta ole naisten ja tyttöjen raiskaajiksi ja pikkulasten murhaajiksi.
Niin kirjassa kerrotaan haastatteluista ja partisaanit kertoivat mm. ensin ampuneensa pikkulapset vanhempien syliin. Äitini oli yhden partisaaniretken aikaan tällaisella alueella, jossa desantit tappoivat perheen. Takaa-ajajat kävivät tapauksen tultua ilmi varoittamassa ja desantit jäivät kiinni yli 60 kmn päästä tästä kohteesta sisempää Suomesta.
Samalla lailla Suomen armeijan kaukopartioiden partisaanit ampuivat vankejaan kun olivat takaa-ajettuina. Siitä vaan ei puhuta täällä omalla puolella.
Näiden NL partisaanien TARKOITUS oli lietsoa pelkoa Suomen kotirintamalla tappamalla siviilejä ja yrittämällä sitoa sotilaita myös pois rintamalta. Suomalaisten kaukopartioiden tarkoitus oli kerätä tiedustelutietoa NL n liikkeistä ja vaikeuttaa sotatarvikkeiden kuljetusta ja huoltoa rintamalle mm. iskemällä Muurmannin rataan. Suomalaiset eivät kohdistaneet hyökkäyksiä siviileihin eivätkä pyrkineet varsinkaan näyttäytymään.
Hirmutyön takia tulivat ilmi ja pyrkivät vielä sisä Suomeen jatkamaan tuhojaan. Eivät olleet siis pakomatkalla takaisin....
Neukkujen parisaanikoululaiset kävivät paljon myöhemminkin harjoitusmatkoillaan Suomen puolella. Suomalaisia marjastajia hävisi vielä 1960 - 1970 taitteessa N-liiton puolelle. Löytyivät hieman myöhemmin katoamisensa jälkeen Suomen puolelta "sydänkohtaukseen" menehtyneinä.
idiot
sinun asiattomasta trollauksesta saa sydän- ja raimokohtauksen.
Ei ole trollia, vaan totta. Asiasta kerrottiin Rajakoulussa 1972.
Eiköhän tavoitteena ollut vain eurooppalaisten väkimäärän vähentäminen, kuten on jo ihan EU:n virallinen ideologia myös ja nykyisenkin Venäjän
Ruplat ovat tililläsi, toveri.
Aloittaja ei tiedä asioista mitään. Vai että desantit tappoivat lapsia! Desantit pyrkivät olemaan piilossa viimeiseen asti. Päässä vippaa kun keksi tällaisia juttuja.
Avaaja tarkoiti tietenkin partisaaneja. Termit ovat näköjään hakusessa.
Desantit saatiin yleensä kiinni ja ueimmat teloitettiin.
Tunnetuin desantti, tuttavallisesti Kepakin palautettiin takaisin NL:ään. Tarkemmat tiedot löytyvät Neuvostokasvatti- nimisestä kirjasta, mutta uuuups, sehän oli kiellettyjen kirjojen listalla......
Desantit lähetettiin tuhoamaan yhteiskunnan rakenteita ja vakoilemaan. Surmatkaan eivät heille olleet vieraita. Partisaanit tuhosivat lähinnä siviilikyliä rajaseudulta pitkälle sisämaahan. Kotimaassaan kertoivat tuhonneensa sotilaskohteita. Ovat vielä nykyisinkin kunnioitettuja kansalaisia ja suuria sotasankareita.
-----Kotimaassaan kertoivat tuhonneensa sotilaskohteita. Ovat vielä nykyisinkin kunnioitettuja kansalaisia ja suuria sotasankareita.------
Petroskoin keskitysleirit olivat armeijan vastuulla ja nämä vastuuhenkilöt olivat ja taitavat olla vieläkin Suomessa kunnioitettuja kansalaisia ja suuria sotasankareita. Että ei tainnut N-liitto tässäkään asiassa olla Suomea suurempi konna ja pahantekijä, pienempi jopa.
Vihakiihotus suomalaisia vastaan on jatkunut 30 vuotta. Ukrainan jälkeen Suomi on seuraava. Ilmeisesti kaikki mahdolliset Petroskoi-höpinät ryydittävät suomalaisten ahtaamista muka kostona
Yhtä laittomia terroristja ja vakoojia kumpikin
Kyllä se oli suurempi jopa! Partisaanit tappoivat konetuliaseilla tahallaan syrjäkylissä asuvia naisia, lapsia ja vanhuksia! Minkäänlaista sotilaallista arvoa ei noilla tuhotöillä ollut!
