Nallen kannattaisi lukea historiaa hieman pidemmälle kuin teollisen vallankumouksen alkuun. Lisäksi hänen kannattaisi lukea psykologiaa ja ehkäpä omaksuakin jotain sen anteja.
Hän ei selvästi ymmärrä millainen ihminen ja ihmisyhteisö on onnellinen ja toimiva.
Suurin osa suomalaisista ei halua Timokratiaa: maata, jossa kaikki muut olisivat olemassa ja työskentelemässä Nallea ja hänen perhettään varten; maata, jossa Nalle lopulta omistaisi kaiken.
Nalle on sokea tai tyhmä - ahne hän ainakin on, eikä enää siinä mielessä, joka tuottaa kansantalouteen hyvinvointia.
Wahlroos on niin väärässä!
8
111
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä, hän on väärässä.
Suurin virhe hänen ajattelussaan on siinä, että hän uskoo että lahjakkaat, tarmokkaat, onnekkaat, rikkaat yms olisivat jotenkin moraalisesti hyviä ihmisiä, joiden toiminta ohjaa koko yhteiskuntaa hyvinvoimaisemmaksi.
Jokainen historiaa lukenut tai edes media seurannut tietää, että vauraat eivät ole yhtään korkeamman moraalin omaavia vaan jopa yhteiskunnan pohjasakkaa tässä moraali-asiassa:moni heistä ajaa omia ja sukulaistensa etuja täysin yhteisistä säännöistä, laista, arvoista piittaamatta.
Esimerkkeinä Postin uusi vt ja vanha tj tältä päivältä. Tai vaikkapa USA:sta ne vauraat vanhemmat, jotka ostivat yliopistopaikkoja laiskoille/ kyvyttömille lapsilleen - veivät siis jonkun älykkäämmän ja ahkeramman paikan.
Wahlroosin kaltaisten ihmisten sanomiset kannatta jättää omaan arvoonsa - toki hän saa puuhastella omassa hiekkalaatikossaan omia juttujaan, ja kukin halukas voi sinne mennä leikkimään. Mutta kun puhutaan yhteiskunnan arvoista, säännöistä ja kilpailukyvystä, on parasta sulkea Wahlroos-kanava. - Anonyymi
Mites sitten, kun suomessa nähdään köyhyyskin jonain ihme voimavarana, josta voi loputtomasti ammentaa hyvää moraalia kaikille?
Keskiverto-suomalainen ei pysty maksamaan veroissaan edes omia kuluja. Kun ihminen syntyy, kasvatus, koulutus ja palvelut koulusta valmistumiseen asti kustantavat n. 300 000 euroa.
Sen jälkeen tavanomainen kaupungin budjetti per henkilö on n. 6000-7000eur/vuosi.
Ei liene vaikeata ynnäillä, että suurin osa kansalaisista on saamapuolella veroissa. Suomen keskimääräisin palkka on 2600eur, josta maksettavilla veroilla ei pysty maksamaan edes tuota kaupungin budjettia (per henkilö).
Nostetaan palkkoja! Aivan erinomainen idea, harmi vain, että myös sen työn tuotto pitää nousta samassa suhteessa, jotta siitä voisi maksaa enemmän.
Mutta, moititaan nyt nallea ja jätetään se fakta pois, että jopa 60 prosenttia suomalaisista on nettosaajana.- Anonyymi
Palkkoja kyllä voisi korottaa Suomessa selvästi kun vertaa muihin maihin. Suomalaisten tavallisten duunarien elintaso ei ole millään lailla kehuttava verrattuna muihin EU maihin, meillähän on "jostain kumman syystä" euroopan vanhimmat autotkin vaikka olosuhteemme on niitä kaikkein kuluttavimmasta päästä.
Työelämässäkin on vaan niin paljon välistävetäjiä, manipulointia, ahneutta, ym. kekkulointia että aina löytyy joku tekosyy miksei palkkoja voi korottaa. Tällaiselle pelille olisi pitänyt saada loppu jo ainakin 25 vuotta sitten!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Palkkoja kyllä voisi korottaa Suomessa selvästi kun vertaa muihin maihin. Suomalaisten tavallisten duunarien elintaso ei ole millään lailla kehuttava verrattuna muihin EU maihin, meillähän on "jostain kumman syystä" euroopan vanhimmat autotkin vaikka olosuhteemme on niitä kaikkein kuluttavimmasta päästä.