Venäläiset siviilit vankileireillä kuolivat niukan ravinnon jälkeen tauteihin. Ei heitä tapettu.
Suomessa kuoli talvella 1941/1942 huomattavasti enemmän väkeä samasta syystä!
Stallari kertoo tässä unelmistaan, jotka onneksi eivät toteudu kun liitymme Natoon!
Tarkkispoika on Putinin ohella Naton oiva myyntimies!
Neukun partisaanit tappoivat Itä-Suomessa n. 250 siviiliä. Suomi murhasi Petroskoissa n. 4 500 siviiliä. Voiko joku sanoa, että Suomi jäi jotenkin jälkeen siviilien tappamisessa ?
Heidät murhasi Stalin. Olivat heikossa kunnossa ja vaikka ruokittiin, niin kuolivat tauteihin. Heidät oli laitettava vartiointiin, koska olivat muuten heti partisaaneja auttamassa ja vakoilemassa ja sabotööreinä
Ero on siinä, että ne suomalaiset MURHATTIIN KONETULIASEILLA!
Venäläisiä vankeja ei surmattu vaan he kuolivat nälän heikentäminä tauteihin! Koti-Suomessa samaan kuoli useita tuhansia ENEMMÄN!
Kaipa täällä joku tiitu tuonkin sysää ukrainalaisten syyksi.
-----Venäläiset+siviilit+vankileireillä+kuolivat+niukan+ravinnon+jälkeen+tauteihin.+Ei+heitä+tapettu.--------
Totta+kai+tapettiin+nälällä+ja+kurjuudella.+Ihminen+kun+voidaan+tappaa+niin+monella+eri+tavalla,+ei+Suomen+lahtarin+käyttämä+ampuminen+ole+ainoa+tapa+tappaa+ja+kaikki+muu++vankileirikuolleisuus+on+luonnollista+kuolemaa.
-----Suomessa+kuoli+talvella+1941/1942+huomattavasti+enemmän+väkeä+samasta+syystä!-----
Ihanko+tosi,+että+Suomen+väestöstä+ja+vallatun+alueen+karjalaisista+kuoli+tuona+talvena+nälkään,+kurjuuteen+ja+tauteihin+selvästi+enemmän+kuin+20+%+?+Tuohan+oli+ns.+epäkansallisten+kuolleisuus+tuona+yhtenä+talvena.
”+Totta+kai+tapettiin+nälällä+ja+kurjuudella.+Ihminen+kun+voidaan+tappaa+niin+monella+eri+tavalla,+ei+Suomen+lahtarin+käyttämä+ampuminen+ole+ainoa+tapa+tappaa+ja+kaikki+muu+vankileirikuolleisuus+on+luonnollista+kuolemaa.”
Kaikki+saivat+korttiannokset.+Ne+oli+niukat+ja+vanki+ei+pystynyt+omatoimisuudella+hankkimaan+lisäruokaa
”-----Suomessa+kuoli+talvella+1941/1942+huomattavasti+enemmän+väkeä+samasta+syystä!-----
Ihanko+tosi,+että+Suomen+väestöstä+ja+vallatun+alueen+karjalaisista+kuoli+tuona+talvena+nälkään,+kurjuuteen+ja+tauteihin+selvästi+enemmän+kuin+20+%+?+Tuohan+oli+ns.+epäkansallisten+kuolleisuus+tuona+yhtenä+talvena.”
Ei,+vaan+selvästi+enemmän+kuin+se+3.500+vankileirillä!
Nälkäkuolemat+talvella+1941-1942
Omien+peltojen+tuoton+jäädessä+puoleen+tarvittavasta+ja+Saksan+toimitusten+viivästyessä+kevääseen,+Suomea+kohtasi+vakava+elintarvikekriisi.+Siitä+kärsivät+ensi+sijassa+sotavangit,+joita+menehtyi+talven+ja+kevään+aikana+noin+12.000.+Lisäksi+Itä-Karjalan+siviilejä+kuoli+noin+3.500+kuolemien+painottuessa+kevääseen+ja+kesään.
Nälkäkuolemia+esiintyi+myös+suomalaisten+siviilien+joukossa,+mutta+heidän+kuolemistaan+ei+ole+katsottu+aiheelliseksi+tehdä+tutkimustyötä.
Hajatietoja+siviilien+kuolleisuudesta:
Mielisairaalat.+Kuolleisuus+nousi+10%:iin+eli+kaksinkertaistui+normaalista.+
Vuosina+1941+ja+1942+mielisairaaloissa+kuoli+yhteensä+1.100+-+1.200+potilasta+yli+keskiarvon.
Vanhukset.+Kuolleiden+määrä+tuntematon.
Siviilivangit.+Vankiloissa+oli+27+todettua+ja+14+mahdollista+nälkäkuolemaa.
Imeväiskuolleisuus.+Kasvoi+7%:stä+9%:iin.
Pikkulapset.+Kuolleiden+määrä+tuntematon.
Yleinen+kuolleisuus.+Siviilien+yleinen+kuolleisuus+1940-1944+oli+0,1%-yksikköä+normaalia+suurempi.+Tämä+tarkoittaa+19.500+menehtynyttä+suomalaista+siviiliä.
"Venäläisiä vankeja ei surmattu vaan he kuolivat nälän heikentäminä tauteihin! Koti-Suomessa samaan kuoli useita tuhansia ENEMMÄN!"
Leireillä oli n. 20 000 henkeä ja meitä suomalaisia oli n. 3 700 000 ja sinä ääliö vertaat absoluuttisia kuolinlukuja keskenään. Miten kukaan voi olla noin hölmö ? Valitaanko Venäjän hybriditukikohtien ja Lapin polttamisen puolustajiksi kansakuntamme älyllisesti alin pohjasakka, ilmeisesti ? Älykkäät eivät siihen touhuun lähtisikään mukaan.
Tuo oma trollaamisesi ei todella vakuuta! Toimittaako Venäjä Suomeen trollaajat laari. Pohjalta kopaisten?
Olet jo nyt jutuillasi yhdessä Puten kera saanut Nato-kannatuksen kansan keskuudessa huimaan nousuun.! Itseään Putte tuskin rankaisee, mutta voi kyllä kiitoksena tehdä jakauksen Tarkkispojan kaaliin;-)
Desantit monasti kyllä erottuivat joukosta vaikka kovasti yrittivät kun jokin työasu oli jokin veryttely asun tyylinenkin yms.Vankileirit Suomella jo hyvin pitkällä idässä kun yhteistyö jo takkusi kovan Stalinin pelonkin vuoksi veteraanin mukaan aikoinaan.Hiukan kumma ettei kauhistella sitä jos Saksalla 90000 antautunutta vankia ja sitten vain jotakin 6000 säilyy sitten hengissä vaikka jo Amerikkalaiset kauhisteli Venäläisten sotilaiden syömättömyyttä ja ruoka-apua sitten.
Nyt kun tuli vähän vähemmän tunnettua historiafaktaa niin kiinnostaisi JÄLLEEN KERRAN saada sitä surullisenkuuluisaa LÄHTEYTYSTÄ.
Kiitän etukäteen.
HS+Gallup.+17.1.2022
Natoa
-+kannattaa.++++++28+%
-+Vastustaa.++++++42+%
-+Ei+kantaa.++++++++30+%
MTV+Gallup.++26.1.2022
Natoa
-+kannattaa.++++++30+%
-+Vastustaa.++++++43+%
-+Ei+kantaa.++++++++27+%
Uudemmissa+gallupeissa+on+kannatus+ohittanut+vastustuksen+kun+kysyttiin+suhtautumista+silloin+kun+presidentti+ja+hallitus+asiaa+ajaa!
”Lähteytystä” mistä?
Nato- gallupeja on julkaistu lehdissä ja niiden suuntaon yleisessä nousussa!
Se, mikä vaikuttaa kannatuksen kasvuun, on taas oma mielipide!
Katsoin dokumentin näistä murhista!Henkiin jääneiden kasvoista ja äänestä oli helppo havaita tuska omaisten menetyksistä.
Kaivelemaan jäi myös suomalaisten puuhastele sivilejä kohtaa itä-karjalassa.Leningradin näännytys onkin sitten historian synkimpiä lukuja,suomalaisilla oli siinä myös sivurooli,pieni sellainen.Paasikiven piti näännytyksen kunniaksi pitää vielä puhe!Puhe jäi pitämättä,onnelsi ihmisen älylle.