Työelämässäkin on vaan niin paljon välistävetäjiä, manipulointia, ahneutta, ym. kekkulointia että aina löytyy joku tekosyy miksei palkkoja voi korottaa. Tällaiselle pelille olisi pitänyt saada loppu jo ainakin 25 vuotta sitten!!Ongelma on myös siinä, että palkkaa ei voi korottaa, jos työn tulos ei kasva vastaavasti. Mietipä vaikka maitopurkin kiertokulkua yhteiskunnassa. Palkkaa nostetaan kaikilta, jotka on tekemisissä maidon kanssa. Lopulta, kaupan hyllyllä maito maksaa 3eur/purkki.
Sama tapahtuu kaikille muillekin tuotteille ja palveluille. Niinkuin Norjassa, jossa kaikilla on hyvät palkat (koska öljyteollisuuden työntekijöillä on hyvät palkat, koska öljyteollisuus on ainakin aiemmin ollut erittäin kannattavaa liiketoimintaa), koulun opettajalla on hyvä palkka, vaikka ei ole öljyn kanssa mitään tekemistä. Myös ne toimialat, jotka eivät ole kannattavia, myös niissä on kova palkkataso.
Senpä takia Norjassa on kaikki kallista, eikä hyvä palkka loppupeleissä ratkaissut mitään. 3h/k-vuokra-asunto Oslossa maksaa jopa 2500eur/kk. Eli kaikki hinnat on myös kovat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ongelma on myös siinä, että palkkaa ei voi korottaa, jos työn tulos ei kasva vastaavasti. Mietipä vaikka maitopurkin kiertokulkua yhteiskunnassa. Palkkaa nostetaan kaikilta, jotka on tekemisissä maidon kanssa. Lopulta, kaupan hyllyllä maito maksaa 3eur/purkki.
Sama tapahtuu kaikille muillekin tuotteille ja palveluille. Niinkuin Norjassa, jossa kaikilla on hyvät palkat (koska öljyteollisuuden työntekijöillä on hyvät palkat, koska öljyteollisuus on ainakin aiemmin ollut erittäin kannattavaa liiketoimintaa), koulun opettajalla on hyvä palkka, vaikka ei ole öljyn kanssa mitään tekemistä. Myös ne toimialat, jotka eivät ole kannattavia, myös niissä on kova palkkataso.
Senpä takia Norjassa on kaikki kallista, eikä hyvä palkka loppupeleissä ratkaissut mitään. 3h/k-vuokra-asunto Oslossa maksaa jopa 2500eur/kk. Eli kaikki hinnat on myös kovat.OK.
Mutta asumistuki hoitaa kohonneen asumisen kulut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
OK.
Mutta asumistuki hoitaa kohonneen asumisen kulut.Mutta asumistuki, tai mikään muukaan luukulta jaettava vastikkeeton/ilmainen raha ei ratkaise mitään. Kansalaiset maksavat sosiaalituet veroissaan, eikä mikään tuki lisää yhteiskunnassa liikkuvaa rahaa.
Palkkaa voidaan maksaa enemmän, jos työn tuotto on hyvä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
OK.
Mutta asumistuki hoitaa kohonneen asumisen kulut.Ja se asumistuki tulee ilmeisesti seinästä?
Tuleeko sitten myös maitotuki, parturituki, vaatetuki ja kaikki muutkin mahdolliset tuet siitä samasta seinästä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja se asumistuki tulee ilmeisesti seinästä?
Tuleeko sitten myös maitotuki, parturituki, vaatetuki ja kaikki muutkin mahdolliset tuet siitä samasta seinästä?Tälläiselle super-demarille on aika vaikea vääntää edes rautalangasta, miten talous toimii. Kaikki kommunisteja äänestäneet ei itse ole kommunisteja, miksi? Kommunismin perusajatus on se, että kaikki on jaettu yhdessä ja kaikki omaisuus on yhteistä.
Oletko koskaan tavannut kommunistia, joka olisi jakanut omistaan jotain, tai laittanut jotain siihen "yhteiseen kassaan?" Kommunistit on aina ottamassa toiselta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721954
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,761412Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821374Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta101107Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita391026Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!209951- 94814
- 38795
- 85795
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49755