Suomalaisia vasemmistolaisia lähti 30-luvulla tuhansittain Suomesta laittomasti Itä-Karjalaan Neuvostoliittoon sosialismia rakentamaan. Samaan touhuun värvättiin niin ikään amerikan suomalaisia ja osa vastasi kutsuun ja saapui perheineen laivallaItä-Karjalaan. Heillä oli omia kolhooseja, jotka menestyivät hyvin.
Stalinin mieli kääntyi ja hän alkoi epäillä kaikkia ulkomaalaissyntyisiä vakoilijoiksi! Niinpä Tseka käynnisti Itä-Karjalassa vainot, joissa vangittiin ja teloitettiin vuosina 1937-1938 yli 12.000 suomalaista!
----Kaikki saivat korttiannokset.----
Korttiannoksilla ei kuollut nälkään eikä sitäpaitsi vankileireillä ruokakortteja käytetty vaan annettiin jotain litkua kun vartijat olivat ensin varastaneet sen minkä näkivät hyväksi varastaa.
Korttiannoksilla pelkästään oli täysin mahdollista kuolla nälkään talvella 1941/42 tai nälän heikentämänä tauteihin.
Tavallisella kansalaisilla oli keinoja hankkia lisäravintoa:
- musta pörssi
- kasvattaa its
- metsästys, kalastus, keruu, poiminta
- maalla olevat sukulaiset
Vankilassa, sairaalassa , tai muuToin vain yksinäinen ei voinut käyttää näitä etuja.
Se, että saivat korttiannokset, ei tarkoita tietenkään sitä, että ruuanjakelussa olisi niitä oikeasti käytetty vaan he saivat sen, mitä Suomessakin sai päivässä korteilla vuorokaudessa.
Vartijoiden varastamiset on omaacsepittämäösi soopaa!
Erona siviilimaailmaan oli se, että musta pörssi ja oma keräily olivat poissuljettuja asioita!
Kyse ei ollut desanteista,vaan partisaaneista,jotka eivät olleet Puna-armeijan joukkoja,vaan puolueen organisoimia.
No just joo,ihan ryssän touhua,ei mitään luottoa.
Kun partisaani-iskut alkoivat ja nähtiin, että ei kaikkia korpikyliä voida turvata ja puolustaa niin miksei niitä evakuoitu ? Paha laiminlyönti.
""Desantit tappoivat siviilejä"
Sitä samaahan Suomikin teki Petroskoissa keskitysleireissä. Mikä ero?
Se,+etteiPetroskoissa+ketään+tapettu+tahallisesti+ja+ampumalla+kuten+partisaanit,+jotka+ampuivat+siviilikylissä+naisia,+vanhuksia+ja+lapsia!
Talvella+1941/42+oli+ravintotilanne+niukka+koko+maassa+ja+samaan+kuoli+myös+suomalaista+siviiliväestöä!
Nälkäkuolemat+talvella+1941-1942
Omien+peltojen+tuoton+jäädessä+puoleen+tarvittavasta+ja+Saksan+toimitusten+viivästyessä+kevääseen,+Suomea+kohtasi+vakava+elintarvikekriisi.+Siitä+kärsivät+ensi+sijassa+sotavangit,+joita+menehtyi+talven+ja+kevään+aikana+noin+12.000.+Lisäksi+Itä-Karjalan+siviilejä+kuoli+noin+3.500+kuolemien+painottuessa+kevääseen+ja+kesään.
Nälkäkuolemia+esiintyi+myös+suomalaisten+siviilien+joukossa,+mutta+heidän+kuolemistaan+ei+ole+katsottu+aiheelliseksi+tehdä+tutkimustyötä.
Hajatietoja+siviilien+kuolleisuudesta:
Mielisairaalat.+Kuolleisuus+nousi+10%:iin+eli+kaksinkertaistui+normaalista.+
Vuosina+1941+ja+1942+mielisairaaloissa+kuoli+yhteensä+1.100+-+1.200+potilasta+yli+keskiarvon.
Vanhukset.+Kuolleiden+määrä+tuntematon.
Siviilivangit.+Vankiloissa+oli+27+todettua+ja+14+mahdollista+nälkäkuolemaa.
Imeväiskuolleisuus.+Kasvoi+7%:stä+9%:iin.
Pikkulapset.+Kuolleiden+määrä+tuntematon.
Yleinen+kuolleisuus.+Siviilien+yleinen+kuolleisuus+1940-1944+oli+0,1%-yksikköä+normaalia+suurempi.+Tämä+tarkoittaa+19.500+menehtynyttä+suomalaista+siviiliä.
---------Talvella 1941/42 oli ravintotilanne niukka koko maassa ja samaan kuoli myös suomalaista siviiliväestöä!-----
Teepäs vertailu paljonko prosenteissa kuoli väkeä näillä keskitylsleireillä ja paljonko a) Suomessa b) Itä-Karjalan ns. kansallista väestöä. Sen jälkeen voitkin lopettaa valehtelun.
-------Se, etteiPetroskoissa ketään tapettu tahallisesti ja ampumalla kuten partisaanit,-----
Älä viitti,hei, ei nälkäkuolema yllättäen tule, tietoista hommaa se on, täysin tahallista.
Kuolemat johtuivat kylläkin lähinnä kulkutaudeista, jotka levisivät sodanaikaisessa N-liitossa kuin kulovalkea. kun suuria rokottamattomia ihmisjoukkoja siirreltiin yhteismajoituksiin eri syistä. Vuonna 1942 NL aloitti lend-lease-tuella mittavan rokotuskampanjan sekä sotilaille että siviileille säilyttääkseen armeijansa taistelukyvyn ja huollon.
Kun Suomen viranomaiset ryhtyivät vankileireillä taistelemaan pilkkukuumetta ja lavantautia vastaan, niin jotkut vangit pitivät tähän liittyviä saunotuksia ja vaatteiden savustamisia kidutuksena ja kaasukammioina.
-----Kun Suomen viranomaiset ryhtyivät vankileireillä taistelemaan pilkkukuumetta ja lavantautia vastaan,------------
Miksi oli vankileirit, mistä rikoksista ne ihmiset oli vankileirille tuomittu ?
------ niin jotkut vangit pitivät tähän liittyviä saunotuksia ja vaatteiden savustamisia kidutuksena ja kaasukammioina.-----
Älä viitti löpistä, kyllä suomalainen sauna oli Itä-Karjalan kaikille kansoille tuttu, onhan saunoja aika yleisesti kautta P-Venäjän.
Juu, kyllä ensimmäiset saunat eli kylpypirtit olivat Kiovassa jo 900-luvulla.
Niistä kehittyi sitten ajan mittaan suomalaisen saunan vastine eli banja, баня.
Sauna on paljon vanhempi keksintö kuin Kiova. Jo kivikaudella saunottiin.
Sodan aikana viholliskansaan kuuluvia joudutaan usein kokoamaan valvottuihin olosuhteisiin, vaikkei näitä epäiltäisikään varsinaisesta rikokssta. Oliko tämä sinulle uutta?
Itä-Karjalan(kin) väestöä oli kaikkialta neuvostoliitosta. Saunominen ei kuulunut kaikkien tapoihin. Tämäkin taisi olla uutta ja yllättävää tietoa?
------Sodan aikana viholliskansaan kuuluvia joudutaan usein kokoamaan valvottuihin olosuhteisiin, vaikkei näitä epäiltäisikään varsinaisesta rikokssta.----
Minne Saksa kokosi sanotaan nyt vaikka ranskalaiset ?
----Itä-Karjalan(kin) väestöä oli kaikkialta neuvostoliitosta. Saunominen ei kuulunut kaikkien tapoihin. -----
Ei tarvinnut saunoa, riitti vain tieto jota oli riittämiin niin, että tietämättömillekin joku tiesi kertoa.
"Sodan aikana viholliskansaan kuuluvia joudutaan usein kokoamaan valvottuihin olosuhteisiin, "
Kootaan tai ei mutta ei niitä tappaa kuulu.
Siksi niitä ei tapettukaan. Valitettavasti kulkutaudit verottivat rokottamatonta väestöä.
Ei ole mikään muuttunut.
Nytkin vessanpönttövarkaat ja lapsenraiskaajat saavat Vladimir Lastenraiskaajalta kunniamerkkejä hienosta suorituksesta.
----Hehän ilmoittivat tuhonneensa suomalais-saksalaisia varuskuntia ja huoltokolonnia.-----
Toki niitäkin tuhottiin mutta eipä niistä ole paljon huudeltu